Sty
27
śr
WYSTAWA PRAC MAGDALENY RZEŹNICZAK I KATARZYNY KACZYŃSKIEJ ,,kolażysz to?” @ PL. WOLNOŚCI 26
Sty 27@13:00 – Lut 24@23:45

Stare gazety, katalogi, okładki książek, materiały – z nich też może powstać sztuka. Interesująca sztuka.

kolażysz to? to wystawa prac Magdaleny Rzeźniczak i Katarzyny Kaczyńskiej, którą od 27 stycznia oglądać mogliście w zewnętrznych witrynach Ratusza, a obecnie w Ratuszu na I piętrze.

Magdalena Rzeźniczak

Zajmuje się recyklingiem gazet, bo uważa, że to im daje drugie życie.  Tworzy z nich kolaże. W swoich pracach często podejmuje temat emocji, które towarzyszą człowiekowi. Mówi o samotności, miłości; jest w nich wiele jej osobistego życia,
więc można powiedzieć, że stanowią swoistą autoterapię.
Czasami prace śmieszą, poruszają, skłaniają do refleksji, bywają też komentarzem do otaczającej rzeczywistości.
Swoje prace publikuje na Instagramie, podpisując się @dziki_las.collages.

Katarzyna Kaczyńska

Do wykonania pierwszego kolażu zainspirowały ją 3 lata temu wycinanki Wisławy Szymborskiej. Subtelne słowa i obrazy poetki zaczarowały także jej sposób wyrażania uczuć i emocji.
Kolaże to specyficzny język słów i obrazów. Tematyka jej prac jest różnorodna, tak jak różnorodne jest to, co wydarza się w jej życiu. Często przewijają się jednak motywy międzyludzkich relacji, uczuć i emocji. Nie jest jej obce włączanie się w debatę dotyczącą wyzwań, jakie stoją przed ludzkością. Uwielbia artystyczne niedopowiedzenia. Każdy ma dzięki temu okazję na kontynuowanie swojej opowieści.
Kolaże wykonuje analogowo, wykorzystując do tego celu stare gazety, katalogi, tkaniny, stare okładki książek.
Szukajcie ich też na Instagramie: @kola.zuwka.

Lut
14
nie
KONCERT ON-LINE WYCHOWANKÓW MIEJSKIEGO DOMU KULTURY @ FACEBOOK RATUSZ ZDUŃSKA WOLA
Lut 14@17:00 – 19:30

W Walentynki 14 lutego o godz. 17.00 on-line na naszym Facebooku https://www.facebook.com/ratusz.zdunskawola koncert z udziałem wychowanków Miejskiego Domu Kultury.

Młodych artystów przygotowali instruktorzy: Andrzej Wawrzyniak, Andrzej Woźniak, Witold Furmańczyk.

Rezerwujcie czas i spędźcie ten dzień wspólnie z nami!

Zaczynamy o 17.00.

Lut
26
pt
PAWLE, ZAGRAJ NA BIS @ PL. WOLNOŚCI 26
Lut 26@12:00 – Lut 28@18:00

,,Pawle, zagraj na bis” – to opowieść, często też sentymentalna, o Pawle Królikowskim.

Urząd Miasta Zduńska Wola, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola oraz Miejski Dom Kultury zapraszają na kilka chwil wspomnień.

Od 26 lutego w Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii poświęconą pochodzącemu ze Zduńskiej Woli aktorowi. Zobaczyć będzie można fotograficzne perełki ze zbirów osób prywatnych i instytucji.

27 i 28 lutego o godzinie 17:00 w Kinie Ratusz zaplanowany jest pokaz etiud z udziałem Pawła Królikowskiego.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina.

Mar
4
czw
WYSTAWA PRAC OLIWII STĘSICKIEJ @ KAWIARNIA LITERACKA
Mar 4@12:30 – Kwi 30@21:00

Nie samą kawą człowiek żyje.
Zapraszamy na nowy cykl wydarzeń pt. ,, Kawiarnia ( nie tylko ) literacka”. Chcemy promować nieznanych, lokalnych twórców.
Jeżeli masz pomysł na prezentację swojej twórczości, zapraszamy do Literackiej.
Już od 4 marca w naszej kawiarni zwiedzać można wystawę prac Oliwii Stęsickiej.
Oliwia Stęsicka jest uczennicą drugiej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli.
Jej pasją jest rysunek i malarstwo, a marzeniem pogłębianie wiedzy i umiejętności na ASP oraz wiązanie przyszłości ze sztuką.
,,Moją inspiracją są zwykli ludzie, nieznajomi przechodnie na ulicach goniący do jakiegoś celu w różne strony. Każda z tych osób nosi w sobie swoją własną historię, dąży do swojego wyznaczonego celu, część jest całkowicie zagubiona, lecz każda z jednostek przemierza świat z niewidzialnym bagażem doświadczeń.
Dlaczego mnie to inspiruje? – Przede wszystkim obserwacja nieznajomych na ulicach działa na moją wyobraźnię oraz daje motywację do przemyśleń oraz obrazowania ich, niekiedy wyobrażam sobie historię danej osoby i to co kryje pod swoją „warstwą zewnętrzną” czyli skórą.
Malując portret jakiejś osoby, myślę ciągle o historii jaką by w sobie ta osoba mogła nosić, pod portretami tych postaci kryje się wiele moich przemyśleń i wyobrażeń.
Twarze malowane są z pamięci, jednak nie są to konkretne zapamiętane osoby a jedynie prześwity pamięci.”
Wystawa zaplanowana jest do 30 kwietnia.
Z uwagi na obecną sytuację, wystawę oglądać można do piątku, 19 marca.
Po ponownym otwarciu zaprosimy Was ponownie.
Mar
6
sob
NUTKOSFERA I DROBNUTKI – CEZIK DZIECIOM AKUSTYCZNIE @ PL. WOLNOŚCI 26
Mar 6@16:30 – 17:30

„Joł, joł Jowisz!” – tymi słowami wita się z Wami jedna z planet naszego Układu Słonecznego…
Aby poznać lepiej duże i „Małe ciała niebieskie” oraz dowiedzieć się, czemu samolot lata, statek pływa, a głowa myśli, spotkaj się z nami podczas wyjątkowego koncertu – „NutkoSfera i DrobNutki – CeZik dzieciom akustycznie”!
Zabierz ze sobą uśmiech i dołącz do wspólnej zabawy!
Nutkosfera i DrobNutki to projekty pod kierownictwem CeZika. Za tym pseudonimem kryje się Cezary Nowak. Artysta urodził się w Gliwicach w 1985 roku. Od tamtej pory (z małymi przerwami) brzdąka, stuka, buczy, huczy i wyje! Od 2009 roku swoją twórczość publikuje w Internecie. Do tej pory na kanałach You Tube „CeZik” oraz „KlejNuty” (sprawdź tutaj: www.youtube.pl/ascezik i tutaj: www.youtube.pl/klejnuty) opublikował kilkadziesiąt filmów. Najpopularniejsze zostały wyświetlone kilkanaście milionów razy. Łącznie materiały CeZika doczekały się ponad 140 000 000 odsłon, co sprawia, że jest jednym z najpopularniejszych polskich twórców działających w Sieci.
Cztery lata temu CeZik zmienił obrany kurs. Od tego czasu tworzy kanał internetowy dla dzieci NutkoSfera, gdzie najpopularniejszy jego klip „W układzie słonecznym” ma ponad 40 milionów wyświetleń. NutkoSfera i DrobNutki to piosenki dla najmłodszych, które mają za zadanie bawić i uczyć. Celem CeZika jest wyrabianie w dzieciach wrażliwości muzycznej, dlatego unika aranżacji biesiadnych czy dyskotekowych. Stara się, aby melodie wpadały w ucho, były proste, ale nie obciachowe. Dba o gust muzyczny dzieci od najmłodszych lat. Jego piosenki zachęcają najmłodszych do wspólnej zabawy, jednocześnie przekazując konkretną wiedzę oraz rozmaite ciekawostki. Kanał NutkoSfera ma już ponad 115 milionów wyświetleń i nadal pędzi niczym „Pociąg Elektryczny”.
Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać w Ratuszu 6 marca o 16.30 
Bilety: 25 zł dostępne na: http://www.mdk-zdunskawola.pl/bilet-online/ 
oraz w kasie biletowej Ratusza.
Mar
8
pon
KOBIECE ,,SZYDŁO Z WORKA” – WYSTAWA PRAC SZYDEŁKOWYCH @ FILIA MDK, OS. KARSZNICE
Mar 8@17:00 – Kwi 30@18:00

KOBIECE ,,szydło z worka”  – to wystawa prac szydełkowych uczestniczek zajęć rękodzielniczych z Miejskiego Domu Kultury i Filii MDK. Autorkami prac są: Katarzyna Nowacka (instruktor zajęć rękodzielniczych), Halina Nusbaum, Anna Siódmak, Bogusława Sołoducha i Marianna Jeziorska( uczestniczki zajęć).  Prezentowane prace: to serwetki, serwety, kordonkowe pisanki, kurki i wiele innych.

Wystawa w Filii Miejskiego Domu Kultury zaplanowana jest do 30 kwietnia.

Z uwagi na obecną sytuację, wystawę oglądać można do piątku, 19 marca.
Po ponownym otwarciu zaprosimy Was ponownie.

 

Mar
11
czw
WIECZÓR Z WAWRZYNEM ,,ZDUŃSKA WOLA JEST KOBIETĄ” @ PL. WOLNOŚCI 26
Mar 11@19:00 – 21:00
Mamy nadzieję, że stęskniliście się za wyjątkowymi koncertami z cyklu ,,Wieczór z Wawrzynem”.
Kolejna odsłona naszego cyklu odbędzie się 11 marca o godz. 19.00.
Będzie kobieco na kilka sposobów.
Bilety: 20 zł /przedsprzedaż, 25 zł /od 8.03 dostępne na: http://www.mdk-zdunskawola.pl/bilet-online/ 
oraz w kasie biletowej Ratusza.
Mar
17
śr
WYSTAWA MALARSTWA NATALII BIEGALSKIEJ @ FOYER NA I PIĘTRZE (WEJŚCIE OD STRONY KINA)
Mar 17@15:00 – Kwi 25@20:00

 

W malarstwie Natalii Biegalskiej można się zakochać! Tę wystawę trzeba zobaczyć!
17 marca w sposób symboliczny, z udziałem mediów i najbliższych artystki, otworzyliśmy wystawę malarstwa zduńskowolskiej malarki. Dyrektor MDK, Paweł Perdek, podkreślał, że bardzo się cieszy, że tak piękne obrazy znalazły się w przestrzeni wystawienniczej Ratusza.
Natalia Biegalska urodziła się w 1986 r. w Zduńskiej Woli. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro. Jej specjalizacją była tkanina artystyczna. W 2006 roku rozpoczęła studia na Wydziale Sztuk Wizualnych w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2012 roku uzyskała tytuł magistra na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Praca dyplomowa obejmowała prace z głównej specjalizacji – tkaniny drukowane i aneks – serię odbitek, które powstały w pracowni graficznej. Podczas studiów uczestniczyła w licznych konkursach i wystawach.
W sierpniu 2017 roku została zaproszona na Filipiny na prezentację serii obrazów ,,Malowanie nożami”. Te 46 prac powstałych przy użyciu noży malarskich zostało zaprezentowanych na licznych wystawach w Manili. Prace Natalii znajdują się w rękach filipińskich polityków i gwiazd. W swojej kolekcji posiadają je m.in: Manny Pacquiao, Orly Mercado czy Imelda Marcos a także jeden z najsłynniejszych kolekcjonerów dzieł sztuki na Filipinach – Robbie Antonio.
Artystka ma na swoim koncie liczne nagrody, wyróżnienia i wystawy.
W malarstwie Natalii Biegalskiej dominują kobiety.
– Kobiety są bardzo wdzięczne do namalowania. W swoim otoczeniu szukam współczesnych bogiń. Moje obrazy nie są skierowane tylko do kobiet. Interesuje mnie człowiek, człowiek w centrum i postaci. Nie maluję pejzaży, bo one są podkreśleniem tej postaci – mówiła artystka podczas wczorajszego wernisażu.
Wystawa zaplanowana jest do 25.04.2021 r. Z uwagi na obecną sytuację, wystawę oglądać można do piątku, 19 marca.
Po ponownym otwarciu zaprosimy Was ponownie.
Mar
21
nie
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Mar 21@00:00 – 23:45
Dziś przypada Pierwszy Dzień Wiosny.
Z tej okazji zduńskowolska Ekipa Ogrodnika przygotowała dla Was trochę porad na temat przesadzania roślin.
Życzymy sobie i Wam, by budząca się do życia przyroda, obudziła w nas wszystkich słońce i pozytywne emocje.
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
Mar 21@00:15 – Mar 22@00:00
Dziś (21 marca) Światowy Dzień Poezji.

Przed Państwem zduńskowolska poetka Katarzyna Godlewska-Siuta. 

Szukajmy poezji wokół siebie. Ona jest naprawdę blisko nas.
 

 

Tomasz Stolecki, dziennikarz z poetyckim zacięciem, spieszy z nadzieją.