Dział Edukacyjno-Artystyczny (instruktorzy, realizatorzy nagłośnienia i oświetlenia)

ANDRZEJ WAWRZYNIAK

– KIEROWNIK DZIAŁU EDUKACYJNO – ARTYSTYCZNEGO

– instruktor wokalny

tel. 43 823 25 92 wew. 12

IMG_7077

Z wykształcenia: kulturoznawca – teatrolog, studia ukończył na Uniwersytecie Łódzkim, jest także technikiem elektronikiem, absolwentem zduńskowolskiego “Elektronika”, tam poczynił pierwsze kroki w kierunku działań artystycznych. W Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli pracuje bez przerwy od 1984 roku. W dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej zajmował stanowiska: instruktora kulturalno – oświatowego, młodszego instruktora muzycznego, specjalisty ds. audio – video, instruktora muzycznego, głównego instruktora, kierownika działu artystyczno – kulturalnego. Przez wszystkie lata pracy w MDK zajmował się pracami w zakresie obsługi aparatury nagłośnieniowej oraz video, ale przede wszystkim szeroko rozumianym artystycznym ruchem amatorskim. Jest specjalistą w zakresie interpretacji piosenki. Jest poetą, autorem tekstów piosenek oraz kompozytorem. Jako wykonawca osiągnął wiele sukcesów, zarówno indywidualnie, jak i z zespołami, które współtworzył: Na Luzie, Erato, Drużyna Wawrzyna. Najważniejsza z nich to: IV NAGRODA 41 STUDENCKIEGO FESTIWALU PIOSENKI w KRAKOWIE z Drużyną Wawrzyna. W 2004 r. ukazała się płyta z autorskimi piosenkami Wawrzyniaka z zespołem ERATO i Justyną Majkowską – “Nie czekam na cud”, w 2012 r. wspólnie z Michałem Wiśniewskim wydał płytę z piosenką poetycką pt. “SWETEREK”. Przez wszystkie lata pracy współpracował z Klubem Literackim “TOPOLA” głównie jako autor muzyki do tekstów poetów TOPOLI. Wiele osiągnięć odnotowali również uczestnicy zajęć prowadzonych przez Andrzeja Wawrzyniaka, ostatnie z nich to sukcesy Katarzyny Rajewskiej, która zdobyła między innymi II Nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, III Nagrodę na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej YAPA 2013, II Nagrodę w Ogólnopolskim Festiwalu “Spoza chmur” w Wieruszowie, gdzie główną nagrodę ufundował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Czołowe lokaty na regionalnych festiwalach zdobywali także: Joanna Furmańczyk, Nikodem Turkiewicz, Martyna Majchrzak, Martyna Rychlik i Michał Oleszczyk oraz zespół wokalny A’PRIORI, który podobnie jak inni najzdolniejsi soliści pracuje w KLUBIE PIOSENKI ARTYSTYCZNEJ.

ZBIGNIEW GODLEWSKI

– instruktor muzyki, nauka gry na gitarze

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zajęcia o profilu muzycznym. Grupy gitarowe, oraz wokaliści – soliści, Kapela Podwórkowa “WEBRY”,  grająca muzykę z lat 30 – 60, w oparciu o dixielandowe aranżacje.

WITOLD FURMAŃCZYK

– instruktor wokalny, nauka gry na keyboardzie i akordeonie

DSC_7257p.k.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od 2008 roku instruktor wokalu, keyboarda i akordeonu w Miejskim Domu Kultury. Jednocześnie akompaniator utytułowanego chóru seniorów zduńskowolskich „Złota Jesień”. Udzielający się wokalnie w widowiskach przygotowanych przez MDK m.in. „Musicalowy Zawrót Głowy I i II”.

MICHAŁ GRONOWSKI

– instruktor orkiestry

g.

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 10 lat w Ognisku Muzycznym w Widawie w klasie akordeonu, następnie uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu do klasy akordeonu prowadzonej przez Panią Kazimierę Rogut. Po ukończeniu PSM rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym w Sieradzu i tam zapisał się do szkolnej orkiestry dętej prowadzonej wówczas przez Kazimierza Jacyka. Tak jak jego tata grający wcześniej w orkiestrze OSP w Widawie, został skierowany do sekcji trąbek. Po ukończeniu technikum przyszedł czas na studia. Muzyka tak pochłonęła go bez reszty, że zdecydował się na studia w Kolegium Nauczycielskim w Wieluniu na kierunku Wychowanie Muzyczne. Po ukończeniu studiów w 1997 roku rozpoczął pracę w rodzinnej Widawie w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie pracuje do dziś. Najpierw jako instruktor muzyczny, pomagający ówczesnemu kapelmistrzowi orkiestry strażackiej, a od 2002 roku jako kapelmistrz tejże orkiestry oraz instruktor zespołów śpiewaczych, akompaniator i nauczyciel gry na instrumentach takich, jak akordeon, keyboard, fortepian oraz instrumenty dęte. Od września 2012 roku wraz z żoną podjął się stworzenia w Zduńskiej Woli Miejskiej Orkiestry Dętej.

 

LUBOMIŁA CHMIELEWSKA – SZYMCZAK

– Reżyser, choreograf taneczny

Lusia2

ur. 10.05.1944 r. w Karsznicach. Od 1990 roku jest pracownikiem Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Prowadziła zespoły taneczne: EFEKT – forma taneczna Show Dance, BOLERO – zespoły tańca towarzyskiego, EXTT – Eksperymentalny Teatr Tańca, LADIES DANCE – TEATR TAŃCA seniorów. Od 1996 roku do 2000 r. pracowała dodatkowo w Łasku – Kolumnie, gdzie prowadziła zespoły KARAT. W Miejskim Domu Kultury pracuje do chwili obecnej. W kulturze 44 – ty rok. Posiada zaświadczenie kwalifikacyjne kategorii I wydane na podstawie osiągnięć i egzaminu przeprowadzonego przez Wojewódzki Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Sieradzu. Została wyróżniona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” nadaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki 24 maja 1995 r. Posiada uprawnienia trenera Polskiej Federacji Tańca. Była członkiem zespołów tanecznych: 1952 – 1959 – w zespole tanecznym Domu Kultury „Kolejarz” w Karsznicach, 1959 – 1965 – w zespole tanecznym przy Z.Z.P.B. w Zduńskiej Woli. Instruktorzy: Zygmunt Wróblewski, Józef Sarosiek, Józef Michalak. Uczestnik wielu warsztatów tanecznych. Od 1976 – 1978 prowadziła społecznie zespół taneczny przy Szkole Podstawowej nr 13 w Karsznicach. Jako instruktor i choreograf rozpoczęła pracę w Karsznicach od 1978 – 1990 r. Prowadziła zespoły: „Margeritki”, „Hulajduszki”, „Mali Karszniczanie”, „Karszniczanie”, „Baśniowy Krąg”. Zespoły te zdobyły wiele nagród i wyróżnień. Jednocześnie prowadzone były zespoły w Młodzieżowym Domu Kultury w Zduńskiej Woli. Zespól tańca nowoczesnego „METEOR”, Formacja tańca towarzyskiego.

Obecnie prowadzi zajęcia z Teatrem Tańca „LADIES DANCE”. Zespół seniorek istniejący siódmy rok. W repertuarze grupa ma widowiska taneczne  oraz tańce rewiowe. Zespół stanowi 13 kobiet .

 

IZABELA ‘IZOLDA’ WARTALSKA

– instruktor tańca

Iza1A

Swoją przygodę z tańcem zaczęła w wieku sześciu lat w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli w zespole „KONTA” następnie przez wiele lat uczęszczała do grupy „MODEST”, zdobywając liczne nagrody na Festiwalach Tańca i Mistrzostwach Polski. m.in.: III miejsce na Mistrzostwach Polski modern & jazz w mini formacji jazz, III miejsce podczas World Dance Week Mikołajki 2008 – solo inne formy tańca, I miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca – Wasilków 2012 – solo inne formy tańca. Specjalizuje się w stylach modern jazz i hip hop. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia. Jest studentką Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi na kierunku Wychowanie Fizyczne. Szkoliła się pod okiem wielkich tanecznych gwiazd z Los Angeles m.in.: Tony Tzar, Laura Edwards, Candace Brown, Erica Sobol, Kyle Hanagami. Brała udział w oprawach tanecznych m.in. podczas gali wręczenia nagród „Złote Dzioby” (z zespołem FEEL) emitowanej przez TVP2, Arena Gwiazd podczas Koncertu Charytatywnego (Iwona Węgrowska, Marcin Czyżewski, czy Mezo). Brała udział w koncertach, pokazach i imprezach artystycznych. W Miejskim Domu Kultury prowadzi grupy taneczne: „HUMAN DANCE”, „KAKADU”, „KAKADU II”, “CHILLOUT”.Celem jej zajęć jest przekazanie młodzieży energii, emocji i pasji do tańca.

Grupa CHILLOUT juniorzy i seniorzy to grupa specjalizująca się w stylu HIP HOP i wszelkich ich odmianach. Grupa KAKADU POCZĄTKUJĄCA KAKADU, KAKADU I ORAZ KAKADU II to grupa specjalizująca się w stylach modern-jazz oraz show dance. Grupa HUMAN DANCE JUNIORZY I SENIORZY to grupa reprezentująca Miejski Dom Kultury na Festiwalach Tańca, Konkursach Tańca i Pucharach Polski. Specjalizują się w stylach HIP HOP jak i MODERN- JAZZ.

 

 

IZABELA GROMEK

– Prowadzący warsztaty rytmiczno-ruchowe dla dzieci i młodzieży

izka_f

Przygodę z tańcem rozpoczęła w dzieciństwie.Swoje pierwsze kroki taneczne stawiała w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli.Największe sukcesy taneczne zdobyła z zespołem MODEST.
Instruktor Teatru Tańca GOTHIKA z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku laureata wielu nagród na Przeglądach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Wojska Polskiego.
Współpracuje z Miejskim Domem Kultury od 7 lat.Zdobyła dyplom instruktora rytmiki w Wyższej Szkole Edukacja w Sporcie.Instruktor Zumba Fitness. Inicjator wielu projektów tanecznych.

HALINA HESSE

– Aranżer chóru “Złota jesień”

Halinka

Halina Hesse jest uznanym w naszym mieście muzykiem. 33 lata pracowała w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli jako nauczyciel rytmiki i kształcenia słuchu, przez 15 lat w tej szkole kierowała chórem dziecięcym „Cantabile”.Od 37 lat prowadzi chór Polskiego Związku Emerytów i Rencistów i Inwalidów „Złota jesień”, jest jego opiekunem artystycznym i dyrygentem. Chór zdobywa czołowe nagrody i wyróżnienia na różnego rodzaju przeglądach regionalnych i ogólnopolskich. Od 6 lat tańczy też w zespole tanecznym MDK w Zduńskiej Woli „Ladies dance”. Od 8 lat gra na skrzypcach i śpiewa w kapeli podwórkowej „Szadkowiacy” koncertując z zespołem na terenie całego kraju. Halina Hesse całe życie poświeciła muzyce. Za swoją artystyczną działalność została odznaczona srebrnym i złotym „Krzyżem zasługi” oraz odznaką „Zasłużony działacz kultury”, a chór „Złota jesień” otrzymał medal św. M.M. Kolbego „Zasłużony dla miasta Zduńska Wola”. Mimo, że od 8 lat jest emerytką nadal jest osobą pełną optymizmu i chęci do wszelkich działań artystyczno – kulturalnych na terenie naszego miasta.

MAŁGORZATA KOWALEWSKA

– instruktor plastyki Małgorzata Kowalewska

Urodzona w Zgierzu, w dzieciństwie związana ze Skierniewicami, w okresie edukacji artystycznej z Łodzią, obecnie mieszkanka Zduńskiej Woli. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1983 roku. Dyplom na Wydziale Edukacji Wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w pracowniach Malarstwa i Grafiki Warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego. W 2007 roku dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Artystycznym, kierunek Grafika AHE w Łodzi w pracowni Grafiki Wydawniczej pod kierunkiem dr hab. prof. AHE Krzysztofa Tyczkowskiego. Od wielu  lat prowadzi samodzielną działalność artystyczną w dziedzinie malarstwa i grafiki. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym: olejnym, akwarelowym, projektowaniem biżuterii artystycznej oraz grafiki. W ostatnich latach swoją twórczość związała głównie z malarstwem akwarelowym o tematyce wedutowej oraz kwiatowej. Większość dorobku artystycznego znajduje się w zbiorach osób prywatnych w kraju i zagranicą (Niemcy, Wlk. Brytania, Australia, Kanada, USA) oraz BWA. Od 2002 roku członek Związku Artystów Plastyków “Polska Sztuka Użytkowa”.

Ostatnie wystawy:

 •   2013 – Wystawa Skierniewickiego Biura Wystaw Artystycznych „MOJE MIASTO” w Kinoteatrze “Polonez”
 •   2012/2013 – „SILVER TIME. IMPRESSION” w Galerii Grand Hotelu w Łodzi
 •   2012 – “SKIERNIEWICKA JESIEŃ MUZYCZNA” – Wystawa Festiwalowa – malarstwo
 •   23.05.2012 – Wystawa „SILVER TIME. IMPRESSION” – Muzeum Kinematografii w Łodzi
 •   2012 – Wystawa w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości w Skierniewicach
 •   2012 – Wystawa w Urzędzie Miasta w Skierniewicach
 •   2010 – Wystawa – “XII ZIMOWY SALON SPRZEDAŻY – SZTUKA WSPÓŁCZESNA” w Biurze Wystaw Artystycznych w Skierniewicach
 •   2010 – Wystawa Aukcyjna Fundacji “DZIECIĘCY UŚMIECH” w Skierniewicach
 •   2008 – Wystawa “DYPLOMY 2005/2007” Absolwenci kierunku Grafika, Wydział Artystyczny AHE w Łodzi
 •   2008 – Wystawa Aukcyjna Fundacji “DZIECIĘCY UŚMIECH” w Skierniewicach
 •   2007 – Wystawa – “IX ZIMOWY SALON SPRZEDAŻY – SZTUKA WSPÓŁCZESNA” w Biurze Wystaw Artystycznych w Skierniewicach
 •   2007 – Wystawa VIII Międzynarodowego Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej “AGRAFA 2007” w Katowicach
 •   2007 – Wystawa organizowana przez BWA w Państwowej Szkole Muzycznej w Skierniewicach
 •   2007 – “Ty + ja” – Wystawa towarzysząca XII MIĘDZYNARODOWEMU TRIENNALE TKANINY W ŁODZI
 •   2007 – Wystawa XX MIĘDZYNARODOWEGO PLENERU MALARSKIEGO I FOTOGRAFICZNEGO w Biurze Wystaw Artystycznych w Skierniewicach
 •   2005 – Wystawa Grafiki Wydawniczej GALERIA AHE “DOM OGRODNIKA” w Łodzi
 •   2005 – Wystawa ASP I AHE “JA TU I TERAZ” w Łodzi – dawna Fabryka Kestenberga
 •   2004 – Wystawa Łódzkich Plastyczek w “DWORKU NAD WODĄ” w Łodzi

Zajęcia plastyczne, które prowadzi mają na celu rozbudzić wrażliwość na piękno, rozwijać wyobraźnię, kreatywność, pomysłowość, koncentrację,sprawność manualną dzieci poprzez działanie w różnych technikach jak: rysunek, malarstwo, collage, rzeźba, grafika, papieroplastyka oraz inne działania przestrzenne. Dzieci poprzez pracę twórczą uczą się nie tylko sprawności manualnej, ale również sposobów wyrażania swoich emocji, podejmowania decyzji poprzez dobieranie odpowiednich materiałów, łączenie technik. Zajęcia te są dla nich źródłem przyjemności tworzenia jednocześnie relaksując dają radość tworzenia.Zajęcia w grupie najstarszej obejmują również podstawy rysunku studyjnego, obserwacji otoczenia, perspektywę i światłocień.Młodzież uczy się poprzez analizę martwej natury oraz poznaje anatomię człowieka przy pracy z modelem.

     

EDYTA KULDA – instruktor teatralny EDYTA KULDA

Pracuje w MDK od 2003 r. Od początku prowadzi w nim Teatr „PODLEŚNA 55”. Jest  m.in. absolwentką Dwuletniej Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej „SPOT” w Krakowie oraz kursu kwalifikacyjnego instruktora tańca współczesnego. W pracy z dziećmi i młodzieżą wykorzystuje szeroką wiedzę, popartą wieloletnią praktyką. Każdy adept sztuki aktorskiej zmaga się na jej zajęciach z: dykcją, emisją głosu, ruchem, elementarnymi zadaniami aktorskimi. Każdy uczy się partnerowania i bycia aktywnym na scenie. W pracy nad rolą młodzi aktorzy uczą się nie tylko tekstu ale również zwracają uwagę na: charakter postaci, jej stosunek do innych postaci, budowanie wizerunku scenicznego – kostiumu i rekwizytu, użytego odpowiednio do granej postaci.

Teatr „PODLEŚNA 55”

Zespół teatralny „Podleśna 55” działa w Miejskim Domu Kultury od 2003 roku. Przez długi czas był to zespół młodzieżowy, który pracując z instruktorem dał kilka premier:

 • Bajki dla mniej i bardziej potłuczonych” na podstawie skeczy Kabaretu POTEM

 • Serenada” wg Sławomira Mrożka

 • Mały Książe” adaptacja sceniczna książki

Od trzech lat profil wiekowy zespołu zmienił się i jest to teatr dziecięcy. Zespół przygotował spektakle:

 • Pastorałka” – krótki spektakl dla rodziców z okazji Świąt Bożego Narodzenia

 • Pchła Szachrajka” na podstawie wierszy Jana Brzechwy

 • Podróże Pana Kleksa” – adaptacja sceniczna na podstawie filmu i książki Jana Brzechwy

Przekrój wiekowy zespołu jest duży – od przedszkola do gimnazjum. Dzieci pracując podczas prób uczą się:

 • prawidłowego oddychania

 • prawidłowej artykulacji

 • dykcji

 • interpretacji tekstów

 • budowania postaci

 • partnerowania na scenie.

Głównie jednak zajęcia rozwijają ich wyobraźnię, nieskrępowaną pomysłowość i twórczą odwagę, ponieważ praca polega na realizacji etiud aktorskich na zadany temat. Są to zadania aktorskie: ruchowe, do muzyki, z rekwizytem i używaniem słowa.

Teatr PODLEŚNA 55 tworząc spektakle używa słowa, ciała, obrazu i muzyki do budowania scenicznej opowieści. Podczas pracy wykorzystywane są naturalne umiejętności, zainteresowania i pasje młodych aktorów.

 

PIOTR CHOJNACKI

– instruktor tańca break dance

1398168_746527485373174_2085945_o

BREAK DANCE, break, breaking, bboying.

Rodzaj specyficznego i unikatowego tańca z dużą ilością elementów siłowo-sprawnościowych, oraz kroków wykonywanych “w parterze”, czyli rękami i nogami, często całym ciałem na ziemi. Osoba tańcząca breakdance to b-boy/biboj (mężczyzna) lub b-girl/bigerl (kobieta). Jest to skrót od słowa break-boy/breakdance-boy. Po raz pierwszy słowa “b-boy” użył DJ Kool Herc na jednej z międzyblokowych imprez (block party/street jam). Taniec ten narodził się w latach 70. w Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku i jest on jednym z czterech podstawowych i nieodłącznych elementów kultury hip hop obok rapu, DJingu oraz graffiti. Taniec Break Dance nie jest tańcem łatwym i bardzo liczy się w nim wytrwałość, samozaparcie, własna interpretacja wykonywanych ruchów do akompaniamentu muzycznego, własny styl a przede wszystkim zabawa podczas użytkowania tego stylu tańca .

Zajęcia Break Dance odbywają się w każdy Piątek o godzinie 16.00 do godziny 18.00 w Fili Miejskiego Domu Kultury w Karsznicach ul 1 Maja 5/7, prowadzone pod okiem Instruktora tańca Break Dance  Pana Piotra Chojnackiego . W zajęciach uczestniczą dzieci i młodzież o zróżnicowanym przedziale wiekowym, od 6 lat wzwyż gdyż każdy może spróbować nauczyć się tego stylu tańca. Zduńskowolski Break dance reprezentuje założona przez Pana Piotra Chojnackiego  w 2009 r grupa taneczna WYPAS PO SAMPAS CREW. Grupa jest wielokrotnym uczestnikiem wielu prestiżowych i ogólnopolskich zawodów i konkursów tanecznych, zarówno dysponuje kilkoma 1 miejscami na podium zdobytymi właśnie na takich konkursach. 

 

SANDRA SULIŃSKA

-Instruktor tańca

 

 

Natalia Olejnik

-Prowadząca warsztaty rytmiczno-ruchowe dla dzieci i młodzieży

 

 

  ZENON KOWALCZYK, IRENEUSZ KAŹMIERCZAK, TOMASZ SŁOWIKOWSKI – opiekunowie sekcji modelarskiej

MARIUSZ FRASZCZAK, RYSZARD SZUBERT, KRZYSZTOF KOWALCZYK – realizatorzy nagłośnienia i oświetlenia