Spotkanie z rabinem Symchą Kellerem 15.09.2020

,,4 kultury odNOWA pamięci” i ,,ETNO re:WITALIZACJE” zainaugurowane!

W czym najbardziej przejawia się wielokulturowość naszego miasta? Jakie ,,ślady pamięci” na to wskazują? Na te,Ni wiele innych pytań, znajdą odpowiedź uczestnicy dwóch wyjątkowych projektów, które obecnie realizuje Miejski Dom Kultury.

Na zaproszenie Fundacji Iodaicum Monumentum Lodzense przyjechał do zduńskowolskiego Ratusza Symcha Keller – polski chazan, rabin, działacz na rzecz społeczności żydowskiej.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie siódmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11 i studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Punktem wyjścia do rozmowy o kulturze żydowskiej było poznanie jej historii, zarówno w Polsce, jak i w naszym mieście.

Do czasów drugiej wojny światowej Zduńską Wolę zamieszkiwało 10.000 Żydów, a tuż po – wróciło do niej 150 osób” – mówił podczas spotkania Keller. Przypomniał młodym ludziom, że obecnie po kulturach: żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej pozostały tylko wspomnienia i takie miejsca, takie pomniki historii, jak chociażby nasz zduńskowolski cmentarz żydowski, na który wybierzemy się w poniedziałek, 21 września wspólnie z Kamilą Klauzińską – opiekunką nekropolii.

Spotkanie 15 września w ZCI Ratusz zaciekawiło uczniów SP nr 11 i studentów UTW do tego stopnia, że merytorycznej dyskusji nie było końca. Czym jest szabat, szofar, talit, czulent? O obrzędowości, o kulturze tradycyjnej i religijnej mówił na spotkaniu Keller.

Harmonogram zajęć w ramach tych dwóch projektów jest bardzo bogaty. Uczniowie SP nr 11 i studenci UTW będą mieli okazję porozmawiać z księdzem prawosławnym, grekokatolickim, ewangelickim, spotkają się z archeologiem i przedstawicielem Muzeum Sztuki w Łodzi. Wezmą udział także w warsztatach ze street artystą i będą uczyć się robienia graffiti, które nawiązują do tradycyjnych żydowskich wycinanek, czyli „mizrach”.

Podsumowaniem obu projektów będzie aplikacja na urządzenia mobilne umieszczona w serwisie „Google Play”, opowiadająca o kulturze Żydów, Niemców i Rosjan mieszkających w Zduńskiej Woli.

———————————————————–

Partnerami projektów są: Miejski Dom Kultury i Muzeum Historii Miasta.

Do współpracy zaprosiła nas: Fundacja Monumentum Iodaicum Lodzense.

Etno Rewitalizacje Sliter4 Kultury Sliter