Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika „Żołnierzy Wyklętych” Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Zduńskiej Woli 27-28 wrzesień 2013 r.

W rocznicę powstania pierwszej polskiej organizacji konspiracyjnej – Służby Zwycięstwa Polski – 27 września 2013 r. w Zduńskiej Woli uroczyście odsłonięto i poświęcono pomnik „Żołnierzy Wyklętych” Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, który stanął na skrzyżowaniu ulic Al. Kościuszki
i Złotnickiego.

Pomnik liczący ponad trzy metry został poświęcony członkom Obwodu Zduńska Wola WiN i jego komendantowi Józefowi Przybylskiemu
(1920-1950) ps. „Jeleń”, „Z-8”.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 programem słowno – muzycznym przygotowanym przez młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Bazylice Mniejszej WNMP. Następnie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” zduńskowolskiego Zrzeszenia WiN. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości
w asyście pocztów sztandarowych, delegacji i orkiestry dętej, przeszli ulicami miasta do Al. Kościuszki, gdzie odbyły się uroczystości związane
z odsłonięciem pomnika. W pierwszej kolejności głos zabrała Pani Zofia Pilecka – Optułowicz, córka rotm. Witolda Pileckiego. Następnie w imieniu żyjących podkomendnych Józefa Przybylskiego przemawiała Pani Jadwiga Teresa Mankiewicz, jedna z czterech żyjących jeszcze członków zduńskowolskiego WiN, która na uroczystości przyjechała z Poznania. Również głos zabrał Pan Zbigniew Młyniec, prezes Zarządu Głównego Organizacji Społeczno – Kombatanckiej Zrzeszenia WiN w Lublinie. W imieniu rodziny Przybylskiego, za należytą pamięć wuja podziękowała Mirosława Wróblewska – Pindel, chrześnica komendanta zduńskowolskiego WiN.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali: Zofia Pilecka – Optułowicz, Mirosława Wróblewska – Pindel, Jadwiga Teresa Mankiewicz, Marceli Piątkowski, Jan Brzozowski (żyjący członkowie zduńskowolskiego WiN).

Następie, po uroczystościach pod pomnikiem, zebrani goście, zostali zaproszeni na wystawę „Żołnierze Warszyca” do Miejskiego Domu Kultury.

Uroczystości poświęcone „Żołnierzom Wyklętym” w Zduńskiej Woli potrwają do jutra. Po Mszy św. w kaplicy pw. Trójcy Świętej, odprawionej w intencji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, zostanie wyświetlony o godz. 13.20 film A. Czerniakowskiej „Czy warto było tak żyć”? Elementem końcowym uroczystości poświęconym „Żołnierzom Niezłomnym” będzie Marsz Pamięci ulicami miasta spod kościoła św. Antoniego przy ul. Łaskiej do miejsca odsłoniętego dzień wcześniej pomnika. Inicjatorami marszu i drugiego dnia uroczystości jest Koło Młodzieży Wszechpolskiej w Zduńskiej Woli.

Patronat honorowy nad całością uroczystości objął Zarząd Główny Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Lublinie. Organizatorem uroczystości był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zduńskiej Woli.

(Jarosław Stulczewski)

fot. Małgorzata Kowalewska

Część artystyczna przygotowana przez uczniów II LO w Zduńskiej Woli Część artystyczna przygotowana przez uczniów II LO w Zduńskiej Woli.2JPG

DSC_7028 DSC_7031 DSC_7053 DSC_7046

Uroczysta msza św. w Bazylice Mniejszej pw. NMP Uroczysta msza św. w Bazylice Mniejszej pw. NMP (2)

DSC_7061

Przemarsz uczestników uroczystości ul. Kościelną, Łaską, Złotnickiego do miejsca odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Zrzeszenia Obwodu Zduńska Wola WiN. (2) Przemarsz uczestników uroczystości ul. Kościelną, Łaską, Złotnickiego do miejsca odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Zrzeszenia Obwodu Zduńska Wola WiN. (3) Przemarsz uczestników uroczystości ul. Kościelną, Łaską, Złotnickiego do miejsca odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Zrzeszenia Obwodu Zduńska Wola WiN. (6)

DSC_7074 DSC_7073

Przemarsz uczestników uroczystości ul. Kościelną, Łaską, Złotnickiego do miejsca odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Zrzeszenia Obwodu Zduńska Wola WiN. (4) Przemarsz uczestników uroczystości ul. Kościelną, Łaską, Złotnickiego do miejsca odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Zrzeszenia Obwodu Zduńska Wola WiN. (5)

DSC_7134

Honorowi uczestnicy uroczystości. Honorowi uczestnicy uroczystości, zaproszeni goście. DSC_7100 Uroczyste odsłonięcie pomnika. Poświęcenie pomnika.

DSC_7125k DSC_7127 DSC_7129 DSC_7133 DSC_7141 DSC_7143 DSC_7151

DSC_7153

DSC_7092

Złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy. Złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przez Prezydenta Miasta Piotra Niedźwieckiego i Wiceprezydenta Pawła Jegiera.

DSC_7161 DSC_7199 DSC_7147

DSC_7233