,,Zacznij od sztuki”

Od 4 stycznia na naszym Facebooku https://www.facebook.com/ratusz.zdunskawola  i na naszej stronie prezentujemy nowe kulturalne przedsięwzięcie ,, Zacznij od sztuki”.

 

W ,,Zacznij od sztuki” prezentujemy Karolinę Orzechowską i jej modowe fotografie.

Karolina to kreatywna artystka, która jest profesjonalistką w swojej dziedzinie. Jest oryginalna, nie boi się łamać zasad, co czyni ją nietuzinkową osobowością. Jej prace są ponadczasowe i zapadają w pamięć. Znajdziemy u niej modę przedstawioną w zupełnie inny sposób niż to jak oglądamy ją w większości magazynów.

Karolina mówi o sobie tak:

„Cześć, jestem Karolina, urodziłam się w Gdańsku, mam 33 lata i od 10 lat robię zdjęcia. Zajmuję się głównie fotografią szeroko pojętej mody, którą staram się odkształcać.
Moje publikacje ukazały się w magazynach mody, w magazynach lifestylowych. Na swoim koncie mam również szkolenia z fotografii artystycznej dla teamu Schwarzkopf Professional. We wrześniu 2020 wystawiałam sesje Fish and chips w galerii sztuki 84b w Gdańsku przy okazji realizując performance we współpracy z Hanką Łubieńską.

Ogromnie szanuje swoją pracę za możliwość przelewania w nią tego co akurat przerabiam w środku siebie samej. Fenomenalne jest to jak kosmos sprzyja w poznawaniu danego klienta gdzie po prostu okazuję się, że doskonale się rozumiemy i uzupełniamy by współtworzyć finalny efekt czyli sesje zdjęciową. Lubię ciszę i dobre jedzenie.

Wywiady ze mną przeprowadzili:

Lounge Magazyn, Fotoblogia, Szeroki Kadr, Trojmiasto.pl, Magazyn Kobiet. W tym roku planuję kolejny wernisaż swoich prac”.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Karoliny Orzechowskiej  www.karolinaorzechowska.pl

 ,,Zacznij od sztuki” i Ewa Kołodziej (mevvvka) – feministka, studentka psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim.
,,W ramach pracy magisterskiej skupia się na roli płci psychologicznej w życiu kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Entuzjastka popkulturowa. Pomieszkuje w Zgorzelcu. Rocznik ’98.
Od pewnego czasu zajmuje się tworzeniem kolaży, ceni sobie fotografię analogową. Nieustannie wycina, klei i pstryka. Interesują ją miejsca-paradoksy. W swoich pracach chętnie odwołuje się do motywów kobiecych i przyrodniczych. Inspirują ją retrotopijne sentymenty – wyobrażona przeszłość, w której wciąż tkwi potencjał kreowania współczesności”.

 

W ,,Zacznij od sztuki” Tatiana Malinnikowa.

,,Mieszkam w Stargardzie. Jestem fotografką – bardzo lubię to, że mogę pokazać świat tak, jak ja go widzę, a czasem stworzyć jakiś własny. Jestem raczej samoukiem, niedawno wzięłam udział w warsztatach fotograficznych. Zdjęciami zajmuję się dopiero 4 lata i jeszcze dużo eksperymentów przede mną! Właśnie to mi daje niedosyt i motywację do rozwoju i tworzenia”.

 

W naszym artystycznym cyklu Julia Wakuła.

Julia Wakuła – absolwentka wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła w pracowni Projektowania Plakatu i Grafiki Wydawniczej u prof. Lecha Majewskiego. Obecnie pracuje jako freelancer w swoim zawodzie, spełnia się także jako nauczycielka rysunku i malarstwa.

Kolażem zajmuje się od 2019 roku. Do tworzenia swoich surrealistycznych prac lubi wykorzystywać stare fotografie i grafiki. Często anonimowym obrazom i ich bohaterom lubi nadawać nowe znaczenia i narrację. Swoją sztuką autorka stara się rozbawić i zaciekawić widza.

 

W ,,Zacznij od sztuki” młodzi i bardzo zdolni uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli.

Animacja powstała w ramach warsztatów artystycznych „Multimedia w sztuce 2015”, tym razem o tematyce „ Barwa i Dźwięk”. Uczniowie zduńskowolskiego ,,Plastyka” otrzymali II nagrodę za swoją realizację.

Zespół reprezentujący szkołę składał się z uczennic: Marty Brylak i Natalii Młynarczyk, a opiekunem był mgr Witold Rajczak.

 

Chcemy Wam przedstawić młodą fotografkę Paulinę Kunce.

,,Jestem fotografką poruszającą się głównie w tematyce portretowej. Od najmłodszych lat aparat był nieodłączną częścią mnie. Zaczynałam od najprostszych zdjęć przyrody.

Zawsze staram się wydobywać Wasze piękno na zdjęciach. Zajmuję się również fotografią okolicznościową, w której stawiam na ukazywanie emocji i naturalności. Fotografuję od około 8 lat. Cały czas próbuję nowych stylów w sztuce.

Jestem studentką grafiki komputerowej w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Ostatecznie chciałabym specjalizować się w fotografii modowej i reklamowej. Studia przygotowują mnie do samodzielnego projektowania utworów wizualnych takich jak: plakaty reklamowe, znaki firmowe, systemy identyfikacji firm, okładki książek i czasopism”.

 

„TETRIS” , który okazał się najlepszym filmem „Multimediów w sztuce – Katowice 2016 ” to jedna z animacji, którą chcemy Wam pokazać w cyklu „Zacznij od sztuki”. Karolina Kaszubska i Mateusz Wagan absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli to ekipa filmowców, która pod opieką artystyczną Witolda Rajczaka wdrapała się na podium, zajmując długo oczekiwane pierwsze miejsce.

 

W naszym cyklu prezentujemy sylwetkę Aleksandry Serockiej – feministki, projektantki graficznej z Gdańska. Obroniła licencjat wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, aktualnie studiuje grafikę projektową na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2 lat pracuje jako graficzka w agencji kreatywnej. W wolnym czasie maluje.

W większości prac inspiruje się kobietami, cielesnością i seksualnością. Karierę artystyczną rozpoczęła parę lat temu malując serię obrazów „SEXTIE Project” – obrazy, które były interpretacją zdjęć typu „nudes” nadesłanych przez osoby trzecie – Projekt miał na celu pokazać, że zdjęcia, które sobie robimy są formą hołdu dla nas samych i momentem zachwytu nad samymi sobą – należy takie chwile celebrować.

 

W „Zacznij od sztuki” poznajmy animację Aleksandry Kmity i Katarzyny Borkowskiej. Opiekunem artystycznym uczennic Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli był Witold Rajczak.

Etiuda filmowa pt. ,,Metro” otrzymała trzecią nagrodę podczas warsztatów artystycznych „Multimedia w sztuce”, organizowanych przez Liceum Plastyczne w Katowicach. Była to już jedenasta edycja tego wydarzenia, a uczniowie zduńskowolskiego „Plastyka” po raz trzeci zyskali uznanie jury.

 

Kolejna młoda artystka, którą chcemy przedstawić to Jessie Marciniak. Na co dzień pracuje jako graficzka w Szczecinie. Po godzinach zajmuje się kolażami oraz stylizacją modelek na sesje fotograficzne.

Swoją twórczość opisuje tak:

,,laurki zostały stworzone z potrzeby dawania światu najcenniejszego daru M I Ł O Ś C I. jest to jedno z piękniejszych i silniejszych uczuć. miłość jest wielowymiarowa. nie można jej sklasyfikować, tym bardziej wyrażanie jej nie jest łatwą sztuką. chciałabym ubrać w piękne słowa moje uczucia. niestety nieśmiałość paraliżuje oraz dystansuje mnie. ukrywam się za wyciętymi obrazkami. klejąc wycinki do kartki otwieram serce, uchylam moje drzwi wrażliwości. różnorodność laurek jest symbolem wielowymiarowości miłości. obdarowuje nimi utalentowane dziewczęta, których uzdolnienie chwyciło mnie za serce. dziewczyny te, są towarzyszkami wzruszeń”.

W ,,Zacznij od sztuki” prezentujemy sylwetkę Oliwii Bulzackiej. Młoda artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli, a obecnie studentką grafiki AR i VR na Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi.

Zachęcamy do obejrzenia jej animacji pt. ,,Okno na świat”.

– Bajki i filmy animowane pokochałam jako dziecko i kocham do dziś. Jednak animacją jako dziedziną sztuki, środkiem wyrazu, czymś czym mogłabym się zajmować, zainteresowałam się ok 3 lata temu. Od tamtej pory marzę, żeby w przyszłości zajmować się animacją i grafiką 3D w filmach lub grach – mówi artystka – Dzięki obecnym studiom jestem na dobrej drodze – dodaje.

,,Okno na świat” to jeden z jej pierwszych filmów. Jest jednocześnie jej pracą dyplomową tworzoną w ostatniej klasie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli. Było to dla niej ogromne wyzwanie i największy projekt, nad którym do tej pory pracowała.

 

Nasz nowy cykl otwiera Katarzyna ,,Kaktus” Borkowska.

Grafika to jedna z jej licznych pasji. Przeplata się w jej życiu wraz z fotografią, rysunkiem, malarstwem, filmowaniem czy tatuowaniem.

– Prace, które oglądacie to w dużej mierze rysunki i szkice w pełni cyfrowe, powstałe podczas kompletnego lockdown’u, gdy stęskniona za przyjaciółmi i z potrzebą wydostania się z domu, uciekłam w świat wyobraźni i kreacji. Owoce tej ucieczki widzicie w portretach bliskich mi osób, swobodnych szkicach, gdzie pozwoliłam ręce i sercu działać we własnym rytmie oraz ilustracjach – mówi artystka. – Nabrałam swobody w działaniu i odprężenia. Sztuka, choć stała się moją pracą, nigdy nie straciła rangi pasji, a tworzenie formy medytacji – dodaje.