Dwie wystawy z okazji Święta Chorągwi Łódzkiej

Prze trzy dni Zduńska Wola gościła hufce ZHP z całego województwa łódzkiego.

Święto Chorągwi Łódzkiej 2023 „Opowieści Czar” odbyło się  w dniach 8 – 10 września.

Z tej okazji od 7 września oglądać możecie u nas dwie wystawy.

W foyer na I piętrze pojawiły się grafiki o tematyce marinistycznej. Autorem prac jest Kazimierz Banat.
Kazimierz Banat urodził się 19 października 1945 r. Ze Zduńską Wolą związał się w 1966 roku. To właśnie w naszym mieście zorganizowano jego pierwszą wystawę w 1963 roku. Tematem większości jego obrazów i grafik było i jest morze. Tworzył także rzeźby i poezje, których jednak nie publikował. Przez 52 lata twórczości doczekał się ponad 40. wystaw.

Najbardziej twórczym okresem w życiu artysty były lata siedemdziesiąte. W roku 1976 brał udział w dziewięciu wystawach plastycznych, a w 1979 w dwunastu. Od 1990 roku zaczął rzeźbić w drewnie. Został odznaczony m.in. Złotym Medalem Błękitnej Komandorii, Medalem Wielkiej Komandorii za zasługi dla polskiej marynistyki
Prace pochodzą ze zbiorów rodziny artysty. Oglądać je możecie do 17 września.
Drugą z wystaw zwiedzać możecie prze MDK Ratusz (wejście od strony kina).

Plenerowa ekspozycja ukazuje sylwetki światozmieniaczek/światozmieniaczy z różnych zakątków świata. Wystawa powstała na podstawie relacji i materiałów podróżniczki Anny Książek. Światozmieniaczom przyświeca idea: „działaj lokalnie, zmieniając świat globalnie”.
Wystawę pt. „Światozmieniacze” zobaczycie u nas do 30 września.

Na terenie przy MDK Ratusz można zapoznać się z kilkoma z około 300. historii ,,światozmieniaczy”, zebranych przez autorów projektu podczas podróży dookoła świata.

* Czekoladowa zmiana – Stanimira, właścicielka przedsiębiorstwa społecznego Stanimira Chocolate House z Bułgarii wykorzystała swoją miłość do czekolady, do zmieniania świata na lepsze.

* Mocna jedwabna nić – firma Mulberries w północnym Laosie przywróciła i rozwinęła tradycyjne metody wytwarzania jedwabiu. Zapewnia środki do życia tysiącom laotańskich rodzin. Produkcja jedwabiu na farmie odbywa się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju społecznego i środowiskowego.

* Rzeźbione buty – „Risque Designs” wykorzystuje umiejętności filipińskich rzeźbiarzy do tworzenia produktów dopasowanych do potrzeb współczesnych odbiorców. Zamiast rzeźbić figury lub meble od kilku lat zajmują się oni rzeźbieniem obcasów butów. Z „Risque Design” współpracują również tkaczki, które na dawnych krosnach wykonują tkaniny w filipińskie wzory, przeznaczone na elementy modnego obuwia.

* Wolontariusze z Cebu – zaczęło się od refleksji i pytania: Czy możemy beztrosko spędzać czas na towarzyskich spotkaniach, kiedy tylu ludzi wokół cierpi? „Wolontariusze z Cebu” na Filipinach działają spontanicznie, odpowiadając na bieżące potrzeby, bez formalnej struktury i organizacji.

* Księga dżungli – Pitus nie chciał zaakceptować sytuacji, w której ludzie z miasta, bogaci turyści, zagarniają dżunglę na własny użytek, niszcząc lokalną przyrodę i szkodząc społeczności. Postanowił wprowadzić w swojej okolicy alternatywną formę turystyki, atrakcyjną dla przybyszów, a przy tym bezpieczną dla środowiska i korzystną dla miejscowego społeczeństwa.

* Ryżowa rewolucja – Tor porzucił dobrze płatną pracę w Bangkoku, by wrócić do swoich korzeni. Powrócił do rodzinnej wioski i uprawia ekologiczny ryż. Poza doglądaniem uprawy zajmuje się czymś jeszcze – propaguje walory organicznego rolnictwa i stara się zmieniać świadomość tajskich farmerów, którzy nie wyobrażają sobie produkcji ryżu bez użycia środków chemicznych.

* Dach dla wszystkich – Ksiądz Felipe Berrios z Chile zainicjował ruch budowy domów dla mieszkanek i mieszkańców faweli, wielkomiejskich dzielnic biedy. Obecnie ruch ten obejmuje niemal wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej. Młodzi wolontariusze z organizacji „Techo” (w języku hiszpańskim „dach”) nie tylko budują domy, ale także prowadzą projekty edukacyjne i integracyjne.

fot. (KM)

Inne artykuły

Przejdź do treści