Lut
14
nie
KONCERT ON-LINE WYCHOWANKÓW MIEJSKIEGO DOMU KULTURY @ FACEBOOK RATUSZ ZDUŃSKA WOLA
Lut 14@17:00 – 19:30

W Walentynki 14 lutego o godz. 17.00 on-line na naszym Facebooku https://www.facebook.com/ratusz.zdunskawola koncert z udziałem wychowanków Miejskiego Domu Kultury.

Młodych artystów przygotowali instruktorzy: Andrzej Wawrzyniak, Andrzej Woźniak, Witold Furmańczyk.

Rezerwujcie czas i spędźcie ten dzień wspólnie z nami!

Zaczynamy o 17.00.

Lut
26
pt
PAWLE, ZAGRAJ NA BIS @ PL. WOLNOŚCI 26
Lut 26@12:00 – Lut 28@18:00

,,Pawle, zagraj na bis” – to opowieść, często też sentymentalna, o Pawle Królikowskim.

Urząd Miasta Zduńska Wola, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola oraz Miejski Dom Kultury zapraszają na kilka chwil wspomnień.

Od 26 lutego w Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii poświęconą pochodzącemu ze Zduńskiej Woli aktorowi. Zobaczyć będzie można fotograficzne perełki ze zbirów osób prywatnych i instytucji.

27 i 28 lutego o godzinie 17:00 w Kinie Ratusz zaplanowany jest pokaz etiud z udziałem Pawła Królikowskiego.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina.

Mar
6
sob
NUTKOSFERA I DROBNUTKI – CEZIK DZIECIOM AKUSTYCZNIE @ PL. WOLNOŚCI 26
Mar 6@16:30 – 17:30

„Joł, joł Jowisz!” – tymi słowami wita się z Wami jedna z planet naszego Układu Słonecznego…
Aby poznać lepiej duże i „Małe ciała niebieskie” oraz dowiedzieć się, czemu samolot lata, statek pływa, a głowa myśli, spotkaj się z nami podczas wyjątkowego koncertu – „NutkoSfera i DrobNutki – CeZik dzieciom akustycznie”!
Zabierz ze sobą uśmiech i dołącz do wspólnej zabawy!
Nutkosfera i DrobNutki to projekty pod kierownictwem CeZika. Za tym pseudonimem kryje się Cezary Nowak. Artysta urodził się w Gliwicach w 1985 roku. Od tamtej pory (z małymi przerwami) brzdąka, stuka, buczy, huczy i wyje! Od 2009 roku swoją twórczość publikuje w Internecie. Do tej pory na kanałach You Tube „CeZik” oraz „KlejNuty” (sprawdź tutaj: www.youtube.pl/ascezik i tutaj: www.youtube.pl/klejnuty) opublikował kilkadziesiąt filmów. Najpopularniejsze zostały wyświetlone kilkanaście milionów razy. Łącznie materiały CeZika doczekały się ponad 140 000 000 odsłon, co sprawia, że jest jednym z najpopularniejszych polskich twórców działających w Sieci.
Cztery lata temu CeZik zmienił obrany kurs. Od tego czasu tworzy kanał internetowy dla dzieci NutkoSfera, gdzie najpopularniejszy jego klip „W układzie słonecznym” ma ponad 40 milionów wyświetleń. NutkoSfera i DrobNutki to piosenki dla najmłodszych, które mają za zadanie bawić i uczyć. Celem CeZika jest wyrabianie w dzieciach wrażliwości muzycznej, dlatego unika aranżacji biesiadnych czy dyskotekowych. Stara się, aby melodie wpadały w ucho, były proste, ale nie obciachowe. Dba o gust muzyczny dzieci od najmłodszych lat. Jego piosenki zachęcają najmłodszych do wspólnej zabawy, jednocześnie przekazując konkretną wiedzę oraz rozmaite ciekawostki. Kanał NutkoSfera ma już ponad 115 milionów wyświetleń i nadal pędzi niczym „Pociąg Elektryczny”.
Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać w Ratuszu 6 marca o 16.30 
Bilety: 25 zł dostępne na: http://www.mdk-zdunskawola.pl/bilet-online/ 
oraz w kasie biletowej Ratusza.
Mar
11
czw
WIECZÓR Z WAWRZYNEM ,,ZDUŃSKA WOLA JEST KOBIETĄ” @ PL. WOLNOŚCI 26
Mar 11@19:00 – 21:00
Mamy nadzieję, że stęskniliście się za wyjątkowymi koncertami z cyklu ,,Wieczór z Wawrzynem”.
Kolejna odsłona naszego cyklu odbędzie się 11 marca o godz. 19.00.
Będzie kobieco na kilka sposobów.
Bilety: 20 zł /przedsprzedaż, 25 zł /od 8.03 dostępne na: http://www.mdk-zdunskawola.pl/bilet-online/ 
oraz w kasie biletowej Ratusza.
Mar
17
śr
WYSTAWA MALARSTWA NATALII BIEGALSKIEJ @ FOYER NA I PIĘTRZE (WEJŚCIE OD STRONY KINA)
Mar 17@15:00 – Kwi 25@20:00

 

W malarstwie Natalii Biegalskiej można się zakochać! Tę wystawę trzeba zobaczyć!
17 marca w sposób symboliczny, z udziałem mediów i najbliższych artystki, otworzyliśmy wystawę malarstwa zduńskowolskiej malarki. Dyrektor MDK, Paweł Perdek, podkreślał, że bardzo się cieszy, że tak piękne obrazy znalazły się w przestrzeni wystawienniczej Ratusza.
Natalia Biegalska urodziła się w 1986 r. w Zduńskiej Woli. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro. Jej specjalizacją była tkanina artystyczna. W 2006 roku rozpoczęła studia na Wydziale Sztuk Wizualnych w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2012 roku uzyskała tytuł magistra na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Praca dyplomowa obejmowała prace z głównej specjalizacji – tkaniny drukowane i aneks – serię odbitek, które powstały w pracowni graficznej. Podczas studiów uczestniczyła w licznych konkursach i wystawach.
W sierpniu 2017 roku została zaproszona na Filipiny na prezentację serii obrazów ,,Malowanie nożami”. Te 46 prac powstałych przy użyciu noży malarskich zostało zaprezentowanych na licznych wystawach w Manili. Prace Natalii znajdują się w rękach filipińskich polityków i gwiazd. W swojej kolekcji posiadają je m.in: Manny Pacquiao, Orly Mercado czy Imelda Marcos a także jeden z najsłynniejszych kolekcjonerów dzieł sztuki na Filipinach – Robbie Antonio.
Artystka ma na swoim koncie liczne nagrody, wyróżnienia i wystawy.
W malarstwie Natalii Biegalskiej dominują kobiety.
– Kobiety są bardzo wdzięczne do namalowania. W swoim otoczeniu szukam współczesnych bogiń. Moje obrazy nie są skierowane tylko do kobiet. Interesuje mnie człowiek, człowiek w centrum i postaci. Nie maluję pejzaży, bo one są podkreśleniem tej postaci – mówiła artystka podczas wczorajszego wernisażu.
Wystawa zaplanowana jest do 25.04.2021 r. Z uwagi na obecną sytuację, wystawę oglądać można do piątku, 19 marca.
Po ponownym otwarciu zaprosimy Was ponownie.
Mar
21
nie
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Mar 21@00:00 – 23:45
Dziś przypada Pierwszy Dzień Wiosny.
Z tej okazji zduńskowolska Ekipa Ogrodnika przygotowała dla Was trochę porad na temat przesadzania roślin.
Życzymy sobie i Wam, by budząca się do życia przyroda, obudziła w nas wszystkich słońce i pozytywne emocje.
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
Mar 21@00:15 – Mar 22@00:00
Dziś (21 marca) Światowy Dzień Poezji.

Przed Państwem zduńskowolska poetka Katarzyna Godlewska-Siuta. 

Szukajmy poezji wokół siebie. Ona jest naprawdę blisko nas.
 

 

Tomasz Stolecki, dziennikarz z poetyckim zacięciem, spieszy z nadzieją.

Maj
4
wt
WYSTAWA PRAC ANNY JUSZCZAK @ KAWIARNIA LITERACKA
Maj 4@10:00 – Cze 30@18:00

Kawiarnia (nie tylko) Literacka i jej kolejna wystawa.
Od 4 maja  do 30 czerwca w naszej kawiarni w ramach cyklu ,, Kawiarnia ( nie tylko ) literacka” oglądać można prace Anny Juszczak.

–  Nie ma nic bardziej inspirującego jak własne życie. Malując myślę tylko jakie dobrać kolory i odcinam się od rzeczywistości.

Moje prace nie są planowane. Są moje…tworzone pod wpływem chwili. Abstrakcja ogarnia emocje…prosta kreska wprowadza porządek. Gram na swoją nutę.

Nie nazwę się Artystką… maluję to, co czuję… wciąż się uczę… chłonę to, co mnie otacza… pielęgnuję uczucia które wyzwalają we mnie chęć przemalowania ich na inny kolor… – tak o swojej twórczości mówi autorka.

 

Maj
11
wt
WARSZTATY RODZINNE O DZIKICH ZAPYLACZACH @ OS.KARSZNICE
Maj 11@15:30 – Maj 13@19:00

Będą warsztaty rodzinne, będzie o dzikich zapylaczach, będzie tworzenie domków dla nich. Gwarantujemy, że będzie ciekawie i twórczo. Rozpoczynamy realizację projektu ,,Co w ulu piszczy?”.

Projekt kierujemy do rodzin z dziećmi, ale mogą wziąć w nim udział również dorośli.

W ramach przygotowanych działań chcemy zwrócić Waszą uwagę na rolę dzikich zapylaczy w miejskim ekosystemie.  – Naukowcy alarmują, że od kilku lat mamy do czynienia z masowym ginięciem zapylaczy. To właśnie te owady odgrywają niebagatelną rolę w zapylaniu roślin. Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeżeli znikną pszczoły ludzkości pozostanie pięć lat życia”. Nie dopuścimy do tego! Dlatego właśnie chcemy uświadamiać mieszkańców Zduńskiej Woli, jak ważne w przyrodzie są pszczoły i wiele gatunków owadów, które wykonują bardzo pożyteczną pracę – podkreśla Paweł Perdek, dyrektor MDK w Zduńskiej Woli.

Wspólnie pomożemy sympatycznym trzmielom, murarkom, lepiarkom czy porobnicom. Po naszych warsztatach inaczej spojrzycie na muchówkę, chrząszcza i motyla. – Warsztaty będą podzielone na dwie części. Podczas pierwszej części spotkań warsztatowych eksperci będą opowiadać o bioróżnorodności w miejskim ekosystemie oraz o znaczeniu i roli jaką odgrywają pszczoły i dzikie zapylacze w tym ekosystemie . Podczas drugiej części warsztatów będziemy wspólnie z mieszkańcami wykonywać domki i hotele dla wspomnianych ,,dzikich zapylaczy”, które umieścimy w przestrzeni miasta – dodaje Paweł Perdek.

Projekt będzie realizowany wspólnie z mieszkańcami na zduńskowolskich osiedlach, weźmie w nim udział 80 osób.

Jeśli chcecie wziąć udział w naszych warsztatach, zapoznajcie się z regulaminem, wypełnijcie deklarację, zgodę na udział i oświadczenie.

Niezbędne dokumenty znajdziecie poniżej:

regulamin

deklaracja

zgoda na udział w warsztatach

oświadczenie o odbieraniu dziecka

Informacje o zapisach tel. 605 503 703.

Na bezpłatne warsztaty i prelekcje możecie się zapisać klikając w link:  https://www.strefazajec.pl/course/view/id/26397
Czekamy na Was w różnych przestrzeniach Zduńskiej Woli:
– os. Tysiąclecia, ul. Szadkowska 24a, 11 – 13 maja (11.05/17.30 – prelekcje, 12.05 i 13.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)
– os. Karsznice, Filia MDK, ul. 1 Maja 5-7, 11 – 13 maja ( 11.05 / 15.30 – prelekcje, 12.05 i 13.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)
– os. Nowe Miasto, ul. Świerkowa 65, 18 – 20 maja ( 18.05 / 15.30 – prelekcje, 19.05 i 20.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)
– Inkubator Inicjatyw Społecznych, ul. Łaska 38, 18 – 20 maja ( 18.05 / 17.30 – prelekcje, 19.05 i 20.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)

Na realizację projektu ,,Co w ulu piszczy?” Miejski Dom Kultury otrzymał dofinansowanie z Fundacji Orlen w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”.

WARSZTATY RODZINNE O DZIKICH ZAPYLACZACH @ OS. TYSIĄCLECIA, UL. SZADKOWSKA 24A
Maj 11@17:30 – Maj 13@19:00

Będą warsztaty rodzinne, będzie o dzikich zapylaczach, będzie tworzenie domków dla nich. Gwarantujemy, że będzie ciekawie i twórczo. Rozpoczynamy realizację projektu ,,Co w ulu piszczy?”.

Projekt kierujemy do rodzin z dziećmi, ale mogą wziąć w nim udział również dorośli.

W ramach przygotowanych działań chcemy zwrócić Waszą uwagę na rolę dzikich zapylaczy w miejskim ekosystemie.  – Naukowcy alarmują, że od kilku lat mamy do czynienia z masowym ginięciem zapylaczy. To właśnie te owady odgrywają niebagatelną rolę w zapylaniu roślin. Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeżeli znikną pszczoły ludzkości pozostanie pięć lat życia”. Nie dopuścimy do tego! Dlatego właśnie chcemy uświadamiać mieszkańców Zduńskiej Woli, jak ważne w przyrodzie są pszczoły i wiele gatunków owadów, które wykonują bardzo pożyteczną pracę – podkreśla Paweł Perdek, dyrektor MDK w Zduńskiej Woli.

Wspólnie pomożemy sympatycznym trzmielom, murarkom, lepiarkom czy porobnicom. Po naszych warsztatach inaczej spojrzycie na muchówkę, chrząszcza i motyla. – Warsztaty będą podzielone na dwie części. Podczas pierwszej części spotkań warsztatowych eksperci będą opowiadać o bioróżnorodności w miejskim ekosystemie oraz o znaczeniu i roli jaką odgrywają pszczoły i dzikie zapylacze w tym ekosystemie . Podczas drugiej części warsztatów będziemy wspólnie z mieszkańcami wykonywać domki i hotele dla wspomnianych ,,dzikich zapylaczy”, które umieścimy w przestrzeni miasta – dodaje Paweł Perdek.

Projekt będzie realizowany wspólnie z mieszkańcami na zduńskowolskich osiedlach, weźmie w nim udział 80 osób.

Jeśli chcecie wziąć udział w naszych warsztatach, zapoznajcie się z regulaminem, wypełnijcie deklarację, zgodę na udział i oświadczenie.

Niezbędne dokumenty znajdziecie poniżej:

regulamin

deklaracja

zgoda na udział w warsztatach

oświadczenie o odbieraniu dziecka

Informacje o zapisach tel. 605 503 703.

Na bezpłatne warsztaty i prelekcje możecie się zapisać klikając w link:  https://www.strefazajec.pl/course/view/id/26397
Czekamy na Was w różnych przestrzeniach Zduńskiej Woli:
– os. Tysiąclecia, ul. Szadkowska 24a, 11 – 13 maja (11.05/17.30 – prelekcje, 12.05 i 13.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)
– os. Karsznice, Filia MDK, ul. 1 Maja 5-7, 11 – 13 maja ( 11.05 / 15.30 – prelekcje, 12.05 i 13.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)
– os. Nowe Miasto, ul. Świerkowa 65, 18 – 20 maja ( 18.05 / 15.30 – prelekcje, 19.05 i 20.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)
– Inkubator Inicjatyw Społecznych, ul. Łaska 38, 18 – 20 maja ( 18.05 / 17.30 – prelekcje, 19.05 i 20.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)

Na realizację projektu ,,Co w ulu piszczy?” Miejski Dom Kultury otrzymał dofinansowanie z Fundacji Orlen w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”.