Etno piknik w odcieniach tradycji

To było bardzo kolorowe, wyjątkowe i niecodzienne wydarzenie. Piknik przy Ratuszu, wystawa rzeźby twórców ludowych z Sieradza, warsztaty, pyszne jedzenie, koncerty i powrót do dawnych lat. Tak spędzaliśmy czas na Etno Pikniku ,,Odcienie tradycji”.

Zorganizowaliśmy go w niedzielę, 30 czerwca.

Popołudnie rozpoczęliśmy wystawą rzeźby twórców ludowych z Sieradza Józefa Bogusławskiego i Pawła Olejniczaka, następnie przenieśliśmy się przed Ratusz.

Poczuliśmy się trochę, jak na dawnej wsi. Były stoiska rękodzielnicze i warsztatowe, gry i zabawy w stylu etno oraz sensoryczno-folkowa strefa relaksu od Happy Kids. Nie zabrakło warsztatów międzypokoleniowych: sensoceramicznych z Agnieszką Grabowską, rzeźbiarskich z Józefem Bogusławskim, hafciarskich z Teresą Janakowską i Ireną Sapiejką, wicia wianków z Moniką Woźniak i zielarskich opowieści. Była także gra terenowa dla młodzieży, a w strefie sensoryczno – folkowej warsztaty, gdzie pod opieką animatorek Happy Kids powstawały słomiane koziołki chruściaki – patykowe zabawki oraz lalki motanki z tkanin i słomy.

Na Etno Pikniku znalazły się również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z naszego regionu z rękodziełem i pysznymi przysmakami. Popołudnie i wieczór dopełniły znakomite występy. Na scenie plenerowej zaprezentowali się Zduńskowolanie, łódzki zespół Kożuch i częściowo Łysa Góra z projektem akustycznym. W połowie występu Łysej Góry, ze względu na dynamiczne i złe warunki pogodowe oraz zagrożenie, zdecydowaliśmy o przerwaniu koncertu i przeniesieniu dalszej części do sali kameralnej. To była bardzo dobra decyzja. W sali kameralnej muzycy stworzyli niesamowity klimat. Zespół z Piaseczna dokończył swój występ i porwał publikę do tańca. Na zakończenie wieczoru wystąpił jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów  muzyki folk w Polsce – Czeremszyna z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia, z pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego.
Etno Piknik zorganizowaliśmy dla Was w odcieniach tradycji.

– Tradycja ma związek z obyczajami, wierzeniami, poglądami w danej czasoprzestrzeni. Na naszym Etno pikniku, który mamy nadzieję stanie się imprezą cykliczną, chcemy pokazywać  jej odcienie: przybliżać obyczaje różnych regionów Polski na przestrzeni wieków i pokazywać, że są one nadal atrakcyjne i można je łączyć ze współczesnymi trendami, tworząc nową jakość – podkreśla Wioletta Jagiełło z MDK, koordynatorka projektu ,,Etno piknik odcienie tradycji”.

Zadanie ,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024″.

Patronat medialny: Nasze Radio 104,7 FM, Nasze Radio Nostalgicznie 92,1 FM, nasze.fm regionalny portal informacyjny, Dziennik Łódzki, Tygodnik Zduńska Wola Nasze Miasto, Telewizja Kablowa ZW MEDIA.

 

fot. (KM)

Inne artykuły

Przejdź do treści