Etno piknik w odcieniach tradycji

To było bardzo kolorowe, wyjątkowe i niecodzienne wydarzenie. Piknik przy Ratuszu, wystawa rzeźby twórców ludowych z Sieradza, warsztaty, pyszne jedzenie, koncerty i powrót do dawnych lat. Tak spędzaliśmy czas na Etno Pikniku ,,Odcienie tradycji”.

Zorganizowaliśmy go w niedzielę, 30 czerwca.

Popołudnie rozpoczęliśmy wystawą rzeźby twórców ludowych z Sieradza Józefa Bogusławskiego i Pawła Olejniczaka, następnie przenieśliśmy się przed Ratusz.

Poczuliśmy się trochę, jak na dawnej wsi. Były stoiska rękodzielnicze i warsztatowe, gry i zabawy w stylu etno oraz sensoryczno-folkowa strefa relaksu od Happy Kids. Nie zabrakło warsztatów międzypokoleniowych: sensoceramicznych z Agnieszką Grabowską, rzeźbiarskich z Józefem Bogusławskim, hafciarskich z Teresą Janakowską i Ireną Sapiejką, wicia wianków z Moniką Woźniak i zielarskich opowieści. Była także gra terenowa dla młodzieży, a w strefie sensoryczno – folkowej warsztaty, gdzie pod opieką animatorek Happy Kids powstawały słomiane koziołki chruściaki – patykowe zabawki oraz lalki motanki z tkanin i słomy.

Na Etno Pikniku znalazły się również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z naszego regionu z rękodziełem i pysznymi przysmakami. Popołudnie i wieczór dopełniły znakomite występy. Na scenie plenerowej zaprezentowali się Zduńskowolanie, łódzki zespół Kożuch i częściowo Łysa Góra z projektem akustycznym. W połowie występu Łysej Góry, ze względu na dynamiczne i złe warunki pogodowe oraz zagrożenie, zdecydowaliśmy o przerwaniu koncertu i przeniesieniu dalszej części do sali kameralnej. To była bardzo dobra decyzja. W sali kameralnej muzycy stworzyli niesamowity klimat. Zespół z Piaseczna dokończył swój występ i porwał publikę do tańca. Na zakończenie wieczoru wystąpił jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów  muzyki folk w Polsce – Czeremszyna z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia, z pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego.
Etno Piknik zorganizowaliśmy dla Was w odcieniach tradycji.

– Tradycja ma związek z obyczajami, wierzeniami, poglądami w danej czasoprzestrzeni. Na naszym Etno pikniku, który mamy nadzieję stanie się imprezą cykliczną, chcemy pokazywać  jej odcienie: przybliżać obyczaje różnych regionów Polski na przestrzeni wieków i pokazywać, że są one nadal atrakcyjne i można je łączyć ze współczesnymi trendami, tworząc nową jakość – podkreśla Wioletta Jagiełło z MDK, koordynatorka projektu ,,Etno piknik odcienie tradycji”.

Zadanie ,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024″.

Patronat medialny: Nasze Radio 104,7 FM, Nasze Radio Nostalgicznie 92,1 FM, nasze.fm regionalny portal informacyjny, Dziennik Łódzki, Tygodnik Zduńska Wola Nasze Miasto, Telewizja Kablowa ZW MEDIA.

fot. (KM)