„Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”

2 czerwca rozpoczęliśmy zapisy na nieodpłatne letnie warsztaty dla dzieci z terenu Zduńskiej Woli i okolic w ramach projektu „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023″.

PROGRAM ETNO WARSZTATÓW

Warsztaty stacjonarne w filii MDK w Zduńskiej Woli na os. Karsznice odbędą się w dniach 3 – 6 lipca 2023 r., natomiast do MDK Ratusz w Zduńskiej Woli zapraszamy na zajęcia w dniach 10 – 13 lipca 2023 r.

PONIEDZIAŁKI
Tworzenie biżuterii i/lub breloczków ozdabianych motywami ludowymi
Prowadzenie: CENTRUM EDUKACYJNE ATOM

Na ludową nutę
Warsztaty artystyczne z zakresu muzyki i śpiewu. Dzieci nauczą się śpiewać wybraną pieśń ludową oraz wezmą udział w dawnych zabawach regionalnych.
Prowadzenie: Witold Furmańczyk i Zbigniew Godlewski – instruktorzy muzyczni MDK
Gry i zabawy polskiej wsi

WTORKI
Warsztaty interdyscyplinarne do książki „Etno – gadki” Witolda Przewoźnego
Dzięki zapoznaniu się z książką, dzieci poznają polskie, ludowe zwyczaje. Odegrają scenki związane z tradycyjnymi świętami oraz zilustrują wybrany obyczaj. Ponadto obejrzą ludowe rękodzieło i przedmioty używane dawniej na wsi.
Prowadzenie: Wioletta Jagiełło – animatorka MDK

Manufaktura wzorów ludowych
Dzięki wykorzystaniu prasy do wykonywania przypinek, dzieci poznają wzory ludowe z regionu łowickiego i sieradzkiego, a także stworzą własne przypinkowe ozdoby. Dowiedzą się również, czym charakteryzowało się wzornictwo tych regionów.

Warsztaty nauki tańca ludowego
Podczas warsztatów dzieci nauczą się kroków wybranego tańca ludowego z regionu łódzkiego. Będą mogły obejrzeć również tradycyjne stroje ludowe.
Prowadzenie: Agata Nowak – instruktor tańca MDK

ŚRODY
Warsztaty zielarskie dla dzieci pt. „Ziołolecznictwo ludowe, czyli w czym mogą pomóc zioła”
Na warsztatach dzieci:
– dowiedzą się z jakich ziół mogą przygotować syrop na kaszel czy maść na katar,
– zobaczą zioła, z których nasze babcie przygotowywały lekarstwa np. nagietek, żywokost, arnikę, mniszek czy bez czarny,
– otrzymają proste przepisy na preparaty z ziół zebranych z łąki m.in. na syrop z kwiatów mniszka,
– wypełnią planszę ziołową pt. Apteczka ziołowa.
Dzieci będą miały okazję z bliska poznać rośliny- zioła. Będą mogły ich dotknąć, powąchać co zawsze wzbudza emocje: radość i zaciekawienie.
Prowadzenie: Pani od Ziół Monika Woźniak

Projektowanie torby z motywami ludowymi
Uczestnicy zajęć na bawełnianych torbach odbiją wzór ludowy, a następnie ozdobią go, m.in. wypełniając naniesiony wzór tkaninami z recyklingu. Ponadto ozdobią kubki motywami ludowymi.
Prowadzenie: CENTRUM EDUKACYJNE ATOM

Gry i zabawy polskiej wsi

CZWARTKI
Glina w roli głównej
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jakich naczyń używano dawniej na wsi i ulepią swoje własne naczynia z gliny.

Na ludową nutę
Prowadzenie: Witold Furmańczyk i Zbigniew Godlewski

Warsztaty nauki tańca ludowego
Prowadzenie: Agata Nowak – instruktor tańca

Ponadto dzieci będą miały do dyspozycji gry planszowe folk i folkowe kolorowanki. Każdego dnia otrzymają ciepły posiłek.

Zapisy na warsztaty będziemy przyjmować od 2 czerwca br. pod numerem telefonu: 605 725 300 oraz w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli w Dziale Animacji (I piętro). Zajęcia będą nieodpłatne. Liczba miejsc ograniczona!

Etno Warsztaty V3

2023 NCK Dofinans Etnoplska RGB