Klub Literacki ,,Topola”

Historia Klubu Literackiego ,,Topola” (od 1987 r.)

Klub Literacki ,,Topola” zapisał się na kartach historii Zduńskiej Woli jako grupa, która przynosiła splendor i promocję naszemu miastu.

Pierwsze spotkanie w styczniu 1987 roku odbyło się z inicjatywy Walentyny Anny Kubik, Anny Andrych i Tadeusza Zawadowskiego. Dołączyli do nich Roman Tomaszewski, Andrzej Michalski, Feliks Rajczak, Anna Ludwisiak, Barbara Tyszkiewicz i Zbigniew Szpakowski – pierwszy prezes Klubu. Spotkanie miało na celu ustalenie charakteru działalności  oraz nazwy. Topola to drzewo, które kojarzyło się z pejzażem, poza tym  szybko się rozrasta. Te kolejne gałązki ,,Topoli” pojawiały się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Do Klubu dołączyli: Maria Magdalena Człapińska, Jolanta Półgrabia, Michał Bendkowski, Lilla Latus, Roma Alvarado-Łagunionok, Katarzyna Godlewska (dziś Siuta), Tomasz Pohl, Andrzej Wawrzyniak oraz kolejne pokolenie: Michał Czacherski, Katarzyna Brzozowska, Izabela Kowalczyk, Maria Twardowska, Magda Fitzner, Tomasz Stolecki. Setki spotkań z poezją ubarwiali muzycznie: Zbyszek Godlewski, Sławek Cybulski i wspomniany już Andrzej Wawrzyniak.

,,Topolanie” przyciągali wielu twórców spoza Zduńskiej Woli, zaprzyjaźnieni z nimi: Rafał Orlewski, Henryk Pustkowski, Leszek Żuliński czy nieżyjący już Ziemowit Skibiński, zawsze chętnie uczestniczyli w spotkaniach i warsztatach poetyckich. Chętnie zaglądali również: Aleksandra Grotowska z Sieradza czy Agnieszka Gałkowska z Wielunia. Wielu ze wspomnianych poetów – to dziś autorzy tomików i publikacji w najważniejszych ogólnopolskich pismach literackich oraz twórcy tekstów tłumaczonych na języki obce.

Nie sposób wymienić ile nagród zdobyli ,,Topolanie” w konkursach poetyckich. W latach 90. nazywani byli “desantem poetyckim”. Dzisiaj, rozrzuceni po kraju, zasiadają po drugiej stronie, jako jurorzy oceniają adeptów pióra i uczą sztuki pisania. Większość ,,Topolan” to członkowie Związku Literatów Polskich, o których pisano prace licencjackie i magisterskie. W 1995 roku powstała seria Biblioteka Topoli, w której ukazało się 18 pozycji. Ostatnia z nich jest hołdem złożonym Feliksowi Rajczakowi, animatorowi kultury, który w końcu lat osiemdziesiątych przyczynił się do powstania Klubu, zarażając działaniami animacyjnymi.

W latach 2002-2005 organizowane były spotkania młodych ludzi zainteresowanych twórczością literacką, plastyczną i muzyczną pn.: “Kolorowo, muzycznie, topolowo”. Inicjatorem i gospodarzem spotkań w imieniu Klubu była Roma Alvarado-Łagunionok.

Do dziś organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Feliksa Rajczaka, a także Regionalny Konkurs ,,O Laur Topoli”, kierowany do młodych ludzi.

,,Topola” nie ogłaszała nigdy żadnych manifestów twórczych, nie było formalnego członkostwa, legitymacji, składek i może to właśnie sprawiło, że przewinęła się przez nią ponad setka twórców z całego regionu. Wielu z nich potraktowało swoją obecność w Klubie jako pewien epizod w życiu, dla niektórych była to druga rodzina i miejsce spotkań z przyjaciółmi. Z pewnością jednak pozostała w nich wrażliwość na sztukę.

 

W ,,Bibliotece Topoli” ukazały się następujące pozycje:

  1. Lilla Latus, Siódme morze niepokoju – 1995.
    2. Katarzyna Godlewska, Myślałam, że goni mnie życie – 1995.
    3. Michał Bendkowski, Eden outsiderów – 1996.
    4. Odpływam do wszystkich brzegów. Antologia Klubu Literackiego TOPOLA – 1996.
    5. Andrzej Tadeusz Michalski, Suita na jedną samotność – 1996.
    6. Barbara Tyszkiewicz, Bez makijażu – 1996.
    7. Roma Alvarado-Łagunionok, Poranne trolle – 1997.
    8. I Ogólnopolski Konkurs Poetycki “O Laur TOPOLI” – 1997.
    9. Tadeusz Zawadowski, O Elizabeth, Berenice i jeszcze innych kobietach – 1997.
    10. Maria Magdalena Człapińska, Bez retuszu – 1998.
    11. Roman Tomaszewski, Szukam Inez – ciąg dalszy – 1999.
    12. Tomasz Pohl, Słowa pod wysokim napięciem – 1999.
    13. Anna Andrych, Rękawiczka – 2000.
    14. Andrzej Wawrzyniak, Kalendarz szansonisty – 2001.
    15. Przygodni Orfeusze. Antologia Klubu Literackiego TOPOLA – 2002.
    16.Tomasz Stolecki, Z tarczą słowa – 2005.
    17. Drzewo. Antologia Klubu Literackiego TOPOLA – 2006.
    18. Feliks Rajczak, Powiało dawnym życiem – 2007.

 

Antologie Klubu Literackiego ,,Topola”:

  1. Topolowe strofy – 1987.
    2. Archipelag – 1990.
    3. Wyjście awaryjne – 1991.
    4. V fala – 1992.
    5. Odpływam do wszystkich brzegów – 1996.
    6. Przygodni Orfeusze – 2002.
    7. Drzewo – 2006.

 

Przejdź do treści