Klub Literacki Topola

Historia Klubu Literackiego „Topola”

Klub Literacki ,,Topola” zapisał się na kartach historii Zduńskiej Woli jako grupa, która przynosi splendor i reklamę naszemu miastu.

Pierwsze spotkanie w styczniu 1987 roku odbyło się z inicjatywy Walentyny Anny Kubik, Anny Andrych i Tadeusza Zawadowskiego. Dołączyli do nich Roman Tomaszewski, Andrzej Michalski, Feliks Rajczak, Anna Ludwisiak, Barbara Tyszkiewicz i Zbigniew Szpakowski – pierwszy prezes Klubu. Spotkanie miało na celu ustalenie charakteru działalności i nazwy. Nazwa Klubu pochodzi od drzewa, które kojarzyło się z pejzażem, poza tym rośnie szybko. Kolejne gałązki „Topoli” pojawiały się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Do Klubu dołączyli: Maria Magdalena Człapińska, Jolanta Półgrabia, Michał Bendkowski, Lilla Latus, Roma Alvarado-Łagunionok, Katarzyna Godlewska (dziś Siuta), Tomasz Pohl, Andrzej Wawrzyniak oraz kolejne pokolenie: Michał Czacherski, Katarzyna Brzozowska, Izabela Kowalczyk, Maria Twardowska, Magda Fitzner, Tomasz Stolecki. Setki spotkań z poezją ubarwiali muzycznie: Zbyszek Godlewski, Sławek Cybulski i wspomniany już Andrzej Wawrzyniak.

„Topolanie” przyciągali wielu twórców spoza Zduńskiej Woli, zaprzyjaźnieni z nimi: Rafał Orlewski, Henryk Pustkowski, Leszek Żuliński czy nieżyjący już Ziemowit Skibiński, zawsze chętnie uczestniczyli w spotkaniach poetyckich i innych wydarzeniach. Chętnie zaglądali równiez młodzi ludzie: Aleksandra Grotowska z Sieradza czy Agnieszka Gałkowska z Wielunia. Wielu ze wspomnianych poetów – to dzis autorzy tomików i publikacji w najważniejszych ogolnopolskich pismach literackich oraz twórcy tekstów tłumaczonych na różne języki obce.

Nie sposób wymienić ile nagród zdobyli „Topolanie” w konkursach poetyckich; w latach 90. nazywani byli „desantem literackim”. Dziś zasiadają po drugiej stronie, jako jurorzy oceniający znanych adeptów pióra i uczący młodych sztuki pisania. Większość dzisiejszych „Topolan” to członkowie Związku Literatów Polskich, o których pisano prace licencjackie i magisterskie. Od 1995 roku ukazuje się seria Biblioteka Topoli, która liczy 18 pozycji. Ostatnia z nich jest hołdem złożonym Feliksowi Rajczakowi, animatorowi kultury, który ponad 20 lat temu zaraził grupę poetów ciągłym poszukiwaniem żywego słowa, a przede wszystkim sobą.

Dziś Klub organizuje Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Feliksa Rajczaka, a także Regionalny Konkurs „O Laur Topoli”, kierowany do młodych ludzi. Członkowie „Topoli” służą swoją radą i doświadczeniem w każdy czwartek od godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. Łaskiej 12, gdzie od ponad 20 lat spotykają się z życzliwością dyrektorów.

W latach 2002-2005 organizowane były spotkania młodych ludzi zainteresowanych twórczością literacką, plastyczną i muzyczną pn.: „Kolorowo, muzycznie, topolowo”. Inicjatorem i gospodarzem spotkań w imieniu Klubu była Roma Alvarado-Łagunionok.

„Topola” nie ogłaszała nigdy żadnych manifestów twórczych, nie było formalnego członkostwa, legitymacji, składek i może to właśnie sprawiło, że przewinęła sie przez nią ponad setka twórców z całego regionu. Wielu z nich potraktowało swoją obecność w Klubie jako pewien epizod w życiu, dla niektórych jednak wycisnęło trwałe piętno w życiu. Wielu młodych ludzi po mniej lub bardziej udanych próbach pisarskich zaprzestało zmagań z literaturą.  Z pewnością jednak pozostała w nich wrażliwość na sztukę i to też należy przypisać na konto sukcesów Klubu. Sporo osób wyjechało do innych ośrodków i tam nadal rozwija swoje literackie pasje. Inni nadal działają w naszym mieście i choć nie uczestniczą już w czwartkowych spotkaniach, to nadal czują się „Topolanami”.

Klub Literacki „Topola” to swego rodzaju fenomen kulturowy. Przez salę klubową przewinęło się kilkadziesiąt osób, do dziś pozostali w nim jego założyciele. Pomimo wielu różnic ci ludzie potrafią działać wspólnie dla środowiska, a przecież „poeci nie zjawiają się przypadkiem”.

W „Bibliotece Topoli” ukazały się następujące pozycje:

1. Lilla Latus, Siódme morze niepokoju – 1995.
2. Katarzyna Godlewska, Myślałam, że goni mnie życie – 1995.
3. Michał Bendkowski, Eden outsiderów – 1996.
4. Odpływam do wszystkich brzegów. Antologia Klubu Literackiego TOPOLA – 1996.
5. Andrzej Tadeusz Michalski, Suita na jedną samotność – 1996.
6. Barbara Tyszkiewicz, Bez makijażu – 1996.
7. Roma Alvarado-Łagunionok, Poranne trolle – 1997.
8. I Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur TOPOLI” – 1997.
9. Tadeusz Zawadowski, O Elizabeth, Berenice i jeszcze innych kobietach – 1997.
10. Maria Magdalena Człapińska, Bez retuszu – 1998.
11. Roman Tomaszewski, Szukam Inez – ciąg dalszy – 1999.
12. Tomasz Pohl, Słowa pod wysokim napięciem – 1999.
13. Anna Andrych, Rękawiczka – 2000.
14. Andrzej Wawrzyniak, Kalendarz szansonisty – 2001.
15. Przygodni Orfeusze. Antologia Klubu Literackiego TOPOLA – 2002.
16.Tomasz Stolecki, Z tarczą słowa – 2005.
17. Drzewo. Antologia Klubu Literackiego TOPOLA – 2006.
18. Feliks Rajczak, Powiało dawnym życiem – 2007.

Antologie Klubu Literackiego „Topola”:

1. Topolowe strofy – 1987.
2. Archipelag – 1990.
3. Wyjście awaryjne – 1991.
4. V fala – 1992.
5. Odpływam do wszystkich brzegów – 1996.
6. Przygodni Orfeusze – 2002.
7. Drzewo – 2006.