„Kościół Ewangelicko-Augsburski i ewangelicyzm regionu sieradzkiego” – 06.10.2020 r.

,,Kościół Ewangelicko-Augsburski i ewangelicyzm regionu łódzkiego”

Jan Cieślar – biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Piotra i Św. Pawła w Pabianicach spotkał się we wtorek z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 11 i studentkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

To było już 5 spotkanie w ramach projektów ,,4 kultury – odNOWA pamięci” i „ETNO re:WITALIZACJE”.

Ewangelicy reformowani tworzą w naszym kraju niewielką grupę chrześcijan. 100 tys. osób, niespełna 0,2 % Polaków, z którymi przeciętny obywatel, zwykle rzymski katolik, spotyka się raczej rzadko – to protestanci – mówił na spotkaniu Jan Cieślar.

W ramach projektów poruszone zostały także główne założenia kościoła reformowanego. Z tych zasad płynie postulat, żeby wszyscy wierzący czytali Pismo Święte codziennie i systematycznie. Tylko Pismo Święte jest źródłem wiary Starego i Nowego Testamentu. Protestantyzm nie zna poza Pismem Świętym żadnego autorytetu nauczającego. Głową kościoła jest Jezus Chrystus, nie ma papieża, który u katolików pełni rolę zwierzchnika. Wielkie znaczenie u ewangelików odgrywa również słowo, a Bóg przemawia do ludzi właśnie poprzez słowa. Tylko wiara i łaska – to kolejne założenia protestantów. Człowiek zostaje zbawiony z łaski przez wiarę – wyraźnie podkreślał biskup Cieślar.

Młodzież z ,,Jedenastki” z zaciekawieniem dopytywała o kraje w Europie i na świecie, które są typowo ewangelickie. – Największe kraje o dominancie protestanckiej – to Stany Zjednoczone oraz Szwecja, Holandia, Finlandia, Norwegia, Dania, Szwajcaria, Wielka Brytania oraz Łotwa i Estonia, które są w 100 procentach luterańskie, wcale nie Niemcy, które w tej chwili są bardzo podzielone wyznaniowo – zwracał uwagę Jan Cieślar.

Studentki UTW z zainteresowaniem dopytywały o rolę ewangelików w historii Polski czy samej Zduńskiej Woli, która była, jak wiadomo, dość znaczna. Generał Władysław Anders był ewangelikiem, podobnie marszałek Józef Piłsudski, który przez sporą część swojego życia był ewangelikiem z wyboru. Urodzony w Zduńskiej Woli pułkownik Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy Ignacy Boerner również pochodził z rodziny ewangelickiej. – Wielką ciekawostką jest to, że jego ojciec ks. Edward Boerner założył pierwszą w naszym mieście straż pożarną, przyczynił się do powstania szkół oraz ochronek dla dzieci. Wybudował także dom starców, który funkcjonuje w naszym mieście do dzisiaj – mówił na spotkaniu biskup Cieślar.

Partnerzy projektów: ,,4 kultury – odNOWA pamięci” i „ETNO re:WITALIZACJE” – Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Do współpracy zaprosiła nas Fundacja Monumentum Iodaicum Lodzense.

 

4 Kultury Sliter Etno Rewitalizacje Sliter

Przejdź do treści