Letnie podróże z Ratuszem

Podróże te małe i większe po urokliwych zakątkach województwa łódzkiego dobiegły końca.

W ramach ,,Letnich podróży z Ratuszem” braliśmy udział w ciekawych i wartościowych warsztatach terenowych i zwiedziliśmy niezwykłe miejsca. Wakacyjne wycieczki skierowaliśmy do dzieci w wieku od 7 do 13 lat.

Pierwszymi punktami, które odwiedziliśmy tego lata były: Dolina Skrzatów i Wioska Indiańska Tatanka (3 lipca). Usłyszeliśmy opowieści o dawnych wierzeniach i o skrzatach. Zdobyliśmy wiedzę o słowiańskich tradycjach, kulturze i mitologii oraz braliśmy udział w warsztatach z najstarszym pismem słowiańskim głagolicą, z jej literami i symbolami. Po Dolinie Skrzatów oprowadził nas przewodnik – Skrzatalog. Drugim punktem naszej wycieczki w tym dniu była Wioska Indiańska Tatanka.
W tym urokliwym miejscu, wśród kilkunastu indiańskich namiotów tipi zobaczyliśmy i doświadczyliśmy, jak wyglądało życie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
Przenieśliśmy się do tajemniczego i kolorowego świata.
W wiosce zobaczyliśmy jedyną w Polsce indiańską ziemiankę, indiańskie namioty – tipi i jedną z największych kolekcji indiańskiego rękodzieła.

8 lipca wybraliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego Farm House – Hodowla Koni i Alpak. W Zadowicach u Państwa Lebodów dzieci cały dzień obcowały z naturą .
Uczestniczyły w grze terenowej w formie ,,escape roomu”, przygotowanej przez Panią Natalię.
Budowały szałasy w lesie, grały w leśnej orkiestrze, rozpoznawały rośliny i lepiły z gliny teatralne maski, miski i inne naczynia. Następnie dekorowały je leśnymi skarbami.
Brały udział w zadaniach sprawnościowych np. chodziły po linie, sensorycznych, twórczych i ogólnorozwojowych .
W gospodarstwie agroturystycznym Państwa Lebodów karmiły alpaki i kucyki, obserwowały gęsi i kury, doiły kozy i bawiły się z pieskami. Atrakcji nie brakowało. Wspólny wyjazd zakończyliśmy ogniskiem z pysznymi kiełbaskami i zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Zduńskiej Woli.

– Nasze wspólne wyjazdy, to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim odkrywanie bardzo ciekawych miejsc, zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności, integracja i nawiązywanie wakacyjnych znajomości – podkreślają animatorki z MDK Ratusz i filii MDK os. Karsznice.

Na liście wśród letnich warsztatowych propozycji znalazła się także Zagroda Edukacyjna w Konarzewie, a w niej plantacja wikliny (12 lipca). Podczas tej wyprawy dzieci wzięły udział w warsztatach pn. „Zanikający zawód – wikliniarstwo” i w warsztatach ceramicznych.
Samodzielnie wyplatały proste formy wiklinowe, które zabrały ze sobą do domu.
Zwiedziły plantację wikliny i mini muzeum wikliniarstwa. Wykonały także ceramikę ozdobioną motywem roślinnym.

Pod koniec lipca (31 lipca) wybraliśmy się do miejscowości Ujazd, niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego. Odwiedziliśmy tam czarujące miejsce – Park Edukacyjno-Rozrywkowy Mikrokosmos.

Zachwyciły nas tu gigantyczne owady, makiety wirusów i bakterii, grzyby wielkości dorosłego człowieka oraz kilometrowa ścieżka dydaktyczna w otoczeniu tysięcy krzewów, drzew i bylin.

– Zwiedziliśmy ekspozycję entomologiczno-botaniczną i ekspozycję mykologiczną z przewodnikiem, zobaczyliśmy pawie i wygrzewającego się na słońcu legwana zielonego. Nie zabrakło także czasu na wspólną zabawę na placu zabaw, zjazdów linowych tyrolką i zakupów w sklepie z pamiątkami i małą gastronomią – wymieniają animatorki z domu kultury.

2 sierpnia wybraliśmy się w podróż nieopodal Zduńskiej Woli, do Leśnej Wioski – Zimnej Wody.
Wzięliśmy udział w leśnej grze terenowej i zabawach na dzikim placu zabaw pod okiem leśniczki.
Krzesaliśmy ogień pod okiem trenerki i sami przygotowywaliśmy podpłomyki
Dzika kuchnia smakowała wszystkim. Dzień zakończyliśmy warsztatami przyrodniczymi.

Ostatnim miejscem, które znalazło się na mapie naszych wyjazdów był Dinopark w Kołacinku. Wybraliśmy się tam 9 sierpnia.

Spacerowaliśmy po ścieżce mezozoicznej, spotkaliśmy naturalnej wielkości figury dinozaurów i dowiedzieliśmy się, jak wyglądało ich życie.
Poznaliśmy autentyczne skamieniałości sprzed wielu milionów lat, takie jak: amonity, trylobity, gąbki, strzałki. Dodatkowo obejrzeliśmy ogromny okruch minerału – HALITU z kopalni soli „Kłodawa”.
W Hali 3D zwiedziliśmy z przewodnikiem interaktywną wystawę, ale także Folwark Kołaciński. W Planetarium poznaliśmy gwiazdozbiory i konstelacje gwiazd w kopule. Skorzystaliśmy z gier rozwijających umysł i wielu innych atrakcji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak aktywne uczestnictwo i wspaniałe wspólne przygody. Było cuuudownie!

fot. MDK

Inne artykuły

Przejdź do treści