Prelekcja, rodzinne warsztaty 11.05-13.05.2021 r., 18.05-20.05.2021 r. Piknik Eco 12.06.2021 r.

Co w ulu piszczy? Warsztaty rodzinne o dzikich zapylaczach.

Projekt skierowaliśmy do rodzin z dziećmi. Jako pierwsi w prelekcji i w warsztatach udział wzięli mieszkańcy os. Tysiąclecia i przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 7 ,,Pod Zielonym Semaforem” w Zduńskiej Woli. W kolejnym tygodniu spotkaliśmy się z mieszkańcami os. Nowe Miasto. Warsztaty dla czwartej grupy zorganizowaliśmy w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych.

W ramach przygotowanych działań szczególną uwagę zwróciliśmy na rolę dzikich zapylaczy w miejskim ekosystemie.  Naukowcy alarmują, że od kilku lat mamy do czynienia z masowym ginięciem zapylaczy. To właśnie te owady odgrywają niebagatelną rolę w zapylaniu roślin. – Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeżeli znikną pszczoły, ludzkości pozostanie pięć lat życia”. Nie dopuścimy do tego! Właśnie dlatego podczas naszych spotkań uświadamiamy mieszkańców Zduńskiej Woli, jak ważne w przyrodzie są pszczoły i wiele gatunków owadów, które wykonują bardzo pożyteczną pracę – podkreśla Paweł Perdek, dyrektor MDK w Zduńskiej Woli.

– Pszczoły kojarzą się nam przede wszystkim z miodem, ale to tylko margines ich niezwykle pożytecznej pracy. To, za co przede wszystkim powinniśmy być im wdzięczni to zapylanie roślin. W naszej szerokości geograficznej ok. 80% roślin jest owadopylna. Bez pomocy owadów nie byłyby one w stanie wytworzyć nasion, a w rezultacie owoców i warzyw  –  podkreśla Karolina Piasecka, pasjonat przyrody, prowadząca wykład nt. ,,Co w ulu piszczy?”.

– Gdyby zabrakło pszczołowatych musielibyśmy pożegnać się np. ze smacznymi jabłkami, czereśniami, dyniami, porzeczkami, czy pomidorami. W Polsce występuje ok. 470 gatunków pszczół. Wszystkie pełnią niezwykle istotną rolę w przyrodzie, ale tylko jedna z nich -pszczoła miodna, daje miód i pozostaje pod czujną opieką pszczelarzy. Pozostałe gatunki tzw. pszczoły dziko żyjące, np. samotnice, nie mają  swoich opiekunów, dlatego tak ważne jest, aby podejmować działania służące ich ochronie – dodaje Pani Karolina.

Wykłady dla uczestników projektu poprowadziła: Karolina Piasecka  – pasjonat przyrody, absolwent biologii i biotechnologii środowiska na Uniwersytecie Opolskim.  Od 10 lat pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych na stanowisku starszego specjalisty do spraw edukacji. Na co dzień prowadzi zajęcia i warsztaty mające na celu zaznajomienie dzieci i młodzieży z walorami przyrodniczo-kulturowymi Sieradzkich Parków Krajobrazowych oraz z ideą ochrony przyrody. Jest koordynatorem wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

Podsumowaniem projektu ,,Co w ulu piszczy?” był rodzinny Piknik ECO. Uczyliśmy się o pszczołach, robiliśmy domki dla owadów, malowaliśmy je. Teraz domki będą umieszczane w przestrzeni miejskiej Zduńskiej Woli i mamy nadzieję, że przysłużą się naturze. Rozglądajcie się uważnie.

Na realizację projektu ,,Co w ulu piszczy?” Miejski Dom Kultury otrzymał dofinansowanie z Fundacji Orlen w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”.

Przejdź do treści