Informacje

instytut_muzyki_i_tanca-logo

          40 tys. zł dla Miejskiego Domu Kultury

24 stycznia w siedzibie Instytutu Muzyki i Tańca odbyło się posiedzenie komisji opiniującej wnioski złożone do programu „Myśl w ruchu”. Miejski Dom Kultury złożył jeden z 17 wniosków, jakie wpłynęły. Wyłoniono osiem projektów, które otrzymały pełne wnioskowane dofinansowanie. Komisja zarekomendowała także dziewiąty projekt do częściowego dofinansowania (do wyczerpania puli budżetu Programu).

Głównym koordynatorem oraz pomysłodawcą zduńskowolskiego projektu jest Maciej Kuźmiński, tancerz i choreograf, współpracujący z MDK. Projekt będzie realizowany od marca do początku lipca. Uczestnikami projektu będą głównie uczniowie zduńskowolskich szkół: gimnazjalnych, licealnych i artystycznych.

Tańca uczyć będą znani tancerze i choreografowie, między innymi: Paulina Wycichowska (solistka Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu), Maciek Florek (zwycięzca I polskiej edycji programu „You Can Dance”, tancerz, choreograf) a także instruktorzy MDK.

Wyłonienie projektów odbyło się w drodze dyskusji i głosowania. Komisja opiniująca wnioski brała pod uwagę m.in. adekwatność założeń projektu do celów programu „Myśl w ruchu”, spójność koncepcji programowej projektu, precyzyjne określenie docelowej grupy odbiorców, zasięg projektu oraz prawidłowość konstrukcji budżetu wraz z oceną możliwości jego realizacji. (A.M.)

Link do strony Instytutu Muzyki i Tańca :http://imit.org.pl/news/1249/57/Wyniki-naboru-do-programu-Mysl-w-ruchu-2014.html

            Wszystkich zainteresowanych projektem „Myśl Ruch Taniec!”, który realizowany będzie od marca do czerwca br., we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, w ramach programu MYŚL W RUCHU 2014, zapraszamy na spotkanie 20 lutego br. o godz. 19.30 do Miejskiego Domu Kultury, ul. Łaska 12. Celem projektu jest edukacja praktyczna i teoretyczna z różnych technik tańca!

           1 marca w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli rozpoczynają się zajęcia w ramach projektu „Myśl Ruch Taniec!” z programu „MYŚL W RUCHU 2014”, który współfinansowany jest ze środków Instytutu Muzyki i Tańca.

Do projektu zgłosiło się ponad 100 uczniów. Po wstępnej weryfikacji do współpracy zakwalifikowaliśmy 70 osób, każdy jednak ma szanse na pojawienie się na spotkaniach, traktujemy to jako listę rezerwowych. W sobotę pracę rozpoczyna grupa 2 i 3, lekcje poprowadzą Izabela Wartalska i Edyta Kulda. 7 i 8 marca do Zduńskiej Woli zawita Maciej Florek „Gleba”, zwycięzca I edycji You Can Dance

         1 marca rozpoczął się projekt taneczny „Myśl Ruch Taniec!”, realizowany w ramach programu „MYŚL W RUCHU 2014”. Projekt współfinansowany jest ze środków Instytutu Muzyki i Tańca.

W sobotnie przedpołudnie, a także po południu warsztaty taneczne m.in. z hip-hopu, tańca współczesnego i zasad poruszania się na scenie poprowadziły dwie instruktorki MDK: Izabela Wartalska i Edyta Kulda. W zajęciach udział wzięła młodzież zakwalifikowana do grupy 2 i 3.

        Maciek Florek był pierwszym gościem w projekcie MYŚL RUCH TANIEC! Do współpracy tancerza zaprosił koordynator merytoryczny projektuMaciej Kuźmiński. Maciek Florek poprowadził zajęcia ze wszystkimi grupami 7 i 8 marca.

Maciej Florek to: tancerz, choreograf, dyplomowany instruktor rekreacji ruchowej, uczestnik wielu europejskich projektów i warsztatów tanecznych sztuki przedstawieniowej i teatru uczestnictwa (Bytom, Kalisz, Poznań, Düsseldorf, Wiedeń, Berlin). Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego (PSTW).

Współpracował i pobierał liczne nauki u choreografów i twórców sztuki tańca i teatru: m.in. u Susanny Linke, Sebastiana Prantla, Jacka Łumińskiego, Avi Kaisera, Jarosława Stańka, Allasana Wata.

Założyciel Teatru Tańca DM Floo w 1999 roku, który działając w ramach projektów twórczych prezentuje prace w ośrodkach kultury, jak i w przestrzeniach zupełnie niezależnych.

W pracach choreograficznych dostrzegalne jest zainteresowanie sztuką abstrakcyjną i ekspresjonistyczną. Solowe choreografie są wyzwoleniem przenikających myśli, obrazują skomplikowane połączenia nastrojowej egzystencji umysłu. Teatr buduje spektakle posługując się ruchem komponowanym, działaniami fizycznymi, tempo-rytmem. Czyni sztukę by być doskonalszym.

            Maria Stokłosa

Improwizatorka, eksperymentatorka, intelektualistka. Współpracowała z wybitnymi artystami z całego świata, występowała m.in. na scenach Nowego Jorku, Montevideo, Buenos Aires, Berlina, Brukseli i Londynu. Jedno z najważniejszych nazwisk polskiego tańca współczesnego, córka znanego kompozytora.

Marysia Stokłosa jest absolwentką prestiżowych europejskich uczelni: choreografii w School for New Dance Development (SNDO) w Hogeschool voor de Kunsten w Amsterdamie oraz wydziału tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Wcześniej kształtciła się wieczorowo w warszawskiej szkole baletowej. Związana z warszawskim zrzeszeniem choreografów Centrum w Ruchu oraz Domem Pracy Twórczej w mazurskim Burdągu.

W książce „Pokolenie solo” Stokłosa wspomina: – W Holandii jednym z najważniejszych moich odkryć było to, że taniec może być przyjemnością, a nie jakimś dochodzeniem do perfekcji. I to jest ciągle bardzo aktualnym żródłem tańca dla mnie – przyjemność. Dzięki temu stworzyłam kompletnie inną relację z tym zawodem. Bardzo się cieszę, że nie jest to już dla mnie zmaganie się z doskonałością. Znajduję w tańcu czysto fizyczną przyjemność, ale także przestrzeń do przetwarzania emocji i trudnych doświadczeń z mojego życia.

Na swoim koncie ma kilka ważnych autorskich spektakli, m.in. „Intercontinental”, to spektakl o poszukiwaniu intymności w sytuacji nieobecności drugiego człowieka. Próba ukojenia w towarzystwie wyimaginowanych postaci. Kiedy spadasz, pozostaje jedynie mieć nadzieję, że na samym dole leży stos materacy.”

Już 25 i 26 kwietnia Miejski Dom Kultury gościł będzie panią Marysię w ramach projektu „Myśl Ruch Taniec!” realizowanego z programu MYŚL W RUCHU 2014 wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

Improwizatorka, eksperymentatorka, intelektualistka. Współpracowała z wybitnymi artystami z całego świata, występowała m.in. na scenach Nowego Jorku, Montevideo, Buenos Aires, Berlina, Brukseli i Londynu. Jedno z najważniejszych nazwisk polskiego tańca współczesnego, córka znanego kompozytora.

Marysia Stokłosa jest absolwentką prestiżowych europejskich uczelni: choreografii w School for New Dance Development (SNDO) w Hogeschool voor de Kunsten w Amsterdamie oraz wydziału tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Wcześniej kształtciła się wieczorowo w warszawskiej szkole baletowej. Związana z warszawskim zrzeszeniem choreografów Centrum w Ruchu oraz Domem Pracy Twórczej w mazurskim Burdągu.

W książce „Pokolenie solo” Stokłosa wspomina: – W Holandii jednym z najważniejszych moich odkryć było to, że taniec może być przyjemnością, a nie jakimś dochodzeniem do perfekcji. I to jest ciągle bardzo aktualnym żródłem tańca dla mnie – przyjemność. Dzięki temu stworzyłam kompletnie inną relację z tym zawodem. Bardzo się cieszę, że nie jest to już dla mnie zmaganie się z doskonałością. Znajduję w tańcu czysto fizyczną przyjemność, ale także przestrzeń do przetwarzania emocji i trudnych doświadczeń z mojego życiaNa swoim koncie ma kilka ważnych autorskich spektakli, jeden z nich

„Intercontinental” – spektakl o poszukiwaniu intymności w sytuacji nieobecności drugiego człowieka pokazała uczestnikom projektu „Myśl Ruch Taniec!”, który Miejski Dom Kultury realizuje z programu MYŚL W RUCHU 2014 wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca. Sztuka trudna dla młodych ludzi, jednak dzięki tej wizycie uczestnicy projektu zrealizowali kolejny etap nauki o tańcu i spojrzeli na inne jego oblicze.

          Maciej Kuźmiński w spektaklu „Maciej Kuźmiński”

Ten improwizowany spektakl przygląda się historii edukacji ruchowej zapisanej przez lata w jego ciele oraz w jego obecnej sytuacji jako twórcy. Konieczność zmierzenia się z pustą sceną, brakiem struktury choreografii, oświetlenia, kostiumu, scenografii czy słowa, stawia siebie przed trudnym zadaniem stawieniu czoła samemu sobie, swoim nawykom i manierom, odsłaniając dla siebie i widza granice własnych możliwości.

„Maciej Kuźmiński” jest procesem, w który wpisane są spontaniczność i wyczerpanie, samoświadomość, szczerość i bezustanne poszukiwanie. Maciej Kuźmiński to kolejny nauczyciel, który poprowadzi 9 i 10 maja warsztaty z uczestnikami projektu MYŚL RUCH TANIEC! realizowanego przez Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli w ramach programu MYŚL W RUCHU 2014 wspieranego przez Instytut Muzyki i Tańca. Do końca realizacji projektu pozostało zaledwie 2 miesiące, przed młodzieżą jeszcze kilka znakomitych gości oraz dwa wyjazdy do teatrów w Warszawie i Poznaniu. Na zakończenie najbardziej wytrwali wezmą udział w stacjonarnym obozie tanecznym. (JSP)

 

           Leszek Bzdyl

Tancerz, choreograf, reżyser, aktor, założyciel Teatru Dada von Bzdülöw, z którym stworzył choreografię do większości spektakli. Z Dada występował na licznych festiwalach i scenach teatralnych w ponad 20 krajach Europy, oraz w Chinach, Indiach, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Palestynie. Prowadzi warsztaty taneczne i aktorskie w Polsce i za granicą, m.in. w Anglii, Francji, Czechach, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Zimbabwe i USA. Uczył w Gdańskiej Państwowej Szkole Baletowej, w Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni oraz w Akademii Teatralnej w Warszawie.

Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (1999), Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego (2006), nagrody Sztorm Roku – plebiscyt czytelników Gazety Wyborczej (2007), Międzynarodowej Nagrody Teatralnej Theatre Pasta – Indie (2007). W 2010 roku otrzymał Odznaczenie Honorowe – Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2010).
Organizowany przez Miejski Dom Kultury projekt „Myśl Ruch Taniec!” –  to wyjątkowy program edukacyjny dla lokalnej młodzieży, w ramach którego nieodpłatnie prowadzone są lekcje, wykłady oraz pokazy tańca. Program finansowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca.

          Mikołąj Mikołajczyk

Występował na wielu festiwalach w kraju jak i za granicą: Edynburgu, Sofii, Lill, Carcassone, Berlinie, Hamamatsu, Xanten, Luksemburgu, Brukseli, Brugii, Kownie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Lublinie, itd. Współtworzył warsztaty i festiwale tańca: Letnie Spotkania Artystyczne w Kutnie, Lądeckie Lato Baletowe w Lądku Zdroju, warsztaty tańca w Sieradzu i Szczecinie

Współpracował z choreografami reprezentującymi różne style taneczne, sposoby myślenia i kreowania przestrzeni artystycznej, jak Henryk Tomaszewski, Mats Ek, Birgitt Cullberg, Ewa Wycichowska, Teresa Kujawa, Olaf Schmidt, Gray Veredon, Conrad Drzewiecki, Barbara Gołaska, Andrzej Glegolski, Emil Wesołowski, Przemysław Śliwa, Henryk Konwiński, Marek Różycki, Dawid Earle, Waldemar Wołk-Karaczewski, Jerzy Makarowski, Ivan Bataillei, Antal Fodor.

Współpracował z reżyserami teatralnymi, dla których tworzył reżyserię ruchu w spektaklach operowych i dramatycznych: Barbarą Wachowicz, Mają Kleczewską, Małgorzatą Dziewulską, Jolantą Ptaszyńską, Natalią Korczakowską, Bogną Podbielską, Katarzyną Radoszyńską, Krzysztofem Warlikowskim, Piotrem Kruszczyńskim, Grzegorzem Jarzyną, Adamem Hanuszkiewiczem, Tomaszem Hynkiem, Wojciechem Szelachowskim, Krzysztofem Garbaczewskim, Andrzejem Bartnikowskim, Krzysztofem Rekowskim, Jackiem Papisem, Michałem Borczuchem, Mikołajem Grabowskim, Łukaszem Chotkowskim i Piotrem Siekluckim.

        Paulina Wycichowska

30 i 31 maja w Miejskim Domu Kultury zagościła kolejna znana tancerka, tym razem była to Paulina Wycichowska, która poprowadziła warsztaty taneczne z młodzieżą w ramach projektu „Myśl Ruch Taniec!”, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu MYŚL W RUCHU 2014.

Paulina Wycichowskapolska tancerka, solistka Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, pedagog tańca i choreograf, córka Ewy Wycichowskiej. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu (1995) i London Contemporary Dance School (1998), gdzie studiowała taniec współczesny w wymiarze wykonawczym, pedagogicznym i choreograficznym. Paulina jest również absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (dyplom zawodowy muzyki kościelnej i teologia, 2008). Od roku 1998 jest związana z Polskim Teatrem Tańca, jako solistka oraz choreograf. Jest wykładowcą kierunku Taniec Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych oraz gościnnym wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (Filia we Wrocławiu). Jest pedagogiem tańca współczesnego (w różnych technikach, m.in. opartych na Graham i Cunningham) i choreologii. Prowadzi coroczne kursy w ramach Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu. Współpracuje również z wieloma ośrodkami w Polsce realizując warsztaty tańca współczesnego, terapii ciała i choreologii na wszystkich poziomach zaawansowania. Paulina Wycichowska jest autorką ponad dwudziestu dzieł choreograficznych, w tym pięciu dużych, pełnowieczorowych, autorskich spektakli. Swoje prace realizowała w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

        

         Radek Stępniak

Radek Stępniak z Łodzi tancerz, choreograf, pedagog, performer, teoretyk tańca, animator kultury, dj. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne. Dyplomowany instruktor tańca współczesnego. Od 2005 roku związany Teatrem Tańca „Alter”, a w najbliższy weekend również gość projektu „Myśl Ruch Taniec!” realizowanego przez Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.

R.Stępniak wykładał m.in. w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu na specjalizacji taniec współczesny, Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku „Choreografia i Techniki Tańca”, Kwalifikacyjnych Kursach Instruktorskich o specjalizacji Taniec Współczesny oraz Taniec Nowoczesny (Formy Uliczne).

Założyciel grupy SKŁaD. Współpracuje z ośrodkami tanecznymi w całym kraju, jako choreograf, pedagog tańca i animator kultury. Pod jego kierunkiem w Łodzi i w Kaliszu kształciło się wielu instruktorów i tancerzy.

Jego dorobek artystyczny obejmuje spektakle, projekty edukacyjno-artystyczne, choreografie tańca, reżyserię pokazów komercyjnych.Ponadto działając w obszarze muzyki, komponuje i realizuje opracowania muzyczne, a także animuje kulturę klubową jako dj, grając szczególnie house.

Zajęcia z Radkiem Stępniakiem w ramach projektu „Myśl Ruch Taniec!”, realizowanego we wspólpracy z Instytutem Muzyki i Tańca z programu MYŚL W RUCHU 2014, odbyły się 13-14 czerwca 2014 r.

        Alassane Wat

Tancerz, choreograf i pedagog urodzony w Paryżu. Należał do pierwszej fali ruchu hip-hopowego zwanego wówczas funky, street jazz, soul jazz. Równocześnie tańczył i studiował latin-jazz, jazz, modern, klasykę i wiele innych technik. Występował na scenach takich teatrów jak: Moulin Rouge, Alcazar czy Paradis Latin Scala de Rio. Przez ponad 20 lat prowadził zajęcia warsztatowe w wielu krajach: Francji, Brazylii, zachodnich Indiach, Japonii, Grecji.

Do Polski przyjechał w 1991 roku, aby przekazywać swe umiejętności polskim tancerzom. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych nauczycieli tańca funky i hip-hop w kraju. Nazywa się go często ojcem chrzestnym polskiego hip-hopu. Alassane jest niezwykłym tancerzem i pedagogiem. Charakteryzuje go ogromna charyzma i umiejętności taneczne bazujące na dogłębnej świadomości własnego ciała, jego możliwości oraz ograniczeń.

Zajęcia w ramach projektu „Myśl Ruch Taniec!” z Alassane Wat odbyły się 20-21 czerwca 2014 r.

       Jacek Wazelin

Znany m. in. z choreografii do TVN-owskiego programuYou can dance Po prostu tańcz!. Absolwent Studium Instruktorskiego Tańca Współczesnego w Poznaniu. Pedagog tańca i wykładowca na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Juror wielu festiwali tańca, a także licencjonowany sędzia performing arts. Pierwsze kroki stawiał w tańcu towarzyskim, bardzo szybko odnosząc w nim taneczne sukcesy. Wraz z formacją tańca latynoamerykańskiego Takt Zomar Chełm, dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski. Uwieńczeniem jego kariery w formacji było zdobycie IV miejsca na Mistrzostwach Świata w Wilnie.

Tańczył na deskach Teatru Muzycznego w Lublinie, potem przez dwa lata zaangażowany był przy niemieckiej produkcji musicalowejMamma Mia Come Together, początkowo jako tancerz, a następnie również jako dance captain. Dzięki temu przedsięwzięciu wystąpił na największych scenach Europy w 350 spektaklach! W 2005 r. był tancerzem w niemieckiej produkcji musicalowejWest Side Story. To ogromne przedsięwzięcie było realizowane w przepięknym niemieckim porcie Stralsund, w wybudowanym specjalnie na ten cel teatrze z widownią dla dwóch tysięcy osób. 
Uczestnik i wykładowca warsztatów tańca jazzowego, między innymi w Hamburgu, Dusseldorfie, Londynie, Wiedniu, Bremen i Paryżu. Swoją pasję taneczną udanie łączy z zaangażowaniem menadżerskim w kulturalne, artystyczne i estradowe projekty. Był dyrektorem artystycznym Festiwalu Młodych Teatrów Tańca w Lublinie, doskonale czuł się również w roli specjalisty ds. public relations jako oficjalny przedstawiciel biura Miss Polonia na Lubelszczyźnie. Choreograf, reżyser, a także konferansjer wielu pokazów mody, takich firm jak: Sunset Suits, Big Star, Dior, Red Star i wielu innych.
Taneczne wykształcenie pozwala mu w intrygujący i ciekawy sposób przekazywać swoją wiedzę i umiejętności innym. Profesjonalizm i bardzo wysoki poziom merytoryczny zajęć jego znakiem firmowym, jednak główną dewizą pozostaje dobry humor. Jacek ma wierne grono swoich studentów i studentek, a ich liczba ciągle się powiększa. 

Zajęcia z Jackiem Wazelinem w ramach projektu „Myśl Ruch Taniec!”, realizowanego we wspólpracy z Instytutem Muzyki i Tańca z programu MYŚL W RUCHU 2014, odbyły się 27 i 28 czerwca.

    

Przejdź do treści