,,Ptaki spadające w niebo” Tadeusza Zawadowskiego

– Poezja jest po to, żeby umieć nazywać różne sytuacje, przestrzegać przed złem. Poezja musi trafiać do serc. Podczas pisania sięgam do ludzkich emocji. Moje wiersze żyją cały czas i trafiają do ludzi. To jest dla mnie najważniejsze – mówił podczas promocji najnowszego tomu zduńskowolski poeta, Tadeusz Zawadowski.

,,Ptaki spadające w niebo”, to tytuł nowej książki Tadeusza Zawadowskiego, której promocja odbyła się  20 maja 2023 r. (sobota) w MDK Ratusz.

Jest to tom, który czytamy z zapartym tchem i ze łzami w oczach, a ptaki spadające w niebo niech będą przestrogą.

Inspiracją do stworzenia tej pozycji stały się: okrucieństwo i bezwzględność rosyjskiego najeźdźcy na Ukrainę. Poeta ukazał uniwersalne studium wojny jako takiej. Rozprawia się z jej mechanizmami i skutkami, a także ostrzega przed wszelkimi totalitaryzmami, które na początku „wyglądają niewinnie. jak gra w szachy”.

– Zawsze toczy się jakaś wojna, dlatego zdecydowałem się poruszyć ten temat. Wojna może być wszędzie. Ta książka ,,kosztowała” mnie bardzo wiele. By coś napisać muszę samemu, to przeżyć. Czytelnicy czytając mieli łzy w oczach, a jak wiemy historia lubi się powtarzać – podkreślał podczas spotkania poeta.

Stan wojny w przejmujący sposób opowiedział Teatr Okazjonalny, który wystąpił w spektaklu w reżyserii Edyty Kuldy.

Rozdzierający obraz wojny ukazali swoim występem Andrzej Wawrzyniak i Martyna Majchrzak.

Rozmowę z Tadeuszem Zawadowskim przeprowadziła Wioletta Jagiełło.

Tadeusz Zawadowski to zduńskowolski poeta i krytyk literacki. Jest współzałożycielem Klubu Literackiego „TOPOLA” oraz interdyscyplinarnego Klubu Twórczej Pracy „BEZ AUREOLI”. Jest również członkiem Związku Literatów Polskich. To laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów literackich. Publikuje w polskiej i zagranicznej prasie literackiej, m.in. w Tygodniku Kulturalnym, Odgłosach, Okolicy Poetów, Poezji Dzisiaj, Pracowni, Frazie, Metaforze, Dykcji, Arkuszu, Arytmii, Akancie, W Kręgu Literatury, Gazecie Kulturalnej, Gazecie Wyborczej, Toposie, Magazynie Literackim. Swoje wiersze i teksty krytyczne publikował w ponad stu pięćdziesięciu antologiach literackich.
Wydał tomiki poetyckie: Fotoplastikon (1987), Witraże (1991), Demony (1992), Przedrośla (1994), Listy z domu wariatów (1995), O Elizabeth, Berenice i jeszcze innych kobietach (1997), Krajobraz z kroplą w tle (1997), Lustra strachu (2000), Ścieżka obok raju (2005), Między horyzontami (2006), Powrót do domu wariatów (2007), Listy i cienie (2011), Kiedyś (2014), Mrówka (2017), Dopóki budzik tyka (2020), Ptaki spadające w niebo (2023). Jego wiersze były tłumaczone na wiele języków.

fot. (KM)