Spotkanie z Maciejem Cholewińskim 25.09.2020 i z Michałem Arkusińskim 29.09.2020

Kolejne projektowe spotkania!
Rozmawialiśmy już o wielokulturowości i ciągłości 4 kultur, które zaobserwować możemy na płaszczyźnie religijnej, historycznej, kulturowej czy w obrzędowości. Przyszedł czas na rozmowę o sztuce i zajęcia warsztatowe.
Maciej Cholewiński – archiwista z Muzeum Sztuki w Łodzi przybliżył uniom SP nr 11 i studentom UTW sztukę okresu międzywojennego w woj. łódzkim. Zabrał nas na wirtualny spacer po Łodzi śladami fabryk, architektury i zaprezentował prace łódzkich malarzy.
-Jerzy Krause, Karol Hiller, Katarzyna Kobro czy Władysław Strzemiński – to twórcy, to artyści-malarze, których pomimo różnego pochodzenia i przywiązania do innych kultur i tradycji łączyło bardzo wiele. To artyści dość mocno związani z naszym regionem, których dzieła stały się odbiciem smutnych, często dramatycznych dziejów naszego kraju – podkreślał Cholewiński.
Dzięki warsztatom również poczuliśmy się prawdziwymi artystami. Pomógł nam w tym nasz gość – Michał Arkusiński – absolwent łódzkiej ASP, który na co dzień zajmuje się grafiką projektową, ilustracją i rysunkiem. Arkusiński specjalizuje się w komiksach autorskich i ilustracjach do cudzych scenariuszy. Tworzy także plakaty i okładki płyt dla wykonawców m.in. punk i hip-hop.
– Graffitti i sztuka ulicy, którymi wielu z nas dzisiaj się inspiruje, w bardzo dużym stopniu wpłynęły na sztuki wizualne – mówił na wtorkowym spotkaniu Michał Arkusiński. Kultura ludowa krzyżuje się z kultura miejską. Wiele ciekawych projektów można stworzyć na podstawie szablonów. Wykorzystując sieradzkie motywy, sieradzkie wycinanki wykonałem na dzisiejsze spotkanie szablon, który może Was zainspirować do stworzenia czegoś oryginalnego – podkreślał Arkusińki.
———————–
Partnerzy projektów:

,,4 kultury – odNOWA pamięci” i „ETNO re:WITALIZACJE” – Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli i

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Do współpracy zaprosiła nas