MIEJSKI DOM KULTURY RATUSZ
Lilla Latus mieszka w Zduńskiej Woli. Debiutowała w 1987 roku. Jej wiersze publikowano w kraju i za granicą.
Jest również tłumaczką, autorką fraszek, tekstów piosenek i artykułów prasowych. Stale współpracuje z kwartalnikiem „Wyspa” i magazynem „Nasze Sprawy”. Laureatka wielu konkursów literackich, członek Związku Literatów Polskich i Klubu Literackiego „Topola” w Zduńskiej Woli. ,,Yestem” jest dziesiątą książką autorki.
– Poezja dała mi więcej niż kiedykolwiek mogłabym się spodziewać. Te 35 lat to czas wspaniałych spotkań, wielu wzruszeń, nieustannego poszukiwania coraz to nowych zaklęć i sposobów na opowiedzenie świata inaczej, piękniej – mówi Lilla Latus. – Obcowanie z magią i mocą słów ciągle daje mi poczucie dotykania czegoś tajemniczego, wyjątkowego. To również wyzwanie i odpowiedzialność, bo nie wypada -zwłaszcza poecie!- rzucać słów na wiatr – dodaje poetka.
,,Yestem” to nowa propozycja Lilli Latus, w której znajdziecie wiersze po polsku, również przetłumaczone przez autorkę na angielski, ale także przez innych tłumaczy na czeski, niemiecki, włoski czy bengalski.
– Samo słowo „jestem” jest wystarczająco mocną afirmacją, przywodzącą na myśl skojarzenia począwszy od imienia Boga Jahwe – Jestem, który jestem, przez psychologię humanistyczną, w której „tu i teraz” jest warunkiem rozwoju człowieka, po propagowaną obecnie sztukę uważności jako elementu osobistego rozwoju i oświecenia. Ale w tym oryginalnym tytule, powstałym poprzez połączenie dwóch języków, jest również owo „yes” zapożyczone z angielskiego (pol. tak), które mniej czy bardziej świadomie podpowiada moją stoicką filozofię – zgodę na wszystko, co przynosi los – wyjaśnia Agnieszka Herman z wydawnictwa NightinGale.
– Dojrzałość poetki, umiejętność opisywania świata i w nim siebie, daje nam czytelnikom pewność, że wszystkie drogi w tym tomie są zawsze „w kształcie serca” – dodaje Herman.
„Lilla Latus zawsze imponowała mi poezją, znajomością angielskiego i głębokim zrozumieniem świata”. – Danuta Błaszak (USA)
„Trudno opisać te wiersze, bo doskonałość w nich zawarta jest i w tym, że innymi słowami niż słowa wiersza, nie da się ich wytłumaczyć”. – Ernest Bryll
„Wiersze gorzkie jak piołun i dobre jak chleb! Paradoks? Skądże! W kobiecym doświadczeniu Lilli to tylko niezwyczajna – zwyczajność!”. – Maria Jentys
„Czulej nie można”. – Grażyna Orlińska
„Lilla ze źródeł wypija nasz czas obecny”. – Leszek Żuliński
Spotkanie z poetką odbędzie się 14 maja o godzinie 15.00 w sali kameralnej MDK Ratusz.
Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie kinowej.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Zapraszamy!