PROMOCJA KSIĄŻKI ANNY ANDRYCH „WIZERUNKI SZKICE O LITERTURZE”

1 październik 2022@15:00 – 16:30
2022-10-01T15:00:00+02:00
2022-10-01T16:30:00+02:00
MIEJSKI DOM KULTURY RATUSZ

,,Tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna”. Oscar Wilde

Zapraszamy na promocję najnowszej książki Anny Andrych pt. „Wizerunki Szkice o literaturze”. Zduńskowolska poetka napisała ją w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

– Ukazuję w tej książce (200 stron) sylwetki literatów i ich twórczość. Piszę o życiu znanych
i mniej znanych pisarzy, poetów a także artystów, ich poezji i wybranych wierszach, o prozie – w tym – twórczości laureata Nagrody Nobla. O działalności literatów, spotkaniach autorskich i prezentacjach. Także o Klubie Literackim Topola, bo warto przypomnieć, że 35. lat mija w 2022 roku od jej narodzin – mówi Anna Andrych, zduńskowolska poetka. – Piszę też o spektaklu Teatru Telewizji, odnosząc się do autora sztuki i głównego jej bohatera – sylwetki aktora. W książce jest 25 postaci, m.in.: Krzysztof Pieczyński, Joanna Rawik, Ivo Andrić, Rafał Orlewski, Jerzy Fryckowski, pisarz-cichociemny Przemysław Bystrzycki,
ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, Radosław Pazura, dr Henryk Pustkowski, Marek Wawrzkiewicz (prezes ZG ZLP) … i ja. Są też dwa wywiady – dodaje.

Anna Andrych – zduńskowolanka, poetka. Debiutowała wierszem w 1985 roku, prezentowała twórczość na antenie kilku stacji radiowych. Publikowała w licznych pismach literackich i kulturalnych, almanachach, antologiach, również w tłumaczeniu na kilkanaście języków oraz w prasie polonijnej Kanady, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Jest autorką ośmiu tomów poezji. Książka ,,Do dna” została uznana najciekawszą książką poetycką roku na XIX Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu. Laureatka wielu konkursów (w tym pierwszej Nagrody w Łódzkiej Wiośnie Poetów).
Felietony, opowiadania, artykuły, szkice o literaturze, relacje ze zdarzeń kulturalnych zamieszcza w prasie literackiej i na stronach internetowych Związku Literatów Polskich. Zastępca redaktora naczelnego pisma literackiego ,,ReWiry” w Poznaniu. Poetka jest współzałożycielką Klubu Literackiego TOPOLA przy Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli.
,,Liryki miłosne” (dziewięć wierszy) wraz z płytą fonograficzną Chamber Music Szymon Kawalla (2016) znalazły się w przewodzie habilitacyjnym Justyny Reczeniedi – sopran. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS. Również zduńskowolanin Andrzej Wawrzyniak skomponował muzykę do jej wierszy.
Od 1999 roku należy do Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu; dwie kadencje – sekretarz Zarządu ZLP OP. Wiceprzewodnicząca Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Literatów Polskich. Za swoją twórczość i działalność kulturotwórczą uhonorowana została, m. in.: Odznaką ,,Zasłużona dla Województwa Wielkopolskiego”, Medalem Labor Omnia Vincit, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Nagrodą Prezydenta Zduńskiej Woli (2015).

– Istotna jest dla mnie, jako Topolanki wieloletnia współpraca z miejscowymi placówkami kultury, m. in. z Powiatowym Centrum Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną oraz szkołami.
Polega ona m.in. na udziale w jury konkursów literackich i recytatorskich, ale także na wspólnej realizacji pewnych przedsięwzięć – zaznacza Anna Andrych.

– Ważną wartością jest również fakt postrzegania „Topoli” jako „dobro” Zduńskiej Woli;
my – Topolanie czujemy się (i zawsze tak było) zauważeni i docenieni przez władze miasta
i powiatu. Nadal mamy zapewniony „dach nad głową” w Miejskim Domu Kultury Ratusz
a życzliwość jego dyrekcji i pracowników jest gwarantem zadowalającej współpracy – dodaje poetka.

Promocja książki Anny Andrych ,,Wizerunki Szkice o literaturze” odbędzie się
1 października (sobota) o godzinie 15.00 w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli, sala kameralna.
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie MDK Ratusz od 12 września. Liczba miejsc ograniczona.

W programie spotkania: spektakl w wykonaniu Teatru Fundamentum & Face To Face z Powiatowego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, wg scenariusza i w reżyserii Zbigniewa Rudeckiego.

Wykorzystana będzie fragmentarycznie treść książki oraz wiersze kilkorga Topolan i innych poetów, o których pisze Anna Andrych.

Redakcja:

ANDRZEJ DĘBKOWSKI

Grafika na okładce:

LECH LAMENT

Zdjęcie na IV stronie okładki:

ROMAN TOMASZEWSKI

Wydawca: