WARSZTATY RODZINNE ,,Z WYCINANKI JASEŁKOWE HULANKI”

Kiedy:
2 grudzień 2023@15:00 – 17:00
2023-12-02T15:00:00+01:00
2023-12-02T17:00:00+01:00
Gdzie:
PL. WOLNOŚCI 26
MDK RATUSZ
Koszty:
15 ZŁ

Czy wiecie, że opowieści potrafią ukryć się w zakamarkach przedmiotów codziennego użytku? W garnku, w wazonie, w starej skarpecie, a nawet w nożyczkach… Tak tak! To właśnie nożyczki zainspirowały nas do opowiedzenia opowieści, która towarzyszy ludzkości od ponad dwóch tysięcy lat. Opowieści o wyjątkowych narodzinach…

Spektakl, plastycznie inspirowany wycinankami autorstwa Grażyny Wielgus, przeniesie publiczność w świat teatru cieni i planu lalkowego. Scenariusz jasełkowej opowieści bazuje na tradycyjnych kolędniczych tekstach ludowych zwanych herodami. Oryginalna muzyka autorstwa Mateusza Rybickiego (klarnet/ saksofon/ instrumenty perkusyjne) i Mikołaja Nowickiego (Kontrabas/ instrumenty perkusyjne) zaprosi młodych słuchaczy do wspólnego kolędowania.

Poznajcie z nami tę tradycję.

Zapraszamy Was 2 grudnia do Miejskiego Domu Kultury Ratusz na spektakl teatralny dla dzieci od 3 roku życia i warsztaty pn. ,,Z Wycinanki Jasełkowe Hulanki”.

Kapka o tradycji…naszych pra pra pra dziadków.

Słowo ,,kolęda” pochodzi od słowa, który oznacza pierwszy dzień miesiąca – a to dlatego, że pieśni wykonywano w Nowy Rok, pierwszego dnia stycznia. Śpiewali je tak zwani kolędnicy, przebrani za diabła, pasterza, anioła i króla Heroda. Często przesłaniali twarze maskami, które przedstawiały barana, konia, kozę lub turonia (czarnego potwora klapiącego paszczą). Zwykle jeden mężczyzna niósł gwiazdę z kolorowego papieru, dlatego mówiono na niego gwiazdor. Kolędnicy chodzili od domu do domu, życząc mieszkańcom wszelkiej pomyślności. Przygotowywali specjalne przedstawienia zwane herodami. kolędnicy często robili psikusy. Ich pieśni – tak jak zaklęcia – miały przynieść gospodarzom szczęście i obfite plony. Gospodarz musiał się oczywiście odwdzięczyć darami : jedzeniem czy monetami.

Spektakl odbędzie się w sali widowiskowej MDK Ratusz o godz. 13:30.

Czas trwania: 45 minut

Koszt: 20 zł/osoba.

Bilety do nabycia w kasie MDK Ratusz i online: https://bitly.ws/XNCx

O warsztatach ,,Z Wycinanki Jasełkowe Hulanki”…

Kolędowanie to wspaniała przygoda i niesamowite spotkania. Nasi pra pra pra dziadkowie czekali na ten czas, bo była to świetna okazja do teatralnej zabawy i wspólnego śpiewania. Na warsztatach przypomnimy sobie, jakie postaci wchodziły w skład grupy kolędniczej i dlaczego? Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł zrobić swoją własną postać kolędniczą w formie maski teatralnej.

Warsztaty odbędą się w sali konferencyjnej o godz. 15.00.

Dzieci poniżej 7. roku życia zapraszamy z opiekunem. Starsze dzieci będą wykonywały pracę samodzielnie.

Czas trwania: 2 godziny

Koszt: 15 zł / dziecko. Bilety na warsztaty do nabycia w kasie MDK Ratusz i online: https://bitly.ws/XNJU
Liczba miejsc ograniczona.

Na scenie wystąpi i warsztaty przeprowadzi Grażyna Wielgus.

Aktorka w Teatrze Klinika Lalek, gdzie od roku 2007 pod kierunkiem Wiktora Wiktorczyka rozwijała swój warsztat teatralny w pracy z maską oraz dużymi formami teatralnymi. Podróżując z Teatrem po całej Europie, zagrała w takich spektaklach jak: „Poemat o Słońcu i Księżycu”, „Anielicje”, „Księga Gór”, „Kilku Ekscentryków i Słoń”, „Cyrk bez przemocy”, „Szopka Betlejemska” , „Syrenada” (we współpracy z Teatrem Makata). Podczas pracy w Teatrze Klinika Lalek dzięki Zbigniewowi Roszkowskiemu (rzeźbiarz, konstruktor lalek teatralnych) rozwijała swój warsztat scenograficzny zajmując się tworzeniem rekwizytów teatralnych, renowacją i tworzeniem lalek – ich budową i malowaniem.
Od roku 2010 rozpoczęła współprace z Teatrem Niebieski Kwiat pod okiem Eweliny Niewiadowskiej (aktorki , reżyserki i pedagoga) gdzie wystąpiła w spektaklach: „Magiczne Przygody Kotki Czi”, „ Porwanie Św. Mikołaja”, „Entliczek Pentliczek”(tu również stworzyła autorska scenografię).

W synergii z Michałem Strokowskim (fotograf oraz założyciel Fundacji Flap Peaple) miała możliwość uczestniczyć w projekcie „Lalkarze czytają” . Ponad to wspólnie z teatrem kreowała i realizowała warsztaty teatralno – plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz brała udział w wielu festiwalach teatralnych.

Dzięki podróżą z tym teatrem miała okazję współpracować z wybitnymi postaciami takimi jak: Katarzyną Samosiej (scenograf i twórca lalek w Teatrze Małe Mi), Kasią Jackowską – Enemuo (Opowiadaczka, Muzyczka – Parparusza Wytwórnia Zdarzeń), Kaja i Jan Prusinowski (Muzycy i Twórcy Festiwalu Małych i Dużych Mazurków), Jackiem Mazurkiewiczem, i wieloma innymi, których nie sposób wymienić.
W zasięg działań aktorskich Grażyny Wielgus wpisują się również jej działania performatywno – muzyczne takich projektów jak: Kabaret Lataż współtworząc go z Janką Woźnicką (Aktorka) i Małgorzatą Przędzak (Aktorka, Reżyserka, Muzyk) oraz Królowe Vebasto w duecie z Małgorzatą Przędzak.

Ponad to nie obce są jej działania społeczne na co dowodem jest jej współpraca ze Stowarzyszeniem SZTUKiSZUM (SZiSZ), w którym od 2015r pełni rolę prezesa. Ze stowarzyszeniem SziSZ zrealizowała min. Międzynarodowy Festiwal Podwórkowy BALONOLAS(2023r, 2014r, 2015r.), BALONOFF (2018r.), BA:SEN (w Złotoryi), Teatralne Podwórka (2015r.)
Regularnie zapraszana jest jako animatorka do realizacji projektów artystycznych przez takie wrocławskie organizacje jak: Fundacja Kilo Kultury, Centrum kultury Wrocław Zachód, Centrum Kultury Zamek w Leśnicy, CRZ Krzywy Komin.

 

Inne artykuły

Przejdź do treści