WYCIECZKA DO ARBORETUM W WOJSŁAWICACH ZA WROCŁAWIEM I PAŁACU MARIANNY ORIAŃSKIEJ W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

14 maj 2022@06:00 – 20:00
2022-05-14T06:00:00+02:00
2022-05-14T20:00:00+02:00

Zapraszamy do udziału w wycieczce do Arboretum w Wojsławicach za Wrocławiem i do pałacu Marianny Oriańskiej w Ząbkowicach Śląskich.

Termin: 14 maja 2022.

– Naszą wycieczkę rozpoczniemy od zwiedzania z przewodnikiem pałacu Marianny Orańskiej. To prawdziwy klejnot wśród dolnośląskich zamków i pałaców.  Pałac otacza piękny park. Marianna Orańska to jedna z najbardziej intrygujących kobiet XIX wieku. Była córką króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego. Jej rodzina została wygnana z Niderlandów przez Napoleona, a na banicji przebywała w Prusach – mówi Wioletta Jagiełło z filii MDK.

Eklektyczny pałac reprezentuje styl neogotycki, choć w różnych miejscach przypomina twierdzę. Rezydencja z założenia miała nawiązywać do angielskich, romantycznych posiadłości. Pałac otoczony jest dodatkowym murem z czterema basztami, a na terenie kompleksu można podziwiać też stajnie oraz wozownię.

– Kolejnym punktem wycieczki będzie Arboretum  w Wojsławicach. Jest ono położone 50 km na południe od Wrocławia na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane, dzięki czemu można podziwiać pasma Sudetów oraz z jednego miejsca ogrodu podziwiać inne zakątki – dodaje Jagiełło.

Te liczby brzmią imponująco: arboretum zajmuje 62 ha powierzchni, w tym 5 ha zabytkowego parku, 3 ha bylin, 12 ha sadu starych odmian czereśni, 42 ha nowych terenów. Liczba gatunków i odmian ponad 8000.  Wojsławice znane są przede wszystkim z wiosennego kwitnienia różaneczników i azalii , najstarszych i największych w Polsce (900 gatunków i odmian).  W maju oryginalnością kwiatów zadziwiają kielichowce wonne, judaszowce, śniegowce, a obfitością kwitnienia magnolie, lilaki i wiśnie ozdobne. Kwitnie sad starych odmian czereśni.

Dumą placówki jest także siedem Kolekcji Narodowych: różaneczników historycznej rasy łużyckiej, bukszpanów, hortensji, barwinków, piwonii, przedstawicieli rodziny oczarowatych oraz największa w Europie kolekcja liliowców. Ponadto, przez cały sezon podziwiać można obszerne kolekcje ciemierników, miłorzębów, funkii czy kasztanowców.
W Arboretum obok roślin można również zobaczyć „GEOretum”, czyli zbiór skał i minerałów Dolnego Śląska na bazie lokalnego kamieniołomu, a także Horoskop Botaniczny, który znajduję się na samej górze Czereśniowego Wzgórza. Wart uwagi jest również Polski Ogród Milenijny, gdzie prezentowane są odmiany krajowe, oraz rośliny zagrożone wyginięciem.

Na terenie zabytkowego parku i w ogrodzie  znajdują się punkty gastronomiczne, miejsca piknikowe. Można również obejrzeć wystawy stałe i czasowe.

Przy parkingu znajdują się dwa punkty sprzedaży roślin.

Na wycieczkę zapraszamy osoby pełnoletnie. Dzieci mogą uczestniczyć w wycieczce jedynie pod opieką swoich opiekunów. Koszt wyjazdu 160 zł.  W cenie przejazdy, ubezpieczenie i bilety wstępów.  Ze względu na rosnące ceny paliw, koszt wycieczki może nieznacznie ulec zmianie.

Jeśli macie pytania, prosimy o kontakt: tel. 43 823 31 90.