WYSTAWA MALARSTWA EWY MARGAS-CYGANEK

Kiedy:
4 marzec 2023@17:00 – 18:30
2023-03-04T17:00:00+01:00
2023-03-04T18:30:00+01:00
Gdzie:
PL. WOLNOŚCI 26
MDK RATUSZ

Kolor, tematy związane z człowiekiem, przyrodą, przestrzenią i światłem. Już niebawem kolejny wernisaż w MDK Ratusz.

4 marca 2023 r. w foyer MDK Ratusz otworzymy wystawę malarstwa Ewy Margas-Cyganek.

Ewa Margas-Cyganek, urodziła się 9 maja 1978 roku w Mońkach na Podlasiu. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem uzyskała w Pracowni prof. Wernera Lubosa w 2003 roku. Od 2004 związana z Miejskim Domem Kultury w Radomsku, gdzie pracuje jako instruktor – plastyk Klubu Plastyka. Artystka bierze udział w wystawach zbiorowych i plenerach malarskich. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i rzeźbą.
Laureatka III nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Malarstwo-Rzeźba”, Radomsko 2006 rok.
W 2019 roku była twórcą projektu artystycznego w ramach Małych Grantów: „Radomsko, zwyczajne-niezwyczajne”.

– Interesuje mnie kolor, tematy związane z człowiekiem, przyrodą, przestrzenią i światłem. Charakterystyczne w mojej sztuce jest malowanie na styku abstrakcji i realizmu, głęboka refleksja nad samym medium malarstwa, strukturą farby. Sam proces tworzenia jest najbardziej ekscytujący. Poszukując tematu, musi zadziałać impuls, coś co niepokoi, pobudza artystycznie – mówi artystka.

Ideą malarstwa Ewy Margas-Cyganek jest pewna synteza. Stara się przedstawić w obrazach to, co dla niej, jako artystki jest najbardziej istotne. Człowiek w jej sztuce jest przedstawiony jako figura metaforyczna, obrazująca emocje, nastrój. Przyjmuje kształt embrionalnej, zamkniętej bryły. Kolor, faktura i ruch pędzla oddaje charakter niepokoju i tajemnicy. To intymny świat malarki.

– Myślę, że bycie artystą jest w tych czasach bardzo trudne. To w pewien sposób dar od Boga, a jednocześnie przekleństwo, które nie pozwala osiągnąć satysfakcji w 100 %, bo zawsze można zrobić lepiej, więcej. To ciągły niepokój tworzenia, wrażliwość, z którą często trudno sobie poradzić w naszym materialnym świecie – dodaje Ewa Margas-Cyganek.

Duży wpływ na życie artystyczne Pani Ewy mają zajęcia plastyczne w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Jako instruktor Klubu Plastyka, ma ogromną satysfakcję z osiągnięć swoich podopiecznych. Stara się zaszczepić w nich pasję do sztuki, często zmienia ich życiową drogę, na tę artystyczną. Przyjaźnie nawiązane przed laty z młodymi artystami, obecnie studentami Akademii Sztuk Pięknych, przetrwały do dziś. Wspólnie organizują plenery malarskie, aby nie tracić ze sobą kontaktu i obserwować swoje artystyczne poczynania.

Uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Ewy Margas-Cyganek odbędzie się 4 marca (sobota) o godz. 17:00 w MDK Ratusz, foyer I piętro.

Prace będzie można oglądać do 20 kwietnia.

Zapraszamy!

Inne artykuły

Przejdź do treści