,,Z Ratuszem letnie podróże” – wakacyjne warsztaty terenowe

1 lipiec 2024@08:00 – 9 sierpień 2024@09:00
2024-07-01T08:00:00+02:00
2024-08-09T09:00:00+02:00

Zabierzemy Was w wyjątkowe miejsca. Zwiedzimy województwo łódzkie wzdłuż i wszerz. Odkryjemy najciekawsze i najdalsze zakątki. Zapraszamy na letnie warsztaty terenowe dla dzieci w wieku 7-13 lat ,,Z Ratuszem letnie podróże”.

Zapisy na strefie zajęć http://www.strefazajec.pl

Link do zapisów podajemy tutaj: https://tiny.pl/d5mzv

Deklaracje i oświadczenia do pobrania w sekretariacie MDK Ratusz (I piętro) oraz tutaj:

DEKLARACJA UCZESTNICTWA WAKACJE 2024

OŚWIADCZENIE O ODBIERANIU DZIECKA

Regulamin Z Ratuszem letnie podróże

Termin 29 lipca
Program: ZAŁĘCZAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

• Wspinaczka na Górę św. Genowefy (nie musi być obuwie trekkingowe) na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać możemy przepiękną panoramę doliny Warty. Swoim wyglądem przypomina ludzką czaszkę. Legenda głosi, że skała ta o północy jest miejscem sabatów czarownic.
• Żabi staw i słuchanie chóralnego odgłosu płazów
• Przejazd do kamieniołomu w Lisowicach – szukanie skamieniałości.
• Ognisko nad rzeką Wartą w Lisowicach
Koszt: 60 zł/os
Koszt obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, opiekę wychowawców, ubezpieczenie
Co zabrać? Sportowe, wygodne obuwie, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, jedzenie (kiełbaski z pieczywem), picie, nakrycie głowy, środek na owady (kleszcze, komary).

Termin 31 lipca
Program: MIKROKOSMOS

• Zwiedzanie ekspozycji entomologiczno-botanicznej z usługą przewodników
• Zwiedzanie ekspozycji mykologicznej
• Spacer po kilometrowej ścieżce edukacyjnej
• Zwiedzanie ekspozycji żywych ptaków egzotycznych m.in. czarne łabędzie, mandarynki, bażanty azjatyckie
Koszt: 75 zł/os
Koszt obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, bilety wstępu, opiekę wychowawców, ubezpieczenie.
Co zabrać? Wygodne, sportowe obuwie, jedzenie, picie, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, nakrycie głowy.

Termin 2 sierpnia
LEŚNA WIOSKA – ZIMNA WODA – WARSZTATY PRZYRODNICZE

• leśna gra terenowa i zabawa na dzikim placu zabaw pod okiem leśniczki
• leśna majsterka i krzesanie ognia pod okiem trenerki
• dzieci skosztują dzikiej kuchni (uczestnicy przygotują podpłomyki)
Koszt: 70 zł /os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, opiekę leśniczek, materiały do zajęć, produkty do dzikiej kuchni
Co zabrać? Dzieci należy wyposażyć w ubiór nadający się na leśne warunki i wędrówkę poza ścieżkami, które może ubrudzić lub zniszczyć (zalecamy ubiór na cebulkę). Buty trekkingowe lub kalosze, jedzenie, picie, nakrycie głowy.

Termin: 5 sierpnia
Program: KOPALNIA SOLI W KŁODAWIE

Kopalnia głębinowa, aktualnie eksploatowane poziomy wydobywcze to 600 i 750 m pod powierzchnią ziemi. Producent naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg. Program zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.
Koszt: 105 zł

Termin 7 sierpnia

ZAMEK W ŁĘCZYCY, GRODZISKO W TUMIE I SKANSEN W KWIATKÓWKU

SKANSEN W KWIATKÓWKU
Skansen etnograficzny w Kwiatkówku to dość nowy element w krajobrazie Łęczycy, który zdążył już trwale wpisać się w obraz tych okolic. Położony przy drodze z Łęczycy do Tumu jest wartościowym łącznikiem pomiędzy średniowieczem a czasami współczesnymi.

GRODZISKO W TUMIE
Grodzisko w Tumie, będące pozostałością wczesnośredniowiecznego grodu łęczyckiego, od wielu lat przyciągało uwagę. Ponieważ przez wieki zatarła się pamięć o jego pierwotnym wyglądzie i funkcji, ten tajemniczy obiekt wzbudzał żywą ciekawość. Miejscowa ludność, zdając sobie sprawę z jego starodawnego charakteru, łączyła go z zamierzchłymi już dla niej czasami potopu szwedzkiego. Nazwa Szwedzka Góra utrwaliła się tak mocno, że funkcjonuje do dziś.

Koszt: 95 zł

Termin: 9 sierpnia
Program: DINOPARK W KOŁACINKU

Spacer z przewodnikiem po ścieżce mezozoicznej
Na ścieżce spotkasz naturalnej wielkości figury dinozaurów i dowiesz się, jak wyglądało ich życie. Musisz uważać, bo czasami z wody wynurza się… niespodzianka!

Zwiedzanie wystawy geologiczno-paleontologicznej
Poznawanie autentycznych skamieniałości sprzed wielu milionów lat, takich jak: amonity, trylobity, gąbki, strzałki. Dodatkowo można obejrzeć ogromny okruch minerału – HALITU z kopalni soli „Kłodawa”.

Hala 3D
Zwiedzanie z przewodnikiem interaktywnej wystawy „Świata Prehistorii”. Przejście przez tunel z kąsającymi dinozaurami, zobacz wybuchający wulkan, gniazdo pteranodonów oraz narodziny dinozaura.

Folwark Kołaciński
Możliwość obejrzenia stylizowanych chat krytych strzechą oraz zabytkowych maszyn, które w dawnych czasach były używane do pracy w polu.

Aleja ciekawostek o dinozaurach
Obejrzyj wystawę ciekawostek o Dinozaurach. Dowiedz się, jak rodziły się dinozaury, co jadły, gdzie i kiedy żyły oraz dlaczego wyginęły. Poza tym poznasz pracę paleontologa, dowiesz się, kiedy i w jakich okolicznościach po raz pierwszy użyto słowa „dinozaur”.

Planetarium
Poznaj gwiazdozbiory, zobacz konstelacje gwiazd w kopule. Skorzystaj z gier rozwijających umysł. I wiele innych atrakcji
Koszt: 115 zł /os