Festiwal Kultury Miejskiej – konferencja prasowa (06.09.2021)

Wielu artystów, wiele brzmień i gorących wrażeń. Tak zapowiada się Festiwal Kultury Miejskiej, czyli małe Dni Zduńskiej Woli. Połączony zostanie z obchodami 60-lecia Miejskiego Domu Kultury, które przypada w tym roku.

–  Chcemy powrócić do organizacji wspólnego świętowania zduńskowolan. Ubiegły rok nam na to nie pozwolił, ze względu na sytuację epidemiologiczną. Teraz proponujemy mieszkańcom zmienioną formułę festiwalową –  podkreśla Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli, podczas konferencji z dziennikarzami.

Na wrześniowy weekend planujemy sporo atrakcji.

– Będą plenerowe występy artystów w koncercie jubileuszowym z okazji 60-lecia MDK oraz otwarta prezentacja zajęć artystycznych w Ratuszu. –  Wystąpią wychowankowie naszego domu kultury, którzy brali udział w zajęciach wiele lat temu oraz Ci, którzy są z nami obecnie – wyjaśnia Paweł Perdek, dyrektor MDK. Koncert odbędzie się pod przewodnictwem Andrzeja Wawrzyniaka.

Planujemy koncerty artystów grających rap i hip-hop. Na piątkowy wieczór (17 września) zaprosiliśmy zduńskowolskiego rapera Maestro oraz gwiazdę, znaną wśród młodszego pokolenia, zespół ,,Meek, Oh Why?”.

– Poza rapem usłyszmy także inne gatunki muzyczne. Zadowoleni będą miłośnicy popu, słowiańskiego folku, rocka czy nieco łagodniejszej muzyki  – dodaje Paweł Perdek.

Wystąpią lokalni artyści: Maciej Szustak ,,Stellarnotes” oraz zespół ,,Planety”. Będą również koncerty gwiazd, w tym zagranicznych. W sobotę (18 września) odbędzie się koncert Jordan Reyne. Wokalistki okrzykniętej przez Radio New Zealand autorką nowych brzmień. Niedzielna gwiazda (19 września) to zespół ,,Mikromusic”.

Podczas Festiwalu zobaczycie Państwo spektakl Teatru ,,Pijana sypialnia” (18 września, godz. 15.00).

Festiwal to również wydarzenia towarzyszące. Będzie żywa instalacja w przestrzeni publicznej pt. ,,krótkotrwałość” w choreografii Macieja Kuźmińskiego.

Od 10 września do 3 października zapraszamy do oglądania wystawy archiwalnych fotografii pt. ,,Znajdź siebie i swoich bliskich w kulturze”. Wystawa powstała z okazji 60. urodzin MDKu. Zwiedzać ją będziecie mogli na I piętrze w Ratuszu oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego, ul Łaska 12. Część fotografii zaprezentujemy również w plenerze: przed Ratuszem, nieopodal ławeczki Stasia Klingera, w Pasażu im. Feliksa Rajczaka oraz na wyspie w Parku Miejskim.

Poza częścią artystyczną, zorganizujemy dla Was strefę gastronomiczną   (foodtracki, piwo, napoje) z pysznym jedzeniem i napojami.

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na pl. Wolności.

W Festiwal włącza się także Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. W tym terminie, jak co roku odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa.

– Tematem przewodnim w tym roku będą smaki dziedzictwa, zajmiemy się zduńskowolską kuchnią. Dowiemy się np. co jadali Złotniccy – mówi Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta.

Muzeum planuje również wystawę plakatów z przepisami zduńskowolskich seniorów

Udział w Festiwalu jest bezpłatny.

W związku z imprezą, czasowej zmianie ulegnie organizacja ruchu. W przestrzeni koncertowej będzie obowiązywał reżim sanitarny.

Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zduńska Wola.

Śledźcie nasz profil na fb https://www.facebook.com/ratusz.zdunskawola

i bądźcie na bieżąco. Codziennie pojawiać się będą nowe newsy dot. Festiwalu.

Do zobaczenia!

Przejdź do treści