Kalendarium

maj
13
pt.
,,KARSZNICE NA STAREJ FOTOGRAFII” – WYSTAWA PLENEROWA - PL. WOLNOŚCI 26
maj 13, 17:00 – wrz 30, 18:00

KARSZNICE NA STAREJ FOTOGRAFII

Filia MDK zaprasza do odwiedzania nowej wystawy.
14 maja w całej Polsce obchodzić będziemy Noc Muzeów. Muzea i galerie przygotowują wieczorne zwiedzanie i wiele atrakcji.

Filia Miejskiego Domu Kultury, os. Karsznice przygotowuje własną, bardzo ciekawą propozycję.

– Od 13 maja zwiedzać będziecie mogli wystawę plenerową „Karsznice na starej fotografii”. Zdjęcia, które wybraliśmy, pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i ukazują początki powstawania osiedla w latach 30. XX wieku oraz nieco późniejsze fotografie z lat 60. i 80. XX wieku – mówi Joanna Sychniak-Paterek, zastępca dyrektora MDK.

Plenerową wystawę zobaczycie na płocie drewnianym przy filii MDK, ul. 1 Maja 5-7.

Serdecznie zapraszamy!

maj
20
pt.
WYSTAWA ,,KOBIETA UTW” - PL. WOLNOŚCI 26
maj 20, 17:00 – cze 20, 18:30

Kobieta 3 Scaled

Będzie bardzo kobieco!
,,Kobieta UTW” – to tytuł nowej wystawy, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.
Wystawa powstaje z okazji Jubileuszu XV-lecia istnienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zduńskiej Woli, który obchodzić będziemy w czerwcu.
Zobaczycie na niej prace uczestniczek sekcji plastycznej UTW: Jadwigi Dawid, Lidii Dworczak, Krystyny Łuczak, Marii Marglewskiej, Krystyny Poradzińskiej, Anny Regulskiej, Anny Sapiejki, Danuty Stolarczyk, Barbary Tosik-Kubiak i Krystyny Wojciechowskiej. Uczestniczki zajęć szlifują swój talent plastyczny pod kierunkiem Elżbiety Woźniak, instruktora plastyki w MDK.
– W ich pracach dostrzeżecie ogromne zaangażowanie, wielką pasję tworzenia i miłość do sztuki – podkreśla Elżbieta Woźniak.
Wernisaż wystawy ,,Kobieta UTW” odbędzie się 20 maja o godzinie 17.00 w MDK Ratusz, hol na I piętrze. Wystawę zwiedzać będziecie mogli do 22 czerwca.
Zapraszamy!

WYSTAWA CERAMIKI MICHAŁA KALETY - UL.1-MAJA 5-7
maj 20, 18:00 – cze 30, 19:00

Wystawa Ceramiczna 2

W Galerii Pasji pojawi się garncarstwo i ceramika.

Tym razem zaprezentujemy ceramikę autorską Michała Kalety.

Michał Kaleta – to garncarz samouk, który od około ćwierć wieku zajmuje się zgłębianiem tajników dawnego garncarstwa i wyrobem kopii i rekonstrukcji ceramiki historycznej. Jako rzemieślnik, a nie artysta!
– Bardzo mało czasu poświęcam tworzeniu ,,wyrobów autorskich”. Realizuję zamówienia dla instytucji kultury, samorządów i osób prywatnych. Wspomniane „wyroby autorskie” powstają „niejako przy okazji” i są mocno zakorzenione w garncarstwie historycznym i ludowym, przyjmując dobrze nam znane formy dzbanów czy dwojaków – mówi Michał Kaleta. – Wystawa, którą zobaczycie w Galerii Pasji, jest przeglądem mojej „twórczości covidowej”. Większość prac to przesycone kolorem o intrygującej formie prace autorskie, które powstały dla przyjemności tworzenia i chęci zapomnienia o złowrogim zjawisku znanym jako „lockdown” – dodaje rzemieślnik.

Wernisaż wystawy ceramiki Michała Kalety pt. „Podpatrzone” odbędzie się 20 maja o godzinie 18.00 w filii MDK, ul. 1 Maja 5-7.
Wystawę zwiedzać będziecie mogli do 30 czerwca.

Jeśli coś kolekcjonujecie, koniecznie zgłoście się do nas, a my to pokażemy i ciekawie wyeksponujemy!

maj
23
pon.
II CZĘŚĆ WARSZTATÓW Z OKAZJI DNIA MAMY – ,,MAMY” WARSZTATY - PL. WOLNOŚCI 26
maj 23, 17:00 – 18:30

WARSZTATY Z OKAZJI DNIA MAMY

Ogromne zainteresowanie warsztatami wielkanocnymi sprawiło, że już planujemy kolejne. Tym razem przygotujemy upominki dla naszych kochanych Mam.

– ,,Mamy” warsztaty to propozycja kolejnych ciekawych i bardzo kreatywnych zajęć dla dzieci. Podczas naszych warsztatów przygotujemy flower boksy z kwiatów suszonych i traw kwitnących oraz biżuterię lub akcesoria użytkowe z masy plastycznej – zapowiada Sylwia Zbijewska, animatorka MDK.

Warsztaty kierujemy do dzieci od 6. roku życia.
W programie:
– warsztaty florystyczne (flower boxy)
– kreacje z masy plastycznej
Spotkamy się: 17 maja – I część warsztatów, 17.00-18.00 oraz 23 maja – II część warsztatów, 17.00-18.30 w sali konferencyjnej (I piętro, wejście od strony kina).
Koszt: 30 zł / os.
Zapisy pod nr tel. 605 725 300 oraz w kasie kina.
Wejściówki na warsztaty do nabycia w kasie oraz online: https://bit.ly/3siDt5v
Liczba miejsc ograniczona.
Do zobaczenia!

maj
24
wt.
XIX Turniej Recytatorski ,,Posłuchaj mnie mamo” – na zgłoszenia czekamy do 17 maja - PL. WOLNOŚCI 26
maj 24, 09:00 – 13:00

XVIII Turniej Recytatorski Posluchaj Mnie Mamo 2

Ruszyły zapisy do wyjątkowego Turnieju!

Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat do udziału w XIX Turnieju Recytatorskim ,,Posłuchaj mnie, mamo”.

Turniej będzie okazją do prezentacji talentów recytatorskich i przede wszystkim do uczczenia święta ,,Dnia Matki”, które obchodzimy 26 maja.

Każdy z uczestników przygotowuje wiersz o tematyce luźno związanej z hasłem „matka”, o łącznym czasie prezentacji nie przekraczającym 3 minut, który zaprezentuje w siedzibie Miejskiego Domu Kultury Ratusz, pl. Wolności 26 przed zebranym Jury. Występ każdego z uczestników zostanie zarejestrowany za pomocą kamery i udostępniony szerszej publiczności za pośrednictwem strony internetowej MDK oraz mediów lokalnych i mediów społecznościowych.

Jeśli chcecie wziąć udział w naszym konkursie, zapoznajcie się z regulaminem Regulamin, wypełnijcie kartę zgłoszenia Karta zgłoszenia do udziału XIX Turnieju Recytatorskim Posłuchaj mnie, mamo i prześlijcie do nas swoje zgłoszenie na adres: konkursy@mdk-zdunskawola.pl do 17 maja.

Turniej odbędzie się 24 maja w sali kameralnej MDK Ratusz.

Czkamy na Was!

 

maj
25
śr.
WARSZTATY MALOWANIA NA SZKLE - UL.1-MAJA 5-7
maj 25, 17:00 – 18:30

Zrob Prezent Na Dzien Mamy

 

W karsznickiej filii własnoręcznie stworzymy prezenty dla Mam.
Wiemy, że nie możecie doczekać się naszych kolejnych warsztatów.
– Tym razem zapraszamy tylko dzieci, które będą mogły własnoręcznie stworzyć prezent z okazji Dnia Matki. Nie chcemy do końca zdradzać, co powstanie podczas naszego spotkania, aby nie psuć mamom niespodzianki. Powiemy tylko, że warsztaty dotyczą malowania na szkle – zapowiada Wioletta Jagiełło, animatorka z filii MDK.

Warsztaty kierujemy do dzieci od 6. roku życia.
Termin: 25 maja 2022 r., godz. 17.00
Koszt: 15 zł/os.
Czas trwania: ok. 90 minut.
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują wcześniejsze zapisy na Strefie Zajęć: https://bit.ly/3vUkro7

Dodatkowe informacje uzyskacie pod nr tel. 43 823 31 90.

Zapraszamy!

maj
27
pt.
SPEKTAKL TEATRALNY ,,MIŁOSNA PUŁAPKA” - PL. WOLNOŚCI 26
maj 27, 19:00 – 21:00

Milosna Pulapka PLAKAT NOWY

Co Ty byś zrobił, gdyby dzisiaj na Twojej drodze stanęła prawdziwa miłość? Jaka by była Twoja odpowiedź?

Jak to by było mieć u boku kochającego mężczyznę, cieszyć się każdym dniem, każdą chwilą? Jak to by było odczuwać własne emocje, a nie tylko odtwarzać te zapisane w scenariuszach?

Odpowiedź znajdziesz podczas spektaklu ,,Miłosna pułapka”.

,,Miłosna pułapka” to znakomita komedia romantyczna, która w zaskakujący sposób pokazuje relacje międzyludzkie, a przede wszystkim odwieczną walkę między kobietą i mężczyzną. Stawką jest prawdziwa miłość. Kim byśmy byli, gdyby nie ona? Tak jak w życiu, podobnie między głównymi bohaterami relacje ewaluują wywołując coraz silniejsze emocje. Czy pokonają strach przed bliskością? Czy zdadzą się na instynkt? Czy zrozumieją, czego chcą od życia i co są gotowi poświęcić, żeby dostać to, czego pragną?

Zapraszamy na spektakl w reżyserii Stefana Friedmanna 27 maja o godzinie 19.00.

Wystąpią: Magda Wójcik, Agnieszka Mrozińska, Artur Dziurman, Krzysztof Stanio, Sandra Żuk.

Bilety: 80 zł do nabycia w kasie MDK Ratusz i online: https://bit.ly/35ZmM7q

i na kup bilecik: https://bit.ly/3u7tOyW

cze
1
śr.
DZIEŃ DZIECKA ,,WESOŁE ROZRUCHY” - PL. WOLNOŚCI 26
cze 1, 15:00 – 19:00

DZIEN DZIECKA

,,Wesołe rozruchy”. Pod takim hasłem przebiegał będzie plenerowy Dzień Dziecka, który przygotowujemy dla najmłodszych.

– Dokładnie 1 czerwca teren wokół Miejskiego Domu Kultury Ratusz zamieni się w krainę zabaw i animacji. Szykujemy dla dzieciaków mnóstwo atrakcji – mówi Paweł Perdek, dyrektor MDK Ratusz w Zduńskiej Woli. – Ustawimy dmuchane zjeżdżalnie i kolorowy plac zabaw. Będzie również fotobudka, w której zrobicie sobie pamiątkowe zdjęcie. Do wspólnych zabaw zręcznościowych i tańców zaproszą animatorzy, a maskotka XXL Psi Patrol rozbawi każdego smutasa – zapewnia Paweł Perdek.

Program imprezy będzie bardzo bogaty.

– Poprowadzimy dla dzieci także warsztaty z biżuterii i przypinek oraz zabierzemy do Świata Kolorów Holi. Urozmaiceniem święta wszystkich dzieci, tych małych i tych dużych, będą zabawy z piniatą, która zdobywa ogromną popularność w Polsce i świetnie sprawdza się podczas pikników i wydarzeń plenerowych. Nie zabraknie uwielbianych wielkich baniek mydlanych, które są doskonałą zabawą dla całej rodziny. Zobaczycie również występy artystów z Miejskiego Domu Kultury – dodaje dyrektor MDK.

Zapraszamy do wspólnej zabawy całe rodziny 1 czerwca od godziny 15.00 do 19.00.

Zabierzcie ze sobą uśmiechy i przybywajcie pod MDK Ratusz, pl. Wolności 26.

 

cze
2
czw.
I CZĘŚĆ WARSZTATÓW CERAMICZNYCH – WYLEPIANIE RĘCZNE - UL.1-MAJA 5-7
cze 2, 17:00 – 20:00

Grafika Na Strone 7

Tego jeszcze nie było! W filii Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli odbędą się dwuetapowe warsztaty ceramiczne pod kierunkiem Michała Kalety, którego wystawę pt. ,,Podpatrzone” będziecie mogli podziwiać w Galerii Pasji od 20 maja

Autor wystawy od wielu lat tworzy ceramikę na zamówienia muzeów, czy instytucji kultury. Uczestnikom naszych warsztatów udowodni, że każdy jest w stanie stworzyć swoje ceramiczne dzieło. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej przygodzie zarówno dzieci od 6. roku życia, jak i młodzież oraz osoby dorosłe.

– Do każdego uczestnika podejdziemy indywidualnie. Podpowiemy, co ciekawego można ulepić oraz w jaki sposób atrakcyjnie ozdobić swoje naczynie, element biżuterii, czy ozdobę do ogrodu – zapewnia Wioletta Jagiełło, animatorka z filii MDK, os. Karsznice.

– Również dzieci będą mogły stworzyć ciekawe prace. Instruktor przygotował kilka pomysłów na ceramikę dla najmłodszych – dodaje.

– Ulepione z gliny przedmioty zostaną wypalone w piecu ceramicznym. Na kolejnych warsztatach poznamy technikę szkliwienia. Przedmioty, które powstaną na pierwszym spotkaniu, pokryjemy szkliwem i po ponownym wypaleniu w piecu, będą gotowe do ozdobienia Waszych domów, czy ogrodów. Mogą być również wspaniałym prezentem. Na drugich warsztatach, z pewnością wystarczy nam czasu, by dodatkowo wyczarować coś z gliny – mówi Michał Kaleta, rzemieślnik, który poprowadzi warsztaty.

Warsztaty odbędą się:

2 czerwca godz. 17.00 – 20.00 – wylepianie ręczne

9 czerwca godz. 17.00 – 20.00 – szkliwienie oraz dalsze lepienie.

Koszt: 90 zł/os. za cykl warsztatowy.

Liczba miejsc jest ograniczona.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy na Strefie Zajęć https://bit.ly/3Pr9qSY

Jeśli macie pytania, prosimy o kontakt pod nr tel. 43 823 31 90.

cze
9
czw.
II CZĘŚĆ WARSZTATÓW CERAMICZNYCH – SZKLIWIENIE I DALSZE LEPIENIE - UL.1-MAJA 5-7
cze 9, 17:00 – 20:00

Grafika Na Strone 7

Tego jeszcze nie było! W filii Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli odbędą się dwuetapowe warsztaty ceramiczne pod kierunkiem Michała Kalety, którego wystawę pt. ,,Podpatrzone” będziecie mogli podziwiać w Galerii Pasji od 20 maja

Autor wystawy od wielu lat tworzy ceramikę na zamówienia muzeów, czy instytucji kultury. Uczestnikom naszych warsztatów udowodni, że każdy jest w stanie stworzyć swoje ceramiczne dzieło. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej przygodzie zarówno dzieci od 6. roku życia, jak i młodzież oraz osoby dorosłe.

– Do każdego uczestnika podejdziemy indywidualnie. Podpowiemy, co ciekawego można ulepić oraz w jaki sposób atrakcyjnie ozdobić swoje naczynie, element biżuterii, czy ozdobę do ogrodu – zapewnia Wioletta Jagiełło, animatorka z filii MDK, os. Karsznice.

– Również dzieci będą mogły stworzyć ciekawe prace. Instruktor przygotował kilka pomysłów na ceramikę dla najmłodszych – dodaje.

– Ulepione z gliny przedmioty zostaną wypalone w piecu ceramicznym. Na kolejnych warsztatach poznamy technikę szkliwienia. Przedmioty, które powstaną na pierwszym spotkaniu, pokryjemy szkliwem i po ponownym wypaleniu w piecu, będą gotowe do ozdobienia Waszych domów, czy ogrodów. Mogą być również wspaniałym prezentem. Na drugich warsztatach, z pewnością wystarczy nam czasu, by dodatkowo wyczarować coś z gliny – mówi Michał Kaleta, rzemieślnik, który poprowadzi warsztaty.

Warsztaty odbędą się:

2 czerwca godz. 17.00 – 20.00 – wylepianie ręczne

9 czerwca godz. 17.00 – 20.00 – szkliwienie oraz dalsze lepienie.

Koszt: 90 zł/os. za cykl warsztatowy.

Liczba miejsc jest ograniczona.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy na Strefie Zajęć https://bit.ly/3Pr9qSY

Jeśli macie pytania, prosimy o kontakt pod nr tel. 43 823 31 90.

wrz
25
niedz.
NAJNOWSZA SZTUKA JAKUBA PRZEBINDOWSKIEGO ,,FRIDA” – ŻYCIE, SZTUKA, REWOLUCJA - PL. WOLNOŚCI 26
wrz 25, 18:00 – 19:15

25 Wrzesnia Plakat

To będzie wzruszająca opowieść o życiu i miłości, a także walce o artystyczną niezależność.

Wielkie emocje, namiętność, porywająca muzyka oraz wspaniałe obrazy inspirowane twórczością Fridy Kahlo.
Zapraszamy na pierwszy polski spektakl teatralny inspirowany sztuką i życiem meksykańskiej malarki.
W ostatnich chwilach swego życia Frida Khalo opowiada o sobie i sprawach dla siebie najważniejszych. Ten szczególny monolog, z pogranicza jawy i snu, przerywany obrazami pełnymi meksykańskiej muzyki, meksykańskich kolorów, ale także kadrami inspirowanymi pracami artystki, przenosi nas do świata tak charakterystycznego dla malarki. Sztuka, miłość, choroba, kalectwo, ogromna pasja życia oraz walka o piękno i prawdę, to tylko niektóre punkty wyjścia dla opowieści o tej niezwykłej artystce.
Pełen zmysłowości spektakl to nie tylko spotkanie z Fridą Kahlo, ale również próba przyjrzenia się doświadczeniu malujących kobiet. Ich szczególnego udziału w historii światowej sztuki.
Spektakl jest autorskim zapisem dramaturgicznym Jakuba Przebindowskiego. Jest zderzeniem teatru, video art, performance, video teatru, opowiadającym o złożonym i wyjątkowym życiu malarki. W roli Fridy Khalo wystąpi aktorka i malarka Martyna Kliszewska.
Twórcy przedstawienia chcą również przyjrzeć się kulturowym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwoli na ponowne spotkanie z twórczością Fridy Khalo, ale także będzie próbą zrozumienia sytuacji artystki pragnącej wyrażać się w sposób niezależny i samodzielny.
Najnowszą sztukę w reżyserii Jakuba Przebindowskiego zobaczycie 25 września, o godzinie 18.00
Miejski Dom Kultury Ratusz, pl. Wolności 26, Zduńska Wola.
Bilety: 50 zł dostępne w kasie Ratusza oraz online: https://bit.ly/3CdouxE
Frida Pdf 143
Przejdź do treści