Piknik Eko: najbardziej eko jest lokalnie (20.03.2022)

– Poprzez zabawę i warsztaty uświadamialiśmy i uczyliśmy dzieci, ale także dorosłych, jak ważna jest dbałość o nasze środowisko – mówi Paulina Witczak z Działu Animacji i Promocji Kultury w MDK.

Na pl. Wolności przed Ratuszem pojawiły się stosika z lokalnymi produktami. Poznaliśmy miejscowe firmy, które tworzą ekologiczne produkty, a także produkują żywność. Były ekologiczne kosmetyki, miody, naturalne kiszonki, sery, ziołowe herbaty, majtki menstruacyjne, porady ogrodników i ekspertów z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Sieradzkich Parków Krajobrazowych.

Wspólnie z animatorkami MDK przesadzaliśmy rośliny, sialiśmy rzeżuchę i kwiaty, które wabią pożyteczne zapylacze oraz wykonywaliśmy naturalne peelingi z kawy, soli, miodu, cukru, maku i z dodatkiem naturalnych olejków zapachowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się ukraińskie przysmaki: pierogi, bliny, naleśniki. Można było smakować do woli, w zamian za datki do puszki na potrzeby ukraińskich żołnierzy. Panie z Ukrainy podziękowały w ten sposób za ogromną pomoc i wielkie serca mieszkańców naszego miasta.

W ramach pikniku nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Była joga z Aleksandrą Dombrow, warsztaty ziołowe z Moniką Woźniak (Ogrody Ziołowe) i warsztaty malowania na szkle z Centrum Edukacyjnym ATOM. Dzieci dowiedziały się sporo o popularnych ziołach, które z nich warto mieć w swojej apteczce oraz o ziołach używanych w kulinariach. Były warsztaty tworzenia marzanny połączone z konkursem na najlepszą marzannę z odpadów, czyli z upcyklingu i pyszne zdrowe przekąski, które serwowała Kawiarnia Literacka.

Serdecznie podziękowania za współpracę dla: Ekipy Ogrodnika, Wojewódzkich Parków Krajobrazowych – Oddział Terenowy Sieradzkich Parków Krajobrazowych, Ogrody Ziołowe Monika Woźniak, dla Firm: Fortuna, Klimeko, Mayram, Al-Ko, Viotchak, Atom, Koło Pszczelarskie, Arkadiusz Ludwisiak Pasieka Bracia Ludwisiak, ProBiotechnologia Włodzimierz Domagalski.

Za ufundowanie nagród dziękujemy Firmom Budvar i Żwir-Trans.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Przejdź do treści