Jubileusz Chóru ,,Złota Jesień” (19.11.2022)

– To prawdziwa wizytówka naszego miasta. To najdłużej działająca instytucja kultury w Zduńskiej Woli z jedynym, niezmiennym dyrektorem, który nią kieruje od 45 lat, z panią Haliną Hesse – mówił podczas jubileuszu ,,Złotej Jesieni”, Konrad Pokora, Prezydent Miasta Zduńska Wola.

Chór ,,Złota Jesień” powstał w październiku 1976 r. Zaczął działać jako chór przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zduńskiej Woli pod patronatem Miejskiego Domu Kultury. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru od samego początku była mgr Halina Hesse, nauczycielka PSM I i II st. w Zduńskiej Woli i funkcję tę pełni bezustannie do dziś.

Przez 45 lat akompaniatorami chóru byli: Maria Syrewicz, Zygmunt Gotkowicz, Przemysław Ruta. Od 14. lat akompaniatorem w chórze jest akordeonista Witold Furmańczyk.

Chór miał również wielu znakomitych solistów i solistki. Należeli do nich już nieżyjący: Irena Suchańska, Antonina Pawłowska-Kalinowska, Janina Konik, Tadeusz Kade. Solistką chóru była również Krystyna Grabowska, a aktualnie partie solowe śpiewają: Stanisława Potasiak, Tadeusz Gąsiorowski i Stanisław Ulatowski.

W swoim repertuarze chór posiada pieśni patriotyczne, artystyczne, religijne, kolędy, ludowe i okolicznościowe. W ostatnich latach chór często wykonuje utwory skomponowane przez samą dyrygentkę oraz aranżacje utworów np. z radia. ,,Złota Jesień” występuje na różnego rodzaju spotkaniach patriotycznych, okolicznościowych i okazjonalnych. Śpiewa pieśni świeckie oraz religijne np. kolędy, pieśni Maryjne i inne np. o św. Maksymilianie. Najbardziej jednak znany jest z tego, że uświetnia swoimi występami miejskie uroczystości, jubileusze małżeńskie – ,,Złote gody”.

W 2007 roku chór został odznaczony medalem św. M. M. Kolbego ,,Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola”. Dyrygentka, Halina Hesse za swą działalność artystyczną została odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką ,,Zasłużony Działacz Kultury”, a w ubiegłym roku Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Zduńska Wola.

– Od samego początku swej działalności chór brał udział w różnego rodzaju przeglądach regionalnych, wojewódzkich czy ogólnopolskich, gdzie zdobywał czołowe nagrody i wyróżnienia. Nie sposób zliczyć ilości zdobytych nagród i otrzymanych dyplomów, których w ciągu 45. lat było bardzo dużo – wspomina Halina Hesse.

Koncert jubileuszowy z okazji 45-lecia działalności Chóru ,,Złota Jesień” odbył się 19 listopada w sali widowiskowej MDK Ratusz.

Poza Chórem ,,Złota Jesień”, wystąpili: solista chóru, Tadeusz Gąsiorowski, duet męski: Tadeusz Gąsiorowski i Stanisław Ulatowski, Formacja Taneczna ,,Ladies Dance”, solistka sekcji wokalnej UTW, Maria Dzierżawska, z monologiem Jadwiga Ziółkowska z sekcji teatralnej UTW, solistka Henryka Sosnowska, trio skrzypcowe z PSM I i II stopnia, solista sekcji wokalnej UTW, Henryk Miśkiewicz oraz akompaniator chóru, Witold Furmańczyk.

Wydarzenie poprowadził Andrzej Wawrzyniak.

fot. (KM)

Przejdź do treści