Koncert ,,Radical Patriotic Arkestry” (05.11.2022)

Podczas koncertu ,,Radical Patriotic Arkestry” zabrzmiała muzyka inspirowana przede wszystkim bogatą polską tradycją. Muzycy zaprezentowali melodie ludowe bez stylizacji, w formie in crudo. Usłyszeliśmy twórczość Wybickiego, ale również liryczne pieśni kaszubskie, żydowskie, białoruską pieśń obrzędową, czy ukraińską pieśń emigrantów. Wszystko to – w nieoczywistych wariantach eksperymentalnych i bardzo oryginalnych, które nawiązywały do współczesności, w formie jazzowych improwizacji, z elektroniczną warstwą w tle. Muzyka połączyła przeszłość z teraźniejszością, a tradycję z nowoczesnością.

– Patriotyzm jest jednym ze zjawisk, które podobnie jak „ludowa muzyka” obarczony jest w Polsce licznymi stereotypowymi obciążeniami, a jego wyrażanie budzi duży opór społeczny, będąc często postrzegane jako niewłaściwe czy wręcz ksenofobiczne. Nie musi tak być – jesteśmy o tym przekonani i dajemy temu wyraz w swoich artystycznych wypowiedziach – mówią muzycy Radical Patriotic Arkestra.
– Podczas koncertu wybrzmiewała muzyka tradycyjna, rodem z Polski, choć nie tylko polska, wszak bogactwo naszej kultury to także wpływy mniejszości – Kaszubów, Ukraińców, Białorusinów, Żydów i innych. Zawarliśmy więc w naszym programie pieśń Mordechaja Gebirtiga, z odwołaniami do dodekafonii Arnolda Schönberga, liryczne pieśni kaszubskie, białoruską pieśń obrzędową, czy ukraińską pieśń emigrantów. W tym kontekście umieszczamy ,,Mazurki” czyli melodię naszego hymnu, oprawioną innymi mazurkowymi tematami zakorzeniając ją na powrót w sferze muzyki tradycyjnej z której się przecież wywodzi. Nasz patriotyzm jest otwarty na dialog – nie ogranicza, a raczej wzbogaca o to, co unikatowe, indywidualne, wyjątkowe i warte uwydatnienia. Nie ograniczamy się również do jednego muzycznego porządku – gramy melodie ludowe w formie in crudo i w nieoczywistych wariantach eksperymentalnych, jazzowe improwizacje i struktury wzbogacone o elektroniczną warstwę „field recordingu”. Bo jak mawiał jeden z naszych mistrzów – skrzypek Jan Gaca – „ muzyka jest nieskończona” – dodają muzycy.

RADICAL PATRIOTIC ARKESTRA tworzą:
MANIUCHA BIKONT -śpiew, tuba
MICHAŁ BIEŻUŃSKI – tuba
MARCIN DYMITER – elektronika
JAKUB KLEMENSIEWICZ – klarnet, saksofon
EMIL MISZK – trąbka
oraz RADICAL POLISH ANSAMBL:
EMILIA BOLIBRZUCH – skrzypce
ŁUCJA SIEDLIK -skrzypce
MARIA STĘPIEŃ – skrzypce
MACIEJ FILIPCZUK – skrzypce
MARCIN LORENC – skrzypce

Koncert Radical Patriotic Arkestry odbył się w ramach projektu #Patroni2022_łódzkie pamięta, którego organizatorem jest Łódzki Dom Kultury.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

fot. (KM)

Przejdź do treści