KULTURALNY KALENDARZ ADWENTOWY 2020

Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy współtworzyli z nami Kulturalny Kalendarz Adwentowy. Bez Was: artystów, grafików, montażystów, pomysłodawców, a przede wszystkim oglądających, to by się nie udało.
Spieszymy z krótkim podsumowaniem. Cieszymy się i dziękujemy, że jesteście z nami!
24 grudnia przyszedł bardzo szybko. Przyłączamy się do pięknych życzeń płynących z Urzędu Miasta Zduńska Wola.
,,Wierzymy, że ta podróż ma sens”.
Dziś u nas 23. okienko, które otwiera, pochodząca ze Zduńskiej Woli Aleksandra Denkowicz. Muzyczną przygodę rozpoczęła pod skrzydłami Andrzeja Wawrzyniaka oraz w murach zduńskowolskiej szkoły muzycznej. Obecnie mieszka w Krakowie, pracuje w Teatrze Figurki, gdzie współtworzy przedstawienia dla dzieci i zaraża pasją do sztuki. W wolnych chwilach wycina kolaże, które można obejrzeć na Facebooku i Instagramie (nazwa słowaniczyje) i zachwyca się światem. Piosenki pisze z potrzeby serca.
Dzisiaj wysłuchają Państwo utworu „Bądź”
Słowa: Aleksandra Denkowicz
Muzyka: Aleksandra Denkowicz, Mateusz Kowalczyk
Produkcja dźwiękowa: Grzegorz Salata
Video: Mateusz Wróbel

Po odsłonięciu 22. okienka zobaczycie Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i ich ciekawą opowieść o kolędach.

Dziś 21 grudnia. Jowisz i Saturn znajdą się na niebie tak blisko, że dla wielu z nas będą wyglądały jak jedna, wielka i bardzo jasna gwiazda. Tak bliskie złączenie Jowisza i Saturna jest pierwszym po około 800 latach.
21. okienko naszego Kulturalnego Kalendarza Adwentowego otwiera zespół równie wyjątkowy jak to wydarzenie – działający przy Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli pod kierunkiem Edyty Kuldy, TEATR PODLEŚNA 55.
Foto i opracowanie: JACK JASS
Czujecie już magię świąt? 20. okienko zostało właśnie otwarte. A w nim związany ze Zduńską Wolą iluzjonista Maciej Pol.
W 19. okienku aktorska niespodzianka. Życzenia płyną od Jana Jakubowskiego, zduńskowolanina, aktora, absolwenta wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Gdy odsłonicie 18. okienko zobaczycie tam nas. Tak bardzo za Wami tęsknimy…

W 17 okienku Dom Kultury Lokator i działający tam zespół NIEwolnicy Systemu. Posłuchajcie ich kolędy.

Twórcami utworu są:
Ewa Agaś-Lange, Wiktoria Padok, Miłosz Padzik, Kacper Błoński, Kacper Opaliński
Jerzy Sowa jr – kompozytor
Tomasz Pohl – autor tekstu
Maciej Stawski – teledysk.
16 grudnia, 16 okienko, a w nim Szkoła Podstawowa nr 11 w Zduńskiej Woli w świątecznej odsłonie. Posłuchajcie dziś kolejnych utalentowanych młodych osób.
15 okienko, a w nim urodzona w Zduńskiej Woli Paulina Owczarek – saksofonistka i improwizatorka, związana z zespołami Stare Taśmy, Morświn, Sambar, OCHO i Saksofonarium. Założycielka i dyrygentka Krakow Improvisers Orchestra.
Oprócz Pauliny Krakow Improvisers Orchestra tworzą: Marcin Bożek, Tomek Chołoniewski, Brianne Curran, Malwina Kołodziejczyk, Wiktor Krzak, Sebastian Mac, Ernest Ogórek, Aleksander Wnuk.
Dziś otwieramy 14. okienko. A tam Powiatowe Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli w wersji świątecznej.
Oglądajcie!
Odsłaniamy 13 okienko, a tam kolejna kulturalna niespodzianka.
Dziś związana ze Zduńską Wolą Magdalena Wasylik – wokalistka i aktorka, która rozpoczęła swoją edukację muzyczną już w wieku pięciu lat. Obecnie zajmuje się użyczaniem głosu w bajkach i filmach dla dzieci i młodzieży. Jej głosem mówią i śpiewają między innymi takie postaci jak: Świnka Peppa, Dora, Anna z „Krainy Lodu”, Poppy z „Trolli”, Nati z „Violetty”.
Można by długo wymieniać, ale my już nic nie mówimy. Po prostu słuchajcie.
Jest 12 grudnia. Jest sobota. Jest 12 okienko w kalendarzu adwentowym. A jak sobota, to literatura będzie idealna. Joanna Gajewczyk, zduńskowolanka, pisarka, wydająca pod pseudonimem J.G. Latte, poleca książki na chłodne zimowe wieczory.
Jedenaste okienko, a w nim dziewięć bardzo muzykalnych osób.
Przed Państwem działający w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli Klub Piosenki A PRIORI. Jest spora szansa, że się zasłuchacie i będziecie chcieli zrobić to ponownie, i ponownie…

Gdy odsłonicie 10. okienko zobaczycie w nim, jak do świąt przygotowuje się Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu ,,Tkalnia” w Zduńskiej Woli.

Dziewiąty grudnia, dziewiąte okienko. Oto kilka słów od zduńskowolskiego człowieka orkiestry.
Przed Państwem Maciej Szustak.

Polecamy też zajrzeć na artystyczny profil naszego dzisiejszego bohatera: Stellarnotes https://www.facebook.com/NotesFromSky/

 Ósme okienko złożone z apostrof, epitetów, animizacji, parafraz. Dziś dla Państwa życzenia od Klubu Literackiego ,,Topola”.

Siódme okienko z siódmą niespodzianką. Posłuchajcie, co przygotowała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli.

Dziś Mikołajki, otwieramy szóste okienko naszego Kulturalnego Kalendarza Adwentowego. Mamy z tej okazji specjalny prezent.
Marek Niedźwiecki, radiowiec, miłośnik fotografii zakochany w Australii, Ambasador Kultury Zduńskiej Woli, specjalnie dla nas i dla Państwa przygotował świąteczną listę przebojów.
Okienko piąte zostało otwarte.
Przed Państwem zduńskowolski kabaret SAKREBLE. W tym roku świętuje 15-lecie swojej działalności.

Okienko czwarte, okienko filmowe. Dyskusyjny Klub Filmowy ,,Między obrazami” z niecierpliwością czeka na spotkania w kinie i burzliwe rozmowy.

Trzeciego dnia trochę literatury. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli zachęca do spędzenia kilku chwil z książką.

Odsłaniamy drugie okienko w naszym Kulturalnym Kalendarzu Adwentowym. Dziś prezentuje się Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli.
Odsłaniamy pierwsze okienko w naszym Kulturalnym Kalendarzu Adwentowym.
Przed Państwem Maciej Kuźmiński.
Sprowadził się z Warszawy do Zduńskiej Woli w 2008 r. Jest autorem kilkunastu spektakli teatru tańca, które prezentowane były ponad 170 razy w 21 krajach na scenach miast takich jak Londyn, Haga, Belgrad, Kijów, Mińsk, Lublana, Wilno, Hanower, Tbilisi, Salvador (Brazylia), Pilzno, Goteborg, Jerozolima, oraz w głównych miastach Polski. Tworzył na zaproszenie m.in. Polskiego Teatru Tańca czy Scapino Ballet Rotterdam. Część jego prac wyprodukował MDK Zduńska Wola. Ukończył z wyróżnieniem dwa kierunki studiów na konserwatorium Trinity Laban w Londynie – BA Dance Theatre oraz MA Choreography.

1 grudnia na naszych profilach na Facebooku i na naszej stronie internetowej ruszyła akcja Kulturalny Kalendarz Adwentowy. Jest świątecznie, artystycznie i bardzo kulturalnie.
Codziennie aż do 24 grudnia włącznie pokazywać będziemy krótkie, ale czasem zaskakujące, czasem niejednoznaczne, czasem rozweselające, czasem wzruszające  filmiki dotyczące kultury naszego miasta. Bądźcie czujni.

– W tym roku przed świętami możemy być z ludźmi tylko online. Chcemy pokazać, że nawet przez komputer, czy telefon da się to zrobić – mówi Agnieszka Okrasa z Miejskiego Domu Kultury

Zaprosiliśmy do współpracy zarówno ludzi, instytucje, które tworzą naszą rodzimą kulturę na co dzień, ale także tych, którzy fantastycznie reprezentują nasze miasto na zewnątrz. Oprócz Dyskusyjnego Klubu Filmowego, biblioteki, muzeum, szkoły muzycznej i wielu, wielu  innych pojawią się Marek Niedźwiecki, Magdalena Wasylik, czy Maciej Kuźmiński. Ale to oczywiście nie wszystko. Do zobaczenia na facebookowym profilu Ratusza https://www.facebook.com/ratusz.zdunskawola i Kulturalnego Kalendarza Adwentowego https://www.facebook.com/Kulturalny-Kalendarz-Adwentowy-102245958399244

Kalendarz Adwentowy

 

 

 

Przejdź do treści