JOLANTA CHRZEŚCIJANEK

Nazywam się Jolanta Chrześcijanek. Moja historia z rękodziełem zaczęła się po tym, jak ukończyłam szkołę policealną na kierunku florystyka. Od tego czasu zaczęłam tworzyć kompozycje z kwiatów, chociażby tych, które miałam dostępne we własnym ogródku, czy na łące. Rozszerzając swoje hobby i zainteresowania zaczęłam tworzyć inne rękodzieło m.in.: wianki i choinki z szyszek, kompozycje funeralne, dekoracje na Wielkanoc, czy urodziny i imieniny, które mogłam podarować komuś w prezencie lub sprzedać znajomym. Pierwszym ważnym wydarzeniem był udział w świątecznym jarmarku bożonarodzeniowym w Zduńskiej Woli, a później w innych miejscowościach. W ten sposób mogłam zaprezentować i sprzedać swoje wyroby handmade innym osobom. Inspiracje czerpie głównie z Internetu i czasopism. Materiał florystyczny i rękodzielniczy pochodzi ze sklepów stacjonarnych, sklepów internetowych oraz z natury, jak np. szyszki z lasu. Rękodzieło stanowi dla mnie sposób na odstresowanie i oderwanie się „od problemów dnia codziennego”. Lubię „spokojnie usiąść i coś zrobić”. Tak, jak już wcześniej zaznaczałam, swoje wyroby sprzedaje głównie znajomym lub na jarmarkach świątecznych, nie jest to sprzedaż na dużą skalę.

Choinka wykonana została z szyszek, w kolorze niebiesko-srebrno-białym. Dodatek stanowią niebieskie światełka oraz srebrne bombki.

Droga do stworzenia jednej dekoracji jest długa. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, co chcę zrobić, co niejednokrotnie nie jest łatwe. Potem muszę zebrać materiał florystyczny np. szyszki z lasu, które trzeba dokładnie wysuszyć. Następnie zamawiam online lub kupuje stacjonarnie stożki i bombki styropianowe, podkłady na wianki oraz inne rzeczy, które wykorzystam np. wstążki, cekiny, farby akrylowe, farby w sprayu, klej do pistoletu na gorąco itd. Bardzo często są to godziny poświęcone na wyszukanie odpowiednich materiałów w różnego rodzaju sklepach. Gdy już wszystkie materiały mam zebrane, zaczynam tworzyć. Zdarzają się sytuacje, kiedy mam już w połowie gotowy produkt, ale jednak postanawiam zrobić go od nowa, bo „coś mi nie wyszło”. Zrobienie więc jednej dekoracji jest czasochłonne. Po skończonej pracy muszę wycenić swój produkt. Biorę pod uwagę ceny produktów, które wykorzystałam do wykonania danej ozdoby oraz swój poświęcony czas. Najwięcej problemów przysparza mi wykonanie i dodanie jakiś małych, drobnych elementów do danej dekoracji. Nie zawsze efekt jest taki, jaki  zamierzałam, żeby był. Czasami wychodzi mi coś zupełnie innego, niż zaplanowałam. Staram się, aby moje dekoracje były ładnie i starannie wykonane, co pochłania dużo czasu.

Podwójne drzewko z szyszek w kolorze białym, udekorowane czerwonymi bombeczkami.  Jest ono oświetlone.

Tworzone przeze mnie dekoracje handmade sprawdzą się idealnie jako prezent dla kogoś bliskiego. Mogą być formą podziękowania komuś za jakąś przysługę. Nie każdy z nas ma przestrzeń na żywą wielką choinkę. W takiej sytuacji można postawić małą choineczkę, np. z piórek, która będzie nie tylko pięknie komponowała się w Wasze wnętrza, ale również nie zajmie niepotrzebnego miejsca. Niektóre z moich prac rękodzielniczych np. wianki  z szyszek sprawdzą się także jako dekoracje funeralne. Myślę, że zarówno młodsi, jak i starsi znajdą tu  coś dla siebie. Prezentowany niżej wianek wykonany został na sztucznym zielonym podkładzie. Udekorowany on jest złotymi bombkami oraz brązową wstążką. Do wianka dodany został biały gołąbek, który nadaje magii dekoracji. Wianek jest bardzo lekki. Średnica około 23 cm.

Kolejny wianek wykonałam z szyszek. Tutaj wykorzystałam różne ich rodzaje. Dodatkowo udekorowany jest on czerwonymi wstążkami oraz świecami typu tealight. Średnica 35 cm.

Na koniec chciałam zaprezentować drzewko wykonane z bombek. Jest ono bardzo kolorowe.

Kontakt z artystką:

Facebook http://www.florystykajolanta92.pl

e-mail: jolka43234@wp.pl

 

Przejdź do treści