,,Środki satyryczne”

Obecna sytuacja skłania nas ku temu, by trochę odczarować rzeczywistość. Będziemy czarować sztuką. Naszą rodzimą sztuką.

W każdą środę czekajcie na nowe informacje na naszym Facebooku https://www.facebook.com/ratusz.zdunskawola  i na naszej stronie w ramach cyklu ,,Środki satyryczne”. W środę, w środku tygodnia będzie satyrycznie.

 

Dziś w ,,Środkach satyrycznych” Marcin Grabia i i jego plakat w ramach akcji ,,Godzina dla Bałtyku”. Więcej słów nie jest potrzebnych.

168068075 3006649059567690 3060680337736256782 N 420x600

 

Przedstawiamy wiersz autorstwa Artura Andrusa, który powstał podczas Zduńskowolskiego Lauru Przedsiębiorczości. Artur Andrus stworzył go wykorzystując słowa zaproponowane przez publiczność.

,,Wiersz o utrzymywanym w tajemnicy spacerze Jego Ekscelencji oraz o tym, że kiedyś zimy był sroższe”.
Nikt nie powie, powiem więc ja:
Wczoraj Jego Ekscelencja
Szedł po Zduńskiej Woli, a tuż
Obok stał przeszklony Ratusz.
Z bezalkoholowym winem
Pod Ratuszem stał Abstynent,
Poślizgnęła się łamaga
I zrobiła pełny szpagat,
Jeszcze tę wiadomość zawrę:
Niedźwiedź miał u ciotki gawrę,
Zimą, zwłaszcza na wypadek,
Gdy był zasypany Szadek.

 

W naszym cyklu wracamy do Zbigniewa Woźniaka, satyryka, nauczyciela PLSP w Zduńskiej Woli.

 

W  cyklu ,,Środki satyryczne” fraszka o Zduńskiej Woli. Utwór nadesłany na ogólnopolski konkurs (odbywał się w naszym mieście w latach 1981 – 1983).

Wacław Klejmont

,,Ciąg i pociąg”

Do zduńskowolanki dostęp utrudniony

przez wełnę, bawełnę i cienkie nylony.

 

W ,,Środkach satyrycznych” grafika autorstwa Tomasza Suchańskiego. Zduńskowolanina z „Zachodu”. Rocznik 79, obecnie pracownik zduńskowolskiego Urzędu Miasta.

 

W cyklu ,,Środki satyryczne” prezentujemy Mariusza Skibę, zduńskowolanina, który pracuje jako grafik reklamowy i fotograf (głównie muzyczny/koncertowy). Współtworzy w Ratuszu Otwarte Warsztaty Fotografii Plenerowej.

Trzecia środa naszego cyklu i trzeci artysta – Zbigniew Woźniak. Na co dzień uczy w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznym w Zduńskiej Woli w pracowni ceramiki. Jednak znany jest przede wszystkim jako satyryk. Za swoje prace zdobywa nagrody w Polsce i na wielu międzynarodowych konkursach.

Ilustracje malarskie i rysunkowe prezentował m.in. w Polsce (,,Szpilki”, ,,tygodnik Pracy Twórczej”, „Pismo Literacko – Artystyczne”), Niemczech, Japonii, Czechach, Węgrzech).

Do satyrycznych rysunków pana Zbigniewa jeszcze będziemy często wracać.

 

Kolejna środa, kolejny artysta. Marcin Grabia – artysta grafik, nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli, laureat kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród z zakresu grafiki i fotografii. Brał udział w blisko 80 wystawach w Polsce oraz za granicą, m.in. w Chorwacji, Niemczech, Czechach, Peru, Chinach, Korei Południowej. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, USA, Szwajcarii czy Egipcie.

 

Nasz cykl otwiera Magdalena Kowalska, uczennica IV klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli. W tym roku realizuje dyplom w pracowni projektowania graficznego. Można śmiało napisać, że Magda posiada świetną kreskę, którą konsekwentnie i świadomie wykorzystuje w swoich pracach graficznych, a jej charakterystyczne poczucie humoru czasem ocierające się o sarkazm, staje się rozpoznawalnym elementem. To bardzo uzdolniona uczennica, która już na tym etapie zaczyna odnosić artystyczne sukcesy, budując swoją stabilną pozycję pośród młodych twórców.

Jej sukcesy:

Stypendystka programu „Zawodowcy w Łódzkiem na BIS” dla najzdolniejszych uczniów,

Finalistka IV ogólnopolskiego konkursu plastycznego Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie

Uzyskała nagrodę w konkursie „Słowem Malowane 100×100 dla Niepodległej” w Lidzbarku Warmińskim

 

Przejdź do treści