Obecna sytuacja skłania nas ku temu, by trochę odczarować rzeczywistość. Będziemy czarować sztuką. Naszą rodzimą sztuką.
W każdą środę czekajcie na nowe informacje na naszym Facebooku https://www.facebook.com/ratusz.zdunskawola i na naszej stronie w ramach cyklu ,,Środki satyryczne”. W środę, w środku tygodnia będzie satyrycznie.
Dziś w ,,Środkach satyrycznych” Marcin Grabia i i jego plakat w ramach akcji ,,Godzina dla Bałtyku”. Więcej słów nie jest potrzebnych.
Przedstawiamy wiersz autorstwa Artura Andrusa, który powstał podczas Zduńskowolskiego Lauru Przedsiębiorczości. Artur Andrus stworzył go wykorzystując słowa zaproponowane przez publiczność.
,,Wiersz o utrzymywanym w tajemnicy spacerze Jego Ekscelencji oraz o tym, że kiedyś zimy był sroższe”.
Nikt nie powie, powiem więc ja:
Wczoraj Jego Ekscelencja
Szedł po Zduńskiej Woli, a tuż
Obok stał przeszklony Ratusz.
Z bezalkoholowym winem
Pod Ratuszem stał Abstynent,
Poślizgnęła się łamaga
I zrobiła pełny szpagat,
Jeszcze tę wiadomość zawrę:
Niedźwiedź miał u ciotki gawrę,
Zimą, zwłaszcza na wypadek,
Gdy był zasypany Szadek.
W naszym cyklu wracamy do Zbigniewa Woźniaka, satyryka, nauczyciela PLSP w Zduńskiej Woli.
W cyklu ,,Środki satyryczne” fraszka o Zduńskiej Woli. Utwór nadesłany na ogólnopolski konkurs (odbywał się w naszym mieście w latach 1981 – 1983).
Wacław Klejmont
,,Ciąg i pociąg”
Do zduńskowolanki dostęp utrudniony
przez wełnę, bawełnę i cienkie nylony.
W ,,Środkach satyrycznych” grafika autorstwa Tomasza Suchańskiego. Zduńskowolanina z „Zachodu”. Rocznik 79, obecnie pracownik zduńskowolskiego Urzędu Miasta.
W cyklu ,,Środki satyryczne” prezentujemy Mariusza Skibę, zduńskowolanina, który pracuje jako grafik reklamowy i fotograf (głównie muzyczny/koncertowy). Współtworzy w Ratuszu Otwarte Warsztaty Fotografii Plenerowej.
Trzecia środa naszego cyklu i trzeci artysta – Zbigniew Woźniak. Na co dzień uczy w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznym w Zduńskiej Woli w pracowni ceramiki. Jednak znany jest przede wszystkim jako satyryk. Za swoje prace zdobywa nagrody w Polsce i na wielu międzynarodowych konkursach.
Ilustracje malarskie i rysunkowe prezentował m.in. w Polsce (,,Szpilki”, ,,tygodnik Pracy Twórczej”, „Pismo Literacko – Artystyczne”), Niemczech, Japonii, Czechach, Węgrzech).
Do satyrycznych rysunków pana Zbigniewa jeszcze będziemy często wracać.
Kolejna środa, kolejny artysta. Marcin Grabia – artysta grafik, nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli, laureat kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród z zakresu grafiki i fotografii. Brał udział w blisko 80 wystawach w Polsce oraz za granicą, m.in. w Chorwacji, Niemczech, Czechach, Peru, Chinach, Korei Południowej. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, USA, Szwajcarii czy Egipcie.
Nasz cykl otwiera Magdalena Kowalska, uczennica IV klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli. W tym roku realizuje dyplom w pracowni projektowania graficznego. Można śmiało napisać, że Magda posiada świetną kreskę, którą konsekwentnie i świadomie wykorzystuje w swoich pracach graficznych, a jej charakterystyczne poczucie humoru czasem ocierające się o sarkazm, staje się rozpoznawalnym elementem. To bardzo uzdolniona uczennica, która już na tym etapie zaczyna odnosić artystyczne sukcesy, budując swoją stabilną pozycję pośród młodych twórców.
Jej sukcesy:
Stypendystka programu „Zawodowcy w Łódzkiem na BIS” dla najzdolniejszych uczniów,
Finalistka IV ogólnopolskiego konkursu plastycznego Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie
Uzyskała nagrodę w konkursie „Słowem Malowane 100×100 dla Niepodległej” w Lidzbarku Warmińskim