,,Zacznij od sztuki”

Zacznij Od Sztuki 600x338

Od 4 stycznia na naszym Facebooku https://www.facebook.com/ratusz.zdunskawola  i na naszej stronie prezentujemy nowe kulturalne przedsięwzięcie ,, Zacznij od sztuki”.

 

,,Zacznij od sztuki” i Magdalena Pankiewicz.

– Ukończyłam z wyróżnieniem wydział malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, ale zawodowo od lat jestem związana z ilustracją, głównie modową i lifestylową. Studia malarskie okazały się być bardzo przydatne w mojej pracy, bo mimo, że moje ilustracje powstają od początku do końca cyfrowo, to jednak zależy mi, aby moja technika naśladowała techniki tradycyjne – mówi artystka.

Styl Magdaleny Pankiewicz  bardzo mocno ewoluował. Obecnie największy nacisk artystka kładzie przede wszystkim na kolor.  – W ostatnich latach wypracowałam sobie intensywną, neonową paletę kolorów, która jest podstawą każdej mojej ilustracji. W zawodzie ilustratora bardzo ważne jest, aby ciągle szukać nowych rozwiązań, nie stać w miejscu, nie powielać w kółko tych samych pomysłów, dlatego często szukam inspiracji w malarstwie współczesnym – u Davida Hockneya, Alice Neel, Alexa Katza, czy Petera Doiga  – dodaje Pankiewicz.

Zawodowo regularnie współpracuje z miesięcznikiem Vogue oraz Wysokimi Obcasami, ale na swoim koncie ma publikacje w wielu polskich, jak i zagranicznych periodykach m.in.: Twój Styl, Gazeta Wyborcza, Pani, Zwierciadło, Elle Decor (US), Commons&Sense (JPN), Dash magazine (UK), MilkX (CHN).

Współpracuje również z dużymi markami przy tworzeniu kampanii dla: Microsoft, Nescafe, BMW, Lech, H&M, Tchibo, Orange. Projektowałam murale, tworzyłam ilustracje do lookbooków i printy dla firm odzieżowych.

Jest też autorką ilustracji do reedycji książki ,,Slow sex” Marty Niedźwieckiej i Hanny Rydlewskiej, wydanej nakładem wydawnictwa Agora.

Współpracuje również z Instytutem Polskim w Pekinie przy tworzeniu materiałów promocyjnych związanych z twórczością Fryderyka Chopina, oraz z marką Dell przy tworzeniu ilustracji o współczesnych technologiach.

Więcej o artystce przeczytacie tutaj —-> https://www.instagram.com/pankiewicz_illustration

 

 

W cyklu ,,Zacznij od sztuki” Jakub Kamiński – plakacista, ilustrator.

Urodzony w 1986 roku w Strzelcach Opolskich. Absolwent wrocławskiej ASP, nauczyciel projektowania graficznego w Technikum nr 15 we Wrocławiu.

Zajmuje się projektowaniem plakatów, ilustracji i okładek książkowych. Jego prace były pokazywane na wystawach i biennale plakatu w Polsce i za granicą. Dwukrotnie wyróżniony na Polish Graphic Design Awards. Współpracował z Wydawnictwem Literackim, Wydawnictwem KEW, Magazynem Pismo, Pogotowiem Graficznym.

 

W ,,Zacznij od sztuki” Stefan Głośnik (ur. 1997) – twórca kreatywnych treści wizualnych z Trójmiasta, z wykształcenia inżynier systemów multimedialnych. W czasie swojej szkolnej edukacji skupionej wokół przedmiotów ścisłych, uczęszczał na lekcje rysunku i malarstwa, aby w końcu, w czasie studiów na politechnice, zdecydować, że pragnie związać życie z branżą kreatywną. Swoją działalność twórczą zaczął rozwijać w 2017 roku od tworzenia rysunków, zwykle na butach i ubraniach znajomych. Obecnie zajmuje się głównie ilustracją i malarstwem, często łączonym z grafiką projektową. Współpracuje w większości z muzykami, skupiając się w ostatnim czasie na projektowaniu okładek albumów i singli. Poza tym m.in. maluje deski skateboardowe, meble, tworzy murale, projekty tatuaży oraz nadruków. Dotychczas miał okazję współpracować m.in. z Gedzem i LOAA, kolektywem Pokój Dzienny, a także wieloma muzykami reprezentującymi szerokie spektrum gatunków. Twórczość Stefana Głośnika często opiera się na tworzeniu małego uniwersum, zwykle nierealnego, psychodelicznego, czy też surrealistycznego, często ocierając się o styl komiksowy. Charakterystycznym elementem jego prac są przedstawiane z profilu twarze z pionowo ustawionymi oczami. Poza działalnością indywidualną, Głośnik produkuje ze swoim przyjacielem wideoklipy, a w wolnym czasie poświęca się muzyce.

– Większość moich prac to po prostu próba odwzorowania obrazów, które powstają w mojej głowie. Stamtąd czerpię inspiracje – po prostu ufam swojemu mózgowi, że coś do danego projektu sklei z całej masy obrazów i wizualizacji po nim krążących  – tak o swojej twórczości mówi artysta.

W naszym cyklu ,,Zacznij od sztuki” Damian Pera. Pochodzi z Bydgoszczy i studiuje na trzecim roku grafikę i animację na ASP w Gdańsku.
,,W swoich pracach szukam przede wszystkim klimatu i to pod niego dobieram środki wyrazu, takie jak styl, kolor czy ogólnie rodzaj dzieła. Skupiam się na tym, jak chciałbym, aby widz odebrał moją twórczość”.

 

W ,,Zacznij od sztuki” Ola Szmida.

Ur. w 1987 roku w Myszkowie. Rysowniczka, ilustratorka i reżyserka filmów animowanych. Dzieciństwo spędziła na obsesyjnym czytaniu komiksów z Kaczorem Donaldem i naśladowaniu Alexis z Dynastii. Studiowała animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Kunsthochschule für Medien w Kolonii (stypendium DAAD). Współpracowała, między innymi, z : BBC, Ermenegildo Zegna, Boiler Room, Southbank Centre, Häagen-Dazs, Disney Polska. Ostatnio zadebiutowała jako rysowniczka albumu komiksowego ,,Twarz, Brzuch, Głowa” do scenariusza Wandy Hagedorn (wydawnictwo Kultura Gniewu). Jej filmy animowane i ilustracje były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych wystawach i festiwalach.

 

 

W ,,Zacznij od sztuki” prezentujemy Karolinę Orzechowską i jej modowe fotografie.

Karolina to kreatywna artystka, która jest profesjonalistką w swojej dziedzinie. Jest oryginalna, nie boi się łamać zasad, co czyni ją nietuzinkową osobowością. Jej prace są ponadczasowe i zapadają w pamięć. Znajdziemy u niej modę przedstawioną w zupełnie inny sposób niż to jak oglądamy ją w większości magazynów.

Karolina mówi o sobie tak:

„Cześć, jestem Karolina, urodziłam się w Gdańsku, mam 33 lata i od 10 lat robię zdjęcia. Zajmuję się głównie fotografią szeroko pojętej mody, którą staram się odkształcać.
Moje publikacje ukazały się w magazynach mody, w magazynach lifestylowych. Na swoim koncie mam również szkolenia z fotografii artystycznej dla teamu Schwarzkopf Professional. We wrześniu 2020 wystawiałam sesje Fish and chips w galerii sztuki 84b w Gdańsku przy okazji realizując performance we współpracy z Hanką Łubieńską.

Ogromnie szanuje swoją pracę za możliwość przelewania w nią tego co akurat przerabiam w środku siebie samej. Fenomenalne jest to jak kosmos sprzyja w poznawaniu danego klienta gdzie po prostu okazuję się, że doskonale się rozumiemy i uzupełniamy by współtworzyć finalny efekt czyli sesje zdjęciową. Lubię ciszę i dobre jedzenie.

Wywiady ze mną przeprowadzili:

Lounge Magazyn, Fotoblogia, Szeroki Kadr, Trojmiasto.pl, Magazyn Kobiet. W tym roku planuję kolejny wernisaż swoich prac”.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Karoliny Orzechowskiej  www.karolinaorzechowska.pl

 ,,Zacznij od sztuki” i Ewa Kołodziej (mevvvka) – feministka, studentka psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim.
,,W ramach pracy magisterskiej skupia się na roli płci psychologicznej w życiu kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Entuzjastka popkulturowa. Pomieszkuje w Zgorzelcu. Rocznik ’98.
Od pewnego czasu zajmuje się tworzeniem kolaży, ceni sobie fotografię analogową. Nieustannie wycina, klei i pstryka. Interesują ją miejsca-paradoksy. W swoich pracach chętnie odwołuje się do motywów kobiecych i przyrodniczych. Inspirują ją retrotopijne sentymenty – wyobrażona przeszłość, w której wciąż tkwi potencjał kreowania współczesności”.

 

W ,,Zacznij od sztuki” Tatiana Malinnikowa.

,,Mieszkam w Stargardzie. Jestem fotografką  – bardzo lubię to, że mogę pokazać świat tak, jak ja go widzę, a czasem stworzyć jakiś własny. Jestem raczej samoukiem, niedawno wzięłam udział w warsztatach fotograficznych. Zdjęciami zajmuję się dopiero 4 lata i jeszcze dużo eksperymentów przede mną! Właśnie to mi daje niedosyt i motywację do rozwoju i tworzenia”.

 

W naszym artystycznym cyklu Julia Wakuła.

Julia Wakuła  – absolwentka wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła w pracowni Projektowania Plakatu i Grafiki Wydawniczej u prof. Lecha Majewskiego. Obecnie pracuje jako freelancer w swoim zawodzie, spełnia się także jako nauczycielka rysunku i malarstwa.

Kolażem zajmuje się od 2019 roku. Do tworzenia swoich surrealistycznych prac lubi wykorzystywać stare fotografie i grafiki. Często anonimowym obrazom i ich bohaterom lubi nadawać nowe znaczenia i narrację. Swoją sztuką autorka stara się rozbawić i zaciekawić widza.

 

W ,,Zacznij od sztuki” młodzi i bardzo zdolni uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli.

Animacja powstała w ramach warsztatów artystycznych „Multimedia w sztuce 2015”, tym razem o tematyce „ Barwa i Dźwięk”. Uczniowie zduńskowolskiego ,,Plastyka” otrzymali II nagrodę za swoją realizację.

Zespół reprezentujący szkołę składał się z uczennic: Marty Brylak i Natalii Młynarczyk, a opiekunem był mgr Witold Rajczak.

 

Chcemy Wam przedstawić młodą fotografkę Paulinę Kunce.

,,Jestem fotografką poruszającą się głównie w tematyce portretowej. Od najmłodszych lat aparat był nieodłączną częścią mnie. Zaczynałam od najprostszych zdjęć przyrody.

Zawsze staram się wydobywać Wasze piękno na zdjęciach. Zajmuję się również fotografią okolicznościową, w której stawiam na ukazywanie emocji i naturalności. Fotografuję od około 8 lat. Cały czas próbuję nowych stylów w sztuce.

Jestem studentką grafiki komputerowej w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Ostatecznie chciałabym specjalizować się w fotografii modowej i reklamowej. Studia przygotowują mnie do samodzielnego projektowania utworów wizualnych takich jak: plakaty reklamowe, znaki firmowe, systemy identyfikacji firm, okładki książek i czasopism”.

 

„TETRIS” , który okazał się najlepszym filmem „Multimediów w sztuce – Katowice 2016 ” to jedna z animacji, którą chcemy Wam pokazać w cyklu „Zacznij od sztuki”. Karolina Kaszubska i Mateusz Wagan absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli to ekipa filmowców, która pod opieką artystyczną Witolda Rajczaka wdrapała się na podium, zajmując długo oczekiwane pierwsze miejsce.

 

W naszym cyklu prezentujemy sylwetkę Aleksandry Serockiej – feministki, projektantki graficznej z Gdańska. Obroniła licencjat wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, aktualnie studiuje grafikę projektową na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2 lat pracuje jako graficzka w agencji kreatywnej. W wolnym czasie maluje.

W większości prac inspiruje się kobietami, cielesnością i seksualnością. Karierę artystyczną rozpoczęła parę lat temu malując serię obrazów „SEXTIE Project” – obrazy, które były interpretacją zdjęć typu „nudes” nadesłanych przez osoby trzecie – Projekt miał na celu pokazać, że zdjęcia, które sobie robimy są formą hołdu dla nas samych i momentem zachwytu nad samymi sobą – należy takie chwile celebrować.

 

W „Zacznij od sztuki” poznajmy animację Aleksandry Kmity i Katarzyny Borkowskiej. Opiekunem artystycznym uczennic Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli był Witold Rajczak.

Etiuda filmowa pt. ,,Metro” otrzymała trzecią nagrodę podczas warsztatów artystycznych „Multimedia w sztuce”, organizowanych przez Liceum Plastyczne w Katowicach. Była to już jedenasta edycja tego wydarzenia, a uczniowie zduńskowolskiego „Plastyka” po raz trzeci zyskali uznanie jury.

 

Kolejna młoda artystka, którą chcemy przedstawić to Jessie Marciniak. Na co dzień pracuje jako graficzka w Szczecinie. Po godzinach zajmuje się kolażami oraz stylizacją modelek na sesje fotograficzne.

Swoją twórczość opisuje tak:

,,laurki zostały stworzone z potrzeby dawania światu najcenniejszego daru M I Ł O Ś C I. jest to jedno z piękniejszych i silniejszych uczuć. miłość jest wielowymiarowa. nie można jej sklasyfikować, tym bardziej wyrażanie jej nie jest łatwą sztuką. chciałabym ubrać w piękne słowa moje uczucia. niestety nieśmiałość paraliżuje oraz dystansuje mnie. ukrywam się za wyciętymi obrazkami. klejąc wycinki do kartki otwieram serce, uchylam moje drzwi wrażliwości. różnorodność laurek jest symbolem wielowymiarowości miłości. obdarowuje nimi utalentowane dziewczęta, których uzdolnienie chwyciło mnie za serce. dziewczyny te, są towarzyszkami wzruszeń”.

W ,,Zacznij od sztuki” prezentujemy sylwetkę Oliwii Bulzackiej. Młoda artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli, a obecnie studentką grafiki AR i VR na Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi.

Zachęcamy do obejrzenia jej animacji pt. ,,Okno na świat”.

– Bajki i filmy animowane pokochałam jako dziecko i kocham do dziś. Jednak animacją jako dziedziną sztuki, środkiem wyrazu, czymś czym mogłabym się zajmować, zainteresowałam się ok 3 lata temu. Od tamtej pory marzę, żeby w przyszłości zajmować się animacją i grafiką 3D w filmach lub grach – mówi artystka – Dzięki obecnym studiom jestem na dobrej drodze – dodaje.

,,Okno na świat” to jeden z jej pierwszych filmów. Jest jednocześnie jej pracą dyplomową tworzoną w ostatniej klasie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli. Było to dla niej ogromne wyzwanie i największy projekt, nad którym do tej pory pracowała.

 

Nasz nowy cykl otwiera Katarzyna ,,Kaktus” Borkowska.

Grafika to jedna z jej licznych pasji. Przeplata się w jej życiu wraz z fotografią, rysunkiem, malarstwem, filmowaniem czy tatuowaniem.

– Prace, które oglądacie to w dużej mierze rysunki i szkice w pełni cyfrowe, powstałe podczas kompletnego lockdown’u, gdy stęskniona za przyjaciółmi i z potrzebą wydostania się z domu, uciekłam w świat wyobraźni i kreacji. Owoce tej ucieczki widzicie w portretach bliskich mi osób, swobodnych szkicach, gdzie pozwoliłam ręce i sercu działać we własnym rytmie oraz ilustracjach – mówi artystka. – Nabrałam swobody w działaniu i odprężenia. Sztuka, choć stała się moją pracą, nigdy nie straciła rangi pasji, a tworzenie formy medytacji – dodaje.

 

 

Przejdź do treści