Spotkanie z Tomaszem Raczkiem i projekcja filmu ,,Ikar. Legenda Mietka Kosza”

– Siłą kina nie jest dążność do bycia sztuką wysoką i elitarną. To nie decyduje o przyszłości kina. Połączenie sztuki z technologią, z rozwojem cywilizacyjnym daje siłę filmowi – mówił podczas spotkania w zduńskowolskim Ratuszu Tomasz Raczek.
Jeżeli chcemy, żeby coś było silne, trzeba obniżyć jakość swoich propozycji kinowych, dać ludziom coś konkretnego.
– Jeśli w kinie odwołujemy się do powszechnych wartości, to możemy liczyć na dużą widownię – podkreślał Raczek.
O filmie, o książkach, o telewizji oraz o płytach z muzyką filmową opowiadał 18 listopada w sali widowiskowej Ratusza krytyk filmowy, publicysta i youtuber, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat – Tomasz Raczek.
,,Idąc do kina, zakładamy, że wszyscy widzowie, którzy w czasie projekcji znajdą się w sali, obejrzą ten sam film. Że w tym samym stopniu poznają fabułę, szczegóły gry aktorskiej czy zamierzenie reżysera. Tymczasem wcale tak nie jest! Tyle mamy z filmu, ile w nim zauważymy. Ta niewielka książeczka jest opisem mojego pomysłu na to, jak z oglądania filmów – co wszyscy przecież uwielbiamy – uczynić narzędzie, które sprawi, że nasze życie stanie się lepsze, bogatsze, bardziej satysfakcjonujące.
Chcę namówić was do tego, by nie kojarzyć kina tylko z rozrywką lub sztuką, ale dostrzec też ogromne możliwości, jakie daje nam ono w procesie poznawania siebie, a także w czasie pracy nad sobą” – pisze Raczek w swojej niewielkiej książce ,,KINOPASSANA sztuka oglądania filmów”.
Znakomity krytyk filmowy wprowadził widzów także do filmu ,,Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Rolę matki Mietka w filmie Pieprzycy zagrała, nieobecna z powodu choroby, świetna aktorka – Jowita Budnik. Przepiękną muzykę do filmu, na podobieństwo muzyki Kosza, skomponował natomiast Leszek Możdżer, który koncertował u nas 30 września.
Spotkanie z Tomaszem Raczkiem i projekcja filmu były drugą odsłoną projektu ,,Muzyka o filmie. Film o muzyce. Filmowo – muzyczne spotkania ,,Między obrazami”” z Budżetu Obywatelskiego 2020, którego pomysłodawcą był Dyskusyjny Klub Filmowy.
Przejdź do treści