,,Wakacyjne znajomości” na os. Tysiąclecia, os. Nowe Miasto i os. Karsznice

Spotkaliśmy się z dziećmi w świetlicy przy ul. Szadkowskiej na os. Tysiąclecia, w świetlicy przy ul. Świerkowej na os. Nowe Miasto i w filii MDK na os. Karsznice.

W piątek (22 lipca) wyruszyliśmy na warsztaty terenowe do Uniejowa, a 12 sierpnia do Muzeum na Zamku w Łęczycy.
Było mnóstwo śmiechu, zabawy i ogrom pożytecznej wiedzy.

Podczas pierwszego dnia kreatywnych warsztatów dzieci muzykowały i rytmizowały z Martą Szewczyk z RYTMISIA, wykonywały zielniki i przygotowywały pyszne herbaty z zielarką Moniką Woźniak z Ogrodów Ziołowych.

– To były bardzo pachnące i odkrywcze zajęcia, na których poznałam nowe zioła. Nigdy wcześniej nie słyszałam o mięcie czekoladowej i krwawniku – mówiła 10-letnia Wiktoria.

Pierwszy dzień zakończyły zabawy z animatorkami MDK i grupą HAPPY KIDS z Sieradza.

Drugi dzień letnich warsztatów to połączenie gitary i akordeonu, czyli warsztaty muzyczne z instruktorami MDK – Zbigniewem Godlewskim i Witoldem Furmańczykiem.

– Najbardziej zachwycił mnie akordeon. Jego kształt, wielkość i dźwięk. Chciałbym od września rozpocząć naukę gry na tym instrumencie – podkreślał 9-letni Leon.

W ramach bloku zajęciowego ,,W zdrowym stylu” dzieci uczestniczyły w warsztatach ekologicznych z Agnieszką Mazur z Ośrodka Działań Ekologicznych ,,Źródła” w Łodzi. Zapoznały się ze światem zwierząt, roślin i dowiedziały się dlaczego właśnie pszczołom zawdzięczamy obiad. Poznały leśne zwierzęta na przykładzie zabaw dramowych. Wtorek (19 lipca) zakończyliśmy wspólną zabawą z piratami ph. ,,Ahoj piraci”, a na os. Nowe Miasto (26 lipca) zawodami sportowymi. W Karsznicach (9 sierpnia) dzieci chętnie brały udział w zabawach plastycznych.

W trzecim dniu wakacji z MDK zagrała ,,Bum bum rurkowa orkiestra”, były warsztaty z projektowania ubioru ze starych spodni, gazet, podkoszulek, a także pokaz mody. W ramach zajęć ,,Art kids” powstały kolorowe gipsowe figurki i magnesy.

W czwartek było bardzo smacznie, głośno i kolorowo. Dzień rozpoczęliśmy muzyczną rozgrzewką z instruktorami MDK. Dzieci rozmawiały także z Pauliną Matysiak, asystentem ds. profilaktyki społecznej z Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli, na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Wspólnie z Ewą Marią Jaśkiewicz Quintessence of health dzieci przygotowały orzeźwiający koktajl brzoskwiniowo-arbuzowy i wzięły udział w quizach o zdrowym odżywianiu. W drugim tygodniu omawialiśmy etykiety i składniki produktów spożywczych. Przyrządziliśmy zdrową nutellę na bazie ciecierzycy i masła orzechowego.

– Często z mamą przygotowujemy podobne koktajle w domu. Wrzucamy różne owoce do blendera i miksujemy na gładką masę. Bardzo lubię arbuzy, ale do tej pory nie łączyłam ich z nektarynką i bananem. Na pewno zrobię taki sam koktajl jeszcze raz, po powrocie do domu, bo jest pyszny – zwracała uwagę 11-letnia Lena.

Czwartek (21 lipca, 28 lipca, 11 sierpnia) zakończyliśmy warsztatami z grupą animacyjną HAPPY KIDS. Każdy z uczestników wykonał kilkanaście kolorowych przypinek.

Piątek (22 lipca) – to już warsztaty terenowe. Odwiedziliśmy Zagrodę Młynarską w Uniejowie.

Formowaliśmy podpłomyki z wody, mąki i soli. Zwiedziliśmy piekarnię i wiatrak. Poznaliśmy zwyczaje, przesądy i poezję ludową.

12 sierpnia wybraliśmy się do Muzeum na Zamku w Łęczycy. Zwiedziliśmy muzeum z przewodnikiem, braliśmy udział w zabawie plebejskiej i sprawdzaliśmy się w ,,średniowiecznych konkurencjach”.

Podczas naszych wakacji dzieci bardzo chętnie udzielały również wywiadów do ,,Naszego Radia” i Telewizji Kablowej ZW MEDIA.

Do zobaczenia  w przyszłym roku!

 

fot. (KM, MJ, SZ, WF)

Przejdź do treści