Finisaż wystawy i projekcja filmu ,,Powidoki” – 18.10.2020 r.

Łódź Filmowa ma już 75 lat!

W 2020 roku mija 75. rocznica utworzenia powojennego przemysłu i szkolnictwa filmowego, których działalność przez dziesięciolecia przyczyniła się do powstania zaszczytnego określenia „Łódź Filmowa”. 5 grudnia 1945 roku przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi powstało pierwsze filmowe atelier. To ono dało początek Wytwórni Filmów Fabularnych. Wtedy też rozpoczęła się produkcja słynnych „Zakazanych piosenek” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, który uznaje się za pierwszy polski powojenny film fabularny. Pamiętne kreacje stworzyli w nim Jerzy Duszyński oraz Danuta Szaflarska.

Kilka lat później oficjalną działalność rozpoczęła słynna ,,Filmówka” – Szkoła Filmowa, w której przed laty studiowali prominentni przedstawiciele polskiej i światowej kinematografii, m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski czy Roman Polański  – podkreśla Sławomir Fijałkowski, prezes Stowarzyszenia ,,Łódź Filmowa”.

Z okazji 75-lecia Łodzi Filmowej, w minioną niedzielę, 18 października, zaprosiliśmy mieszkańców miasta na darmową projekcję filmu ,,Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy. ,,Powidoki” – to ostatnie filmowe dzieło zmarłego w 2016 roku reżysera.

Film przedstawia historię charyzmatycznego malarza, teoretyka sztuki, pedagoga – Władysława Strzemińskiego, wykładowcy i współzałożyciela Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Artysta w swojej sztuce wykorzystywał zjawisko optyczne, kontrast zastępczy, nieostry obraz przedmiotu, czyli tzw. powidok, który stał się pomysłem na tytuł filmu Wajdy.

Prywatnie Władysław Strzemiński związany był z rzeźbiarką Katarzyną Kobro – patronką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli, stąd właśnie pomysł, aby ten tytuł zaprezentować mieszkańcom Zduńskiej Woli z okazji jubileuszu Łodzi Filmowej.

Artystycznym wprowadzeniem do filmu był finisaż wystawy rysunku i malarstwa uczniów oraz absolwentów zduńskowolskiego ,,Plastyka”. Od 29 września w foyer na I piętrze w Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz swoje prace prezentowały młode artystki: Justyna Kaźmierska, Magdalena Nowicka, Joanna Perdek, Natalia Lider, Alicja Domańska, Agata Włodarczyk, Oliwia Stęsicka, Daria Kruhla oraz Anita Pawełczyk. Prace rysunku i malarstwa powstały podczas zajęć, które prowadzą: Marzena Sroczyńska-Gudajczyk, dr hab. Joanna Trzcińska oraz Angelika Brzostwoska-Pociecha.

 

Wszystkim, którzy nas odwiedzili w niedzielne popołudnie, serdecznie dziękujemy!

 

Przejdź do treści