,,Naparstki świata” w Galerii Pasji w Karsznicach

Takiej wystawy jeszcze u nas nie było. Są metalowe i ceramiczne, ręcznie malowane i grawerowane, z różnych regionów Polski i części świata .W Galerii Pasji w Filii MDK, os. Karsznice pojawiły się ,,Naparstki świata”.

Naparstek to kapturek ochronny nakładany na palec podczas szycia. Zabezpiecza przed ukłuciem się igłą podczas wbijania jej w twardy materiał.

– Naparstki były nie tylko przedmiotem użytkowym, ale też ozdobą. To maleńkie dzieła sztuki wykonane różnymi technikami. Najczęściej naparstki wykonywane były z metalu, skóry, gumy, drewna, szkła oraz porcelany. Dawniej, robiono je niekiedy jeszcze z kości, rogów lub kości słoniowej – mówi Bożena Minecka, animatorka z Filii MDK.

Są kolorowe i wzorzyste, z motywami kwiatowymi i zwierzęcymi oraz z postaciami historycznymi. Zbieracze mają ich tysiące, u nas znajdziecie ponad 600 sztuk. Wystawa „Naparstki świata” wpisuje się w obchody 90.lecia osiedla Karsznice w Zduńskiej Woli. Ich zbieranie to pasja naszych mieszkańców.

Zapraszamy do Galerii Pasji do 19 maja 2023 r. w godzinach pracy Filii MDK, ul. 1 Maja 5-7.

Wystawa Naparstkow 1