Próba otwarta spektaklu tanecznego ,,Every Minute Motherland”

To będzie wyjątkowa okazja, by zobaczyć jak wygląda praca tancerza - choreografa - aktora. Będziecie mogli doświadczyć tej niezwykłej atmosfery, jaka panuje podczas przygotowań, próby do spektaklu, a także spotkać się z artystami ,,Maciej Kuźmiński Company”.

Zapraszamy na próbę otwartą spektaklu tanecznego ,,Every Minute Motherland”.

Every Minute Motherland to dokumentalny spektakl taneczny. Przedstawia zewnętrzny i wewnętrzny punkt widzenia na wojnę i uchodźców.

Projekt jest tworzony przez zespół 7. tancerzy z Polski i Ukrainy, w tym uchodźców. Językiem tańca wyrażają żywe doświadczenie rozdarcia i niepokoju, zawieszonego między pamięcią o przeszłości a niewiarygodną teraźniejszością, w nadziei na znalezienie drogi wzajemnego zrozumienia ze światem.

Choreograf Maciej Kuźmiński uważa wojnę za potężną siłę, która raz za razem wprowadza świat w fizyczny i egzystencjalny ruch, kwestionując nasze wartości, tożsamość i idee bezpieczeństwa i domu. W Every Minute Motherland przeżycie wyryte w ciałach tancerzy zostanie uwolnione na scenie w emocjonalnej, a zarazem filozoficznej opowieści o podróży ludzkiego ciała i ducha w czasie i przestrzeni.

Od Mariupola po Charków i w wielu innych miejscach, gdzie wybuchła wojna, kultura i artyści stali się celami, w świadomej próbie zniszczenia Ukraińskiego narodu. Projekt ten jest aktem oporu wobec tych zbrodni i wyrazem solidarności z Ukrainą.

Maciej Kuźmiński, urodzony w 1985r., jest polskim choreografem tworzącym od 2014 roku. Jego spektakle, doceniane przez krytyków w Europie, operujące dynamicznym, wielowarstwowym ruchem, obracają się wokół tematyki egzystencjalnych i filozoficznych. Od 2014 r. Twórczość artysty była prezentowana ponad 300 razy w 22 krajach, stopniowo zyskując międzynarodowe uznanie.
Kuźmiński tworzył również spektakle na zaproszenie Staatstheater Kassel, Landestheater Linz, Scapino Ballet Rotterdam, Polskiego Teatru Tańca, czy konserwatoriów Codarts, Trinity Laban, ArtEZ czy Pera.
Jego prace zrealizowane w ramach niezależnego zespołu Maciej Kuźmiński Company, zdobyły ponad 30 nagród za choreografię, co czyni Kuźmińskiego jednym z najczęściej nagradzanych polskich twórców tańca.

Every Minute Motherland
MACIEJ KUŹMIŃSKI COMPANY

choreografia, reżyseria oświetlenia, opracowanie muzyczne
Maciej Kuźmiński

dramaturgia
Paul Bargetto

asystentka choreografa
Monika Witkowska

zdjęcia, film dokumentalny
Anna Semenova

wideo i montaż
Paweł Szymkowiak, Aleksander Joachimiak

produkcja
Polina Bulat, Maciej Kuźmiński

kreacja | orygonalna obsada
Daria Koval, Anna Myloslavska,
Vitaliia Vaskiv, Anastasia Ivanova,
Monika Witkowska, Szymon Tur,
Omar Karabulut, Judyta Pakulska (staż)

obsada
Daria Koval, Anna Myloslavska,
Vitaliia Vaskiv, Anastasia Ivanova,
Monika Witkowska, Szymon Tur,
Maciej Kuźmiński, Judyta Pakulska (2 obsada)

czas trwania
55min

premiera
25 sierpnia 2022, Gdańsk, Klub Żak

producenci
Maciej Kuźmiński Company w ramach projektu rezydencja/premiera 2022 Klub Żak W partnerstwie z Materią Łódź (program Przestrzenie Sztuki), fundacją Creators for Ukraine (założoną przez CIAS i ZAIKS) oraz Instytutem Ukraińskim.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operator: Materia, partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury, Centrum Sztuki oraz Urząd Miasta Łodzi.

Wszystkich miłośników tańca zapraszamy 17 kwietnia (środa) o godzinie 19.00.

Sala widowiskowa MDK Ratusz. Wstęp wolny.

Proba Otwarta Spekatklu Tanecznego

 

Inne artykuły

Przejdź do treści