Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli pozyskał środki na realizację projektu pt. „Latać może każdy – warsztaty modelarskie” , współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2015 roku.
Celem, złożonego do Łódzkiego Domu Kultury projektu, jest popularyzacja modelarstwa wśród dzieci i młodzieży, zdobywanie wiedzy z różnych technik modelarstwa oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami, ponadto propagowanie wiedzy technicznej, zdobywanie praktycznych i teoretycznych umiejętności modelarskich.
Pisząc projekt, zależało na tym, by dzieci i młodzież mogły realizować swoje pasje w pracowni modelarskiej pod okiem wykwalifikowanej kadry. Warsztaty z instruktorami modelarstwa przewidziane są we wrześniu. Zakończenie projektu przewidziane jest na październik.
Modelarstwo w Zduńskiej Woli na przestrzeni 50-u lat miało różną aktywność, jednakże zawsze przejawiało się w tożsamości zduńskowolan. Grupy hobbystów-modelarzy zmieniały swoją siedzibę kilkakrotnie, dzisiaj nie ma formalnej grupy, która zrzeszałaby pasjonatów modelarstwa, stąd nasza inicjatywa wskrzeszenia tej formy spędzania wolnego czasu. Próby uruchomienia modelarni pojawiły się podczas zajęć feryjnych, co okazało się przysłowiowym „strzałem w 10”. Na zajęciach pojawiły się tłumy młodzieży, niestety modelarstwo jest drogim hobby i nie wszystkie grupy społeczne mają do niego dostęp. Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli chciałby unowocześnić swoją ofertę programową, wprowadzając na stałe warsztaty modelarskie i tym samym zaspokoić potrzeby lokalnej społeczności w tej dziedzinie. (KM)
13 sierpnia w Miejskim Domu Kultury Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów, podczas której dyrektor Jolanta Zięba-Gzik i jeden z prowadzących warsztaty – Zenon Kowalczyk przedstawili główne założenia projektu i promowali projekt”Latać może każdy – warsztaty modelarskie” – Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2015.
Zapraszamy pasjonatów modelarstwa od 12 roku życia na warsztaty w ramach projektu pn. LATAĆ MOŻE KAŻDY – WARSZTATY MODELARSKIE.
Zapisy w ZDUŃSKOWOLSKIM CENTRUM INTEGRACJI RATUSZ lub pod numerem tel: 43 823 25 92 wew. 26,27. UWAGA ! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Za nami już wszystkie spotkani, realizowane w ramach projektu „Latać może każdy – warsztaty modelarskie”, na które Miejski Dom Kultury otrzymał dofinansowanie z Łódzkiego Domu Kultury – współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2015. Kolejne warsztaty w najbliższy czwartek, serdecznie zapraszamy w imieniu prowadzących: Zenona Kowalczyka i Ireneusza Kaźmierczaka.
Podsumowanie projektu – wystawa modeli i spotkanie z naszymi gośćmi: Pawłem Woźniakiem i Marcinem Olasem odbędzie się 30 września o godzinie 11.30 w sali kameralnej w Ratuszu.
Spotkanie kończące projekt „Latać może każdy – warsztaty modelarskie” z udziałem wychowanków zduńskowolskiej sekcji modelarskiej, obecnie konstruktorów Koła Naukowego Melavio w Warszawie – Pawła Woźniaka i Marcina Olasa, było cenną lekcją wychowawczą dla przybyłych dzieciaków i młodzieży.
Przykład pochodzących ze Zduńskiej Woli studentów Politechniki Warszawskiej pokazuje, jak niezwykle przydatną w życiu i w dalszej drodze zawodowej oraz naukowej dyscypliną, jest modelarstwo. Modelarstwo, które łączy w sobie szereg aspektów. Podczas konstruowania i budowania modeli, młodzież uczy się podstaw aerodynamiki, mechaniki lotu, posługiwania się narzędziami, poznaje obróbkę materiałów, rysunek techniczny, zgłębia tajemnice działania różnych napędów oraz urządzeń elektronicznych.
Składając projekt do Łódzkiego Domu Kultury zależało nam na popularyzacji modelarstwa wśród dzieci i młodzieży, dlatego też stworzyliśmy odpowiednie grupy warsztatowe, które rozpoczęły swoją przygodę z modelarstwem i mamy wielką nadzieję, że będą ją kontynuowały również po zakończeniu warsztatów.
Modelarstwo w Zduńskiej Woli, z uwagi na długoletnią historię, zawsze przejawiało się w tożsamości zduńskowolan, dlatego też postanowiliśmy wskrzesić tą formę spędzania czasu wolnego.
Niestety nie jest to tanie hobby i nie wszystkie grupy społeczne mają do niego dostęp, dlatego też pozyskane środki pozwoliły na zakup podstawowych materiałów niezbędnych do realizacji warsztatów, które rozpoczęły się 1 września i trwały przez kolejne 4 tygodnie, w sumie odbyło się 8 spotkań, efekty których można było zobaczyć na przygotowanej mini wystawie.
Za zaangażowanie w projekt dziękujemy naszym instruktorom – Panu Zenonowi Kowalczykowi i Ireneuszowi Kaźmierczakowi, dziękujemy partnerom, którymi byli Liceum Plastyczne im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, Zespół Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Zduńskiej Woli oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. (KM)