„Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. Edycja 2022.

Partnerami projektu są: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Instytut Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej oraz 32 instytucje kultury województwa łódzkiego. W tym gronie znalazł się również nasz Miejski Dom Kultury.

Realizacja projektu obejmie program edukacyjny w formie warsztatów oraz udział w konkursie.

Termin realizacji: kwiecień-grudzień 2022

Grupa uczestników: 20 osób (dzieci i młodzież w wieku 7-14 lat z terenu województwa łódzkiego)

Łódzki Dom Kultury od 1 kwietnia 2022 r. rozpoczyna realizację projektu „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”, który dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Projekt został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Sercem projektu jest pokaz mody ekologicznej ECO FASHION. Przygotowane pokazy będą uczestniczyć w konkursie w dwóch kategoriach: na najlepszy strój ekologiczny i najlepszy pokaz mody i będą zaprezentowane lokalnej publiczności.

– Wszystkie działania merytoryczne projektu ukierunkowane są  na stworzenie pokazu mody ekologicznej. Dlatego jego uczestnikom dostarczona będzie wiedza i umiejętności uwzględniające ekologiczny charakter pracy artystycznej. Dzieci będą uczestniczyć w czterech typach warsztatów, w trakcie których wykorzystane będą materiały z recyklingu i upcyklingu do wykonania ekologicznych strojów pokazu – mówi Zyta Solarska, koordynatorka projektu z ramienia Łódzkiego Domu Kultury.

Warsztaty te bazować będą na idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska, każdy warsztat poprzedzony zostanie  prezentacją dotyczącą tego, czym jest ekologia, w jakim celu dbamy o środowisko naturalne i oszczędzamy energię, czym jest segregacja odpadów i czemu ona służy (pojęcia recyklingu i upcyklingu), jakie nawyki trzeba w sobie wykształcić, abyśmy mogli o sobie powiedzieć, że dbamy o środowisko i rozumiemy zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierny konsumpcjonizm, degradacja ekosystemów, czym jest efekt cieplarniany, nadmierny wyrąb lasów czy tzw. fast fashion i co robić, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zapobiec powstawaniu odpadów i jak je zagospodarować i dlaczego warto zastanowić się zanim coś wyrzucimy – jedzenie, odzież, papierowe pudełko.

Partnerami projektu, oprócz 32 ośrodków kultury z województwa łódzkiego, są Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, która na potrzeby realizacji warsztatów, udostępni swoją nowo otwartą przestrzeń czyli Akademickie Centrum Designu oraz Politechnika Łódzka – Instytut Architektury Tekstyliów. Warsztaty przeprowadzone zostaną przez pracowników uczelni:

WARSZTAT Z PROJEKTOWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi – Akademickie Centrum Designu) – dr Beata Marcinkowska i dr Maciej Bohdanowicz – 5 kwietnia

WARSZTAT Z PRAKTYCZNEGO WYKONYWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (Politechnika Łódzka – Instytut Architektury Tekstyliów) – dr Aleksandra Wereszka i dr Monika Czarska – 13 maja

Z ramienia Łódzkiego Domu Kultury WARSZTAT Z TWORZENIA MODOWYCH AKCESORIÓW EKOLOGICZNYCH przeprowadzi Julita Pierzchała (Pracownia JUPIENTER), realizatorka warsztatów ekologiczno-plastycznych z wieloletnim doświadczeniem. termin wyjazdu – 5 kwietnia

W 32. partnerskich ośrodkach kultury odbędzie się również WARSZTAT O IDEI ZRÓWNOWAŻONEGO ZARZĄDZANIA ZASOBAMI ŚRODOWISKA, który przeprowadzą przedstawiciele Ośrodka Działań Ekologicznych ŹRÓDŁA. W naszym domu kultury spotkanie odbędzie się 3 czerwca.

Uzupełnieniem wszystkich działań warsztatów ekologiczno-artystycznych będzie wizyta wszystkich grup w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (13 maja).

Uroczysty finał projektu, podczas którego zaprezentowane zostaną zwycięskie prace oraz rozdane nagrody dla uczestników konkursu, odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury  30 listopada 2022 roku.

Dokumenty do pobrania:

karta zgłoszenia LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ 2022 – karta zgłoszenia

program projektu Program projektu

Jeśli macie pytania, prosimy o kontakt z koordynatorką projektu w MDK Ratusz:

Sylwia Zbijewska, tel. 605 725 300, 43 823 25 92 w. 26, sylwia.zbijewska@mdk-zdunskawola.pl

Przejdź do treści