To będą trzy koncertowe dni w plenerze!

Poznajcie artystów, którzy wystąpią 17-18-19 września na scenie plenerowej przed Ratuszem! Zobaczcie, co będzie się działo!

Sliter 1 600x338

Ogolny 560x800

 

 

W piątek (17 września) od godz. 16.00-18.00 zapraszamy Was do pracowni w budynku Ratusza, gdzie odbędzie się otwarta prezentacja zajęć artystycznych Miejskiego Domu Kultury. Będziecie mogli poznać naszą ofertę zajęciową, porozmawiać z instruktorami MDKu, zapisać siebie lub swoje dzieci na zajęcia. Zobaczycie, czym zajmujemy się na co dzień, jak wygląda nasza praca.

Od 18.30 na scenie plenerowej wystąpi zduńskowolski raper Maestro

1

Tuż po nim o godz. 20.00 rozpocznie się koncert gwiazdy. Wystąpi Meek, Oh Why?

Meek, Oh Why?, czyli poetycki storytelling z syntezatorem w tle.

Niesamowita atmosfera, charyzma na scenie i fantastyczny kontakt z publicznością powodują, że spotkanie z Meek, Oh Why? jest niezwykłym doświadczeniem. Meek, Oh Why? to projekt, który mimo młodego składu zadziwia dojrzałością – zarówno muzyczną, jak i dojrzałością przekazu.

Mikołaj Kubicki – lider i założyciel zespołu Meek, Oh Why?. Autor tekstów, wokalista i trębacz. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W twórczości Meek, Oh Why? słuchacz odnajdzie dwa, z pozoru przeciwstawne, pierwiastki: tętniące życiem miasto, młodość we współczesnym ujęciu, komentarz do aktualnych zjawisk i wydarzeń, ale także elementy romantyzmu, liryki i myśli utopijnej. Mikołaj Kubicki żartobliwie określa swoje kompozycje jako romantyczno- funeralne.

To połączenie buduje wyjątkową narrację, w której słuchacz ma wrażenie, że pozostaje w momencie teraźniejszym, jednocześnie udając się w melancholijną, liryczną podróż. Zespół Meek, Oh Why? zadebiutował w 2015 roku minialbumem „Księżniczka i buc”, który ukazał się nakładem kultowego wydawnictwa Asfalt Records. W 2016 roku wytwórnia wydała kolejny album Meek, Oh Why? „Miło było poznać”. „Rękopisy nie płoną” (EP, 2017 rok) oraz „Płyta rodzaju” (selfpublishing, 2018 rok) to kolejne wydania artysty, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności. Prawdziwym przełomem dla zespołu okazał się wydany w 2019 roku album „Zachód” (wyd. Asfalt Records), na którym gościnnie w tytułowym utworze wystąpiła Sarsa oraz trio Hyper Son. W warstwie muzycznej obecne są zarówno dobrze znane słuchaczom synthowe brzmienia, jak i elementy hip-hopu przeplatane jazzowymi improwizacjami, które tworzą spójną i energetyczną całość. Warstwa tekstowa to współczesny storytelling – Meek, Oh Why? opowiada historie, prowokuje do refleksji, gra słowem i błyskotliwie operuje ironią – udowadnia, że słowo rymowane może stanowić twórczość poetycką, której interpretacji podejmuje się słuchacz. Mikołaj Kubicki o swojej relacji ze słowem: ,,Słowo jest zwierciadłem, które nie odstępuje mnie na krok w moim życiu, jedynie jeśli sztuka tego wymaga, zwierciadło staje się wklęsłe lub wypukłe.”

2

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Jedną z propozycji FESTIWALU KULTURY MIEJSKLIEJ będzie spektakl ,,EkoOpera” w wykonaniu Teatru ,,Pijana Sypialnia”.

Czy świat da się jeszcze uratować? Czy nasza walka o jego ocalenie ma sens?
A może w myśl zasady carpe diem powinniśmy czerpać z życia pełnymi garściami, nie patrząc na konsekwencje?
,,EkoOpera” to opowieść o grupie przyjaciół, która wyjeżdża na wakacje. Pensjonat ,,Wenecja”, do którego docierają, prowadzą młode i przebojowe właścicielki. Czas upływa tam na piciu białego wina, niekończących się rozmowach i biesiadowaniu pod gołym niebem. Młodzi ludzie zajęci miłosnymi gierkami i snuciem planów na przyszłość nie zauważają, że apokalipsa już się zaczęła…
Spektakl przepełniony jest muzyką na żywo. Zabrzmią utwory inspirowane włoskimi pieśniami neapolitańskimi oraz znanymi motywami operowymi. Pełne humoru sceny zbiorowe i przejmujące monologi sprawiają, że EkoOpera to spektakl skrzący się od skrajnych emocji.
Na spektakl zapraszamy 18 września (w sobotę) o godz. 15.00
Uwaga! Zmiana miejsca: spektakl odbędzie się w sali widowiskowej Ratusza.
3

W sobotę 18 września o godz. 18.00 rozpocznie się Koncert Jubileuszowy z okazji 60-lecia Miejskiego Domu Kultury. Wystąpią byli i obecni wychowankowie Miejskiego Domu Kultury. Koncert odbędzie się pod kierownictwem Andrzeja Wawrzyniaka. Ze względu na niesprzyjającą aurę, koncert odbędzie się w Kawiarni Literackiej w Ratuszu.

O 19:30 zapraszamy na koncert Macieja Szustaka Stellarnotes ,

Artysta, mimo młodego wieku, współpracował już choćby z legendą jazzu, Michałem Urbaniakiem. Maciej Szustak to porywająca fuzja rock’n’rolla, rapu i bluesa. W tym roku miał premierę jego nowy album „Dochodzi Północ”. Ta płyta to porządna dawka energii i emocji. Jedyny w swoim rodzaju BluesRap, połączenie gitarowego brzmienia z zabawą beatboxem i mądrymi tekstami. Stellarnotes gra sam na wszystkich instrumentach, zapętla na żywo melodie tworząc unikatowe brzmienia.
5

O 20:45 planowany jest koncert pochodzącej z Nowej Zelandii  Jordan Reyne 

Okrzyknięta przez Radio New Zealand autorką nowych brzmień.

Oprócz 3 nominacji do New Zealand Music Award, artystka użyczyła swego głosu w nagraniach na Cafe Del Mar i scenie pogrzebu Władcy Pierścieni. Śpiewała gościnnie z The Strawpeople, w zespole Zane Lowe’a Breaks Co-op oraz w The Eden House, gdzie obecnie jest stałym członkiem składu koncertowego.
 
Artystka występowała już w Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech i Nowej Zelandii. Wielokrotnie pojawiała się na dużych festiwalach takich jak: Glastonbury (Wlk.Brytania), The Big Day Out (Nowa Zelandia) , Whitby Gothic Weekend (Wlk.Brytania), Wave Gothic Treffen (Niemcy), NAMM (USA), City of Women (Słowenia)), Frankfurt Music Messe (Niemcy) i The New Zealand International Festival of the Arts.
Jordan Reyne skomponowała również utwór, który został wykorzystany w grze komputerowej ,,Resident Evil”, która ma ponad 6 mln odsłon.

6

 

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

19 września o 17.00  zagra zespół ,,Planety”

Planety to proste słowa i nietrudna muzyka, łącząca w sobie folk, pop oraz odrobinę sennych marzeń.

8

O 18:30 planowany jest koncert gwiazdy, wystąpi  zespół ,,Mikromusic”

,,Mikromusic” to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą m.in. w Japonii, Irlandii, Litwie. Zespół w 2020 r został uhonrowany Fryderykiem w kategorii ,,Muzyka Poetycka”. Wyprzedane sale koncertowe plasują ,,Mikromusic” w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce roku 2020. W Opolu zespół wystąpi w składzie Acoustic Trio. Najnowsza płyta ,,Mikromusic” pod tytułem „Kraksa” opowiada o miłości. O miłości bezwzględnej, do własnej osoby, wewnętrznego dziecka, przyjaciół, psa, o miłości przeszłej, toksycznej, naprawionej. Muzycznie ,,Mikromusic” trzyma się cały czas lat 80-tych i 60-tych. Tekstowo jest jak zawsze: i melancholijnie i zabawnie. Tytułowa Kraksa to pies Natalii Grosiak. Natalia adoptowała Kraksę 15 lat temu. Kraksie poświęcona jest też ostatnia piosenka na płycie, w której wokalistka powoli żegna się ze swoim psem.

7

Zakończenie Festiwalu planowane jest o godz. 22.00

Festiwal to również wydarzenia towarzyszące. Będzie żywa instalacja w przestrzeni publicznej pt. ,,krótkotrwałość” w choreografii Macieja Kuźmińskiego (18 września godz. 14.00-18.00).

Krótkotrwałość to żywa instalacja site-specific w choreografii Macieja Kuźmińskiego, we współpracy z dramaturgiem Paulem Bargetto, wyprodukowana we współpracy z Šeiko Dance Company na podstawie spektaklu „i”. W happeningu grupa bezimiennych zwiedzających, Obcych, zajmuje część lokalnego krajobrazu miejskiego jako forma żywej rzeźby. Ich interwencja we współczesną rzeczywistość tworzy dysonans i zaprasza publiczność do zaangażowania się w sytuację, w której to, co znane, staje się nagle dziwne i otwarte na reinterpretację. Rozłożona na wiele godzin instalacja zachęca publiczność do kontemplacji istoty naszych czasów – przyzwyczajeń, rutyny, norm społecznych, wzorców zachowań i wreszcie prawie niewidocznych obiektów zamieszkujących przestrzeń miejską, takich jak drzewa czy znaki.

 

Od 10 września do 3 października zapraszamy do oglądania wystawy archiwalnych fotografii pt. ,,Znajdź siebie i swoich bliskich w kulturze”. Wystawa powstała z okazji 60. urodzin MDKu. Zwiedzać ją będziecie mogli na I piętrze w Ratuszu oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego, ul Łaska 12. Część fotografii zaprezentujemy również w plenerze: przed Ratuszem, nieopodal ławeczki Stasia Klingera, w Pasażu im. Feliksa Rajczaka oraz na wyspie w Parku Miejskim.

 

Poza częścią artystyczną, zorganizujemy dla Was strefę gastronomiczną (foodtracki, piwo, napoje) z pysznym jedzeniem i napojami.

Udział w Festiwalu jest bezpłatny.

Wydarzenie odbędzie się na parkingu i ulicy pl. Wolności 26 przed Ratuszem (od strony południowej).
Organizacja Festiwalu wiąże się z pewnymi zmianami w schemacie ruchu drogowego!
Pamiętajcie, że:
w dniach: 17 – 19 września, od godz. 6.00 w dniu 17.09 do godz. 24.00 w dniu 19 września nieczynny będzie parking przed Ratuszem, od strony południowej ❗️
Od godziny 12.00 w dniu 17 września do godz. 24.00 w dniu 19 września zamknięta dla ruchu będzie ulica: pl. Wolności, od ul. Sieradzkiej do skrzyżowania ul. Łaskiej i ul. Kościelnej ❗️
Zapoznajcie się też z nowymi rozkładami jazdy autobusów, w tych dniach obwiązywać będą objazdy!
Liczymy na Wasze zrozumienie i przepraszamy za utrudnienia!

 

 

 

W przestrzeni koncertowej będzie obowiązywał reżim sanitarny.

Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zduńska Wola.

Śledźcie nasz profil na fb https://www.facebook.com/ratusz.zdunskawola  i bądźcie na bieżąco. Codziennie pojawiać się będą nowe newsy dot. Festiwalu.

Do zobaczenia!

 

 

 

 

 

Inne artykuły

Przejdź do treści