Archiwa: Wydarzenia

613 postów

OTWARCIE OGRÓDKA: ANIMACJE DLA DZIECI, KONCERT AKUSTYCZNY, LETNIE MENU, PROMOCJE

Długo czekaliśmy na ten moment. Kawiarnia Literacka otwiera ogródek!
15 maja zajmiemy się Waszymi pociechami, dzień później Waszymi duszami.

W sobotę od godziny 14:00 do godziny 16:00 zapraszamy na kreatywne animacje dla dzieci. W niedzielę natomiast o godzinie 17:00 rozpocznie się koncert akustyczny. Wystąpią Marika Grabarczyk i Daniel Sarzała.

Marika Grabarczyk o sobie:

Jestem studentką prawa na wydziale prawa i administracji w Łodzi. Muzykę kochałam od zawsze, towarzyszyła mi już od najmłodszych lat, ponieważ mój tata grał w zespole muzycznym na perkusji. Często przychodziłam na próby i marzyłam o tym, że kiedyś również będę potrafiła zagrać na jakimś instrumencie lub cokolwiek zaśpiewać. Swoją przygodę rozpoczęłam od prywatnej nauki gry na instrumentach klawiszowych. W międzyczasie zaczęłam łączyć to z wokalem, co podobało mi się jeszcze bardziej. Słuchałam setek koncertów live, wyszukiwałam błędów przy czym ciągle uczyłam się czegoś nowego. Następnie poszłam na zajęcia wokalu do zduńskowolskiego MDKu, gdzie również zaczęłam uczyć się gry na gitarze. Później śpiewałam także w łódzkim MDKu, gdzie wiedziałam już, że śpiew to jest to, co chciałabym robić w przyszłości. Zależało mi na tym, aby przekazywać dużą dawkę emocji, rozumieć o czym śpiewam. Tak też się stało. Robię to do dziś i mam nadzieje, że będzie mi to dane do końca swoich dni.

Daniel natomiast grał na gitarze basowej w zespołach:
Tabula raza, Punkt wymiany butli. Rock ‚n’ roll towarzyszył mu od najmłodszych lat.

W kawiarni Literackiej pojawią się także promocje oraz nowe letnie menu.
Czekamy na Was już od 10:00.

FINISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII MARCINA JAWORSKIEGO ,,OKO W OKO Z CZARNOBYLEM”

Zachęcamy Was, byście stanęli ,,Oko w oko z Czarnobylem”. Zapewniamy, że dzięki Marcinowi Jaworskiemu, który jest autorem wystawy, przeniesiecie się w miejsce budzące zarówno niepokój, jak i fascynację.
Wystawa prezentowana jest w foyer na I piętrze. Oglądać ją można 7 dni w tygodniu od godziny 10:00 do godziny 19:30.
Finisaż wystawy odbędzie się 31 maja o godz. 12.00.
Na wystawę zapraszamy wspólnie z Powiatowym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji.
O autorze:
Marcin Jaworski – lipnowski dziennikarz i fotoreporter, pracujący w zawodzie od 2009 roku. Wydawca i redaktor naczelny portalu informacyjnego Terazlipno.pl. Przez osiem lat pracował w Gazecie Pomorskiej, a od pierwszego numeru, przez niemal pięć lat także w Tygodniku Lipnowskim. Autor zdjęcia roku w kategorii ,,Wydarzenia” w konkursie Kujawsko-Pomorskie Press Foto. Ma na swoim koncie cztery autorskie wystawy zdjęć: ,,Przede wszystkim muzyka” (2015), ,,Kraków pełen radości – Światowe Dni Młodzieży w obiektywie” (2016), ,,Sto twarzy” (2018) oraz ,,Oko w oko z Czarnobylem” (2019).

WARSZTATY RODZINNE O DZIKICH ZAPYLACZACH

Będą warsztaty rodzinne, będzie o dzikich zapylaczach, będzie tworzenie domków dla nich. Gwarantujemy, że będzie ciekawie i twórczo. Rozpoczynamy realizację projektu ,,Co w ulu piszczy?”.

Projekt kierujemy do rodzin z dziećmi, ale mogą wziąć w nim udział również dorośli.

W ramach przygotowanych działań chcemy zwrócić Waszą uwagę na rolę dzikich zapylaczy w miejskim ekosystemie.  – Naukowcy alarmują, że od kilku lat mamy do czynienia z masowym ginięciem zapylaczy. To właśnie te owady odgrywają niebagatelną rolę w zapylaniu roślin. Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeżeli znikną pszczoły ludzkości pozostanie pięć lat życia”. Nie dopuścimy do tego! Dlatego właśnie chcemy uświadamiać mieszkańców Zduńskiej Woli, jak ważne w przyrodzie są pszczoły i wiele gatunków owadów, które wykonują bardzo pożyteczną pracę – podkreśla Paweł Perdek, dyrektor MDK w Zduńskiej Woli.

Wspólnie pomożemy sympatycznym trzmielom, murarkom, lepiarkom czy porobnicom. Po naszych warsztatach inaczej spojrzycie na muchówkę, chrząszcza i motyla. – Warsztaty będą podzielone na dwie części. Podczas pierwszej części spotkań warsztatowych eksperci będą opowiadać o bioróżnorodności w miejskim ekosystemie oraz o znaczeniu i roli jaką odgrywają pszczoły i dzikie zapylacze w tym ekosystemie . Podczas drugiej części warsztatów będziemy wspólnie z mieszkańcami wykonywać domki i hotele dla wspomnianych ,,dzikich zapylaczy”, które umieścimy w przestrzeni miasta – dodaje Paweł Perdek.

Projekt będzie realizowany wspólnie z mieszkańcami na zduńskowolskich osiedlach, weźmie w nim udział 80 osób.

Jeśli chcecie wziąć udział w naszych warsztatach, zapoznajcie się z regulaminem, wypełnijcie deklarację, zgodę na udział i oświadczenie.

Niezbędne dokumenty znajdziecie poniżej:

regulamin

deklaracja

zgoda na udział w warsztatach

oświadczenie o odbieraniu dziecka

Informacje o zapisach tel. 605 503 703.

Na bezpłatne warsztaty i prelekcje możecie się zapisać klikając w link:  https://www.strefazajec.pl/course/view/id/26397
Czekamy na Was w różnych przestrzeniach Zduńskiej Woli:
– os. Tysiąclecia, ul. Szadkowska 24a, 11 – 13 maja (11.05/17.30 – prelekcje, 12.05 i 13.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)
– os. Karsznice, Filia MDK, ul. 1 Maja 5-7, 11 – 13 maja ( 11.05 / 15.30 – prelekcje, 12.05 i 13.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)
– os. Nowe Miasto, ul. Świerkowa 65, 18 – 20 maja ( 18.05 / 15.30 – prelekcje, 19.05 i 20.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)
– Inkubator Inicjatyw Społecznych, ul. Łaska 38, 18 – 20 maja ( 18.05 / 17.30 – prelekcje, 19.05 i 20.05 / 17.00 – warsztaty z budowania domków)

Na realizację projektu ,,Co w ulu piszczy?” Miejski Dom Kultury otrzymał dofinansowanie z Fundacji Orlen w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”.