,,Z Ratuszem letnie podróże” – wakacyjne warsztaty terenowe

Zabierzemy Was w wyjątkowe miejsca.  Zwiedzimy województwo łódzkie wzdłuż i wszerz. Odkryjemy najciekawsze i najdalsze zakątki. Zapraszamy na letnie warsztaty terenowe dla dzieci w wieku 7-13 lat ,,Z Ratuszem letnie podróże". 

Zapisy na strefie zajęć http://www.strefazajec.pl

Link do zapisów podajemy tutaj: https://tiny.pl/d5mzv

Deklaracje i oświadczenia do pobrania w sekretariacie MDK Ratusz (I piętro) oraz tutaj:

DEKLARACJA UCZESTNICTWA WAKACJE 2024

OŚWIADCZENIE O ODBIERANIU DZIECKA

Regulamin Z Ratuszem letnie podróże

Termin: 1 lipca
Program: LAWENDOWA BARĆ POD LASEM

• Warsztaty edukacyjne „Sekretne życie pszczół – lekcja w krainie miodu i lawendy”. Zajęcia dla dzieci poprowadzi mistrz pszczelarstwa Mieczysław Łabędzki. Dzieci poznają świat przyrody wszystkimi zmysłami w bezpośrednim kontakcie z pszczołami na polu uprawy ziół i roślin miododajnych. Rozpalą podkurzacz, poszukają królowej pszczół. Poobserwują zawartość ramki z ula (z pierzgą i miodem). Poznają wyposażenie pracowni pszczelarskiej. Spróbują miodów odmianowych i syropu lawendowego na wafelkach.
• W programie również warsztaty zawijania świec z węzy pszczelej. Dzieci mogą liczyć na aktywny wypoczynek na łonie natury.
Koszt: 70 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, warsztaty, zwiedzanie.
Co zabrać? Prowiant, picie, wygodne buty, nakrycie głowy.

Termin: 3 lipca
Program: DOLINA SKRZATÓW – PARK SKRZACICH OPOWIEŚCI I WIOSKA INDIAŃSKA TATANKA

• Zwiedzanie Doliny Skrzatów z przewodnikiem – Skrzatologiem, który przekaże wiedzę o słowiańskich tradycjach, kulturze i mitologii. W programie zwiedzanie doliny i warsztaty z głagolicą. Głagolica, to najstarsze znane pismo słowiańskie. Na warsztatach przyjrzymy się bliżej abecadłu naszych przodków. Zapoznamy się z podstawowymi literami głagolicy, dowiemy się, co oznacza każdy z jej symboli, porównamy ten starożytny alfabet Słowian z dobrze znanym nam alfabetem łacińskim. Nauczymy się rozpoznawać litery, pisać głagolicą i będziemy przy tym świetnie się bawić!
• Drugim punktem na trasie będzie Wioska Indiańska „Tatanka”. Przeniesiemy się w tajemniczy i kolorowy świat Indian Ameryki Północnej. W tym urokliwym miejscu, wśród kilkunastu indiańskich namiotów tipi można zobaczyć i doświadczyć, jak wyglądało życie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Indiańskie opowieści zabiorą nas w niezwykłą podróż życia. Pod czujnym okiem przewodników należących do Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian zwiedzimy mini zoo, pokonamy indiański tor przeszkód ( m.in. strzelanie z łuku, rzuty włócznią i rzutkami do celu, wyścigi żółwi), odbędzie się nauka pieśni i tańców indiańskich oraz malowanie twarzy.
Koszt: 120 zł/os
Koszt obejmuje: przejazd, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, zwiedzanie i warsztaty.
Co zabrać? Prowiant, picie, wygodne buty, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol.

Termin 5 lipca
Program: PAŁAC W NIEBOROWIE I OGRODY W ARKADII

• Zwiedzanie zabytkowego pałacu z przewodnikiem. Pałac, jest nie tylko pięknym miejscem, ale posiada również niezwykle interesującą historię, o której możemy dowiedzieć się w trakcie jego zwiedzania. Magnacka siedziba jest prawie całkowicie wyposażona w XVIII-wieczne meble, obrazy i inne cenne przedmioty i jako jedna z nielicznych rezydencji magnackich w Polsce zachowała się w niemal nienaruszonym stanie. Należy dodać, że przeniesiemy się na plan filmowy „Pana Kleska”.
• Warsztaty i lekcja muzealna „Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho”.
Historia higieny minionych stuleci jest zaskakująca i niebywale ciekawa. Na lekcji odkryjemy jej tajniki a na warsztatach wykonamy mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnym zapachu.
• Spacer po ogrodach w Arkadii. Ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim), romantycznym. Zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w.
Koszt: 85 zł/os
Koszt obejmuje: przejazd, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, zwiedzanie z przewodnikiem, materiały do warsztatów.
Co zabrać? Jedzenie, picie, wygodne buty, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol.

Termin 8 lipca
Program: AGROTURYSTYKA FARM HOUSE – HODOWLA KONI I ALPAK

• Gra terenowa w lesie przygotowania w formie Escape Roomu. Dzieci zbudują szałas i wezmą udział w zadaniach sprawnościowych, sensorycznych i twórczych,
• Stworzymy leśną orkiestrę,
• Zabierzemy dzieci do agroturystyki gdzie w przemiłej atmosferze będą karmić alpaki, zapoznają się z hodowla koni, na koniec rozpalimy ognisko i zjemy kiełbaski.
Koszt: 115 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, kiełbaski, materiały do zajęć, karmienie alpak,
Co zabrać? jedzenie, picie, wygodne, sportowe buty, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, nakrycie głowy, środek na owady (kleszcze, komary).

Termin 10 lipca
Program: GOTYCKI ZAMEK NA WODZIE W OPOROWIE

• Zwiedzanie zamku, który jest małą późnogotycką rezydencją obronną usytuowaną na wyspie otoczonej fosą. Zamek jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Obejrzymy ekspozycję wnętrz dworskich prezentującą kulturę szlachecką. Ekspozycja zawiera działa sztuki różnych epok obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego.
• Lekcja muzealna pt.: „Rycerz – historia i legenda” w formie wykładu ilustrowanego przezroczami, rolę rycerza i „rycerskości” w kulturze cywilizacji łacińskiej od średniowiecza do współczesności. Wykład składa się z części poświęconej uzbrojeniu rycerza oraz jego znaczeniu na polu walki i obyczajom rycerskim (pasowanie na rycerza, turnieje rycerskie, szacunek i miłość dla dam, honor rycerski) oraz części poświęconej rycerskości w legendach arturiańskich, literaturze średniowiecznej i współczesnej oraz sztukach plastycznych i filmie. Na zakończenie lekcji zostanie poruszone zagadnienie jakie zachowania dzisiaj możemy uznać za wywodzące się z europejskich tradycji etosu rycerskiego oraz czy dzisiaj są prawdziwi rycerze, a jeśli tak, to jak ich rozpoznać i czym się zajmują?
Koszt: 90 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, zwiedzanie z przewodnikiem, materiały do warsztatów
Co zabrać? jedzenie, picie, wygodne obuwie.

Termin 12 lipca
Program: ZAGRODA EDUKACYJNA PLANTACJA WIKLINY i WARSZTATY Z CERAMIKI

• W zagrodzie edukacyjnej dzieci wezmą udział w warsztatach pn. „Zanikający zawód – wikliniarstwo” , na których samodzielnie będą wyplatały proste formy wiklinowe, które zabiorą ze sobą do domu.
• Dodatkowo wybiorą się na plantację, by poznać sadzenie i uprawą wikliny. Na spacerze zostanie omówione również rzemiosło artystyczne. Odbędzie się pokaz form i narzędzi w mini muzeum wikliniarstwa.
• Warsztaty ceramiczne, na których samodzielnie wykonają ceramikę ozdobioną motywem roślinnym.
Koszt: 90 zł/os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, materiały do zajęć, materiały do warsztatów
Co zabrać? Jedzenie, picie, wygodne buty, nakrycie głowy, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol.

Termin 29 lipca
Program: ZAŁĘCZAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

• Wspinaczka na Górę św. Genowefy (nie musi być obuwie trekkingowe) na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać możemy przepiękną panoramę doliny Warty. Swoim wyglądem przypomina ludzką czaszkę. Legenda głosi, że skała ta o północy jest miejscem sabatów czarownic.
• Żabi staw i słuchanie chóralnego odgłosu płazów
• Przejazd do kamieniołomu w Lisowicach – szukanie skamieniałości.
• Ognisko nad rzeką Wartą w Lisowicach
Koszt: 60 zł/os
Koszt obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, opiekę wychowawców, ubezpieczenie
Co zabrać? Sportowe, wygodne obuwie, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, jedzenie (kiełbaski z pieczywem), picie, nakrycie głowy, środek na owady (kleszcze, komary).

Termin 31 lipca
Program: MIKROKOSMOS

• Zwiedzanie ekspozycji entomologiczno-botanicznej z usługą przewodników
• Zwiedzanie ekspozycji mykologicznej
• Spacer po kilometrowej ścieżce edukacyjnej
• Zwiedzanie ekspozycji żywych ptaków egzotycznych m.in. czarne łabędzie, mandarynki, bażanty azjatyckie
Koszt: 75 zł/os
Koszt obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, bilety wstępu, opiekę wychowawców, ubezpieczenie.
Co zabrać? Wygodne, sportowe obuwie, jedzenie, picie, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, nakrycie głowy.

Termin 2 sierpnia
LEŚNA WIOSKA – ZIMNA WODA – WARSZTATY PRZYRODNICZE

• leśna gra terenowa i zabawa na dzikim placu zabaw pod okiem leśniczki
• leśna majsterka i krzesanie ognia pod okiem trenerki
• dzieci skosztują dzikiej kuchni (uczestnicy przygotują podpłomyki)
Koszt: 70 zł /os
Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, opiekę leśniczek, materiały do zajęć, produkty do dzikiej kuchni
Co zabrać? Dzieci należy wyposażyć w ubiór nadający się na leśne warunki i wędrówkę poza ścieżkami, które może ubrudzić lub zniszczyć (zalecamy ubiór na cebulkę). Buty trekkingowe lub kalosze, jedzenie, picie, nakrycie głowy.

Termin: 5 sierpnia
Program: KOPALNIA SOLI W KŁODAWIE

Kopalnia głębinowa, aktualnie eksploatowane poziomy wydobywcze to 600 i 750 m pod powierzchnią ziemi. Producent naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg. Program zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.
Koszt: 105 zł

Termin 7 sierpnia

ZAMEK W ŁĘCZYCY, GRODZISKO W TUMIE I SKANSEN W KWIATKÓWKU

SKANSEN W KWIATKÓWKU
Skansen etnograficzny w Kwiatkówku to dość nowy element w krajobrazie Łęczycy, który zdążył już trwale wpisać się w obraz tych okolic. Położony przy drodze z Łęczycy do Tumu jest wartościowym łącznikiem pomiędzy średniowieczem a czasami współczesnymi.

GRODZISKO W TUMIE
Grodzisko w Tumie, będące pozostałością wczesnośredniowiecznego grodu łęczyckiego, od wielu lat przyciągało uwagę. Ponieważ przez wieki zatarła się pamięć o jego pierwotnym wyglądzie i funkcji, ten tajemniczy obiekt wzbudzał żywą ciekawość. Miejscowa ludność, zdając sobie sprawę z jego starodawnego charakteru, łączyła go z zamierzchłymi już dla niej czasami potopu szwedzkiego. Nazwa Szwedzka Góra utrwaliła się tak mocno, że funkcjonuje do dziś.

Koszt: 95 zł

Termin: 9 sierpnia
Program: DINOPARK W KOŁACINKU

Spacer z przewodnikiem po ścieżce mezozoicznej
Na ścieżce spotkasz naturalnej wielkości figury dinozaurów i dowiesz się, jak wyglądało ich życie. Musisz uważać, bo czasami z wody wynurza się… niespodzianka!

Zwiedzanie wystawy geologiczno-paleontologicznej
Poznawanie autentycznych skamieniałości sprzed wielu milionów lat, takich jak: amonity, trylobity, gąbki, strzałki.  Dodatkowo można obejrzeć ogromny okruch minerału – HALITU  z kopalni soli „Kłodawa”.

Hala 3D
Zwiedzanie z przewodnikiem interaktywnej wystawy „Świata Prehistorii”. Przejście przez tunel z kąsającymi dinozaurami, zobacz wybuchający wulkan, gniazdo pteranodonów oraz narodziny dinozaura.

Folwark Kołaciński
Możliwość obejrzenia stylizowanych chat krytych strzechą oraz zabytkowych maszyn, które w dawnych czasach były używane do pracy w polu.

Aleja ciekawostek o dinozaurach
Obejrzyj wystawę ciekawostek o Dinozaurach. Dowiedz się, jak rodziły się dinozaury, co jadły, gdzie i kiedy żyły oraz dlaczego wyginęły. Poza tym poznasz pracę paleontologa, dowiesz się, kiedy i w jakich okolicznościach po raz pierwszy użyto słowa „dinozaur”.

Planetarium
Poznaj gwiazdozbiory, zobacz konstelacje gwiazd w kopule. Skorzystaj z gier rozwijających umysł. I wiele innych atrakcji
Koszt: 115 zł /os

 

 

Wakacje B1 707×1000 Mm Do Drukarni Part 2 — Kopia

Wakacje B1 707×1000 Mm Do Drukarni Sierpein

Inne artykuły

Przejdź do treści