Cmentarz żydowski – spotkanie z dr Kamilą Klauzińską

Cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli – drugi przystanek na mapie projektów ,,4 kultury – odNOWA pamięci” i ,,ETNO re:WITALIZACJE”!
Kolejne bardzo ciekawe spotkanie, tym razem z dr Kamilą Klauzińską zwiedziliśmy żydowską nekropolię w Zduńskiej Woli, która przypomniała nam, jaki ogrom tragedii rozegrał się w tym miejscu w czasie wojny.
Uczestnicy projektu dowiedzieli się o tym, że jeszcze przed wojną Zduńską Wolę zamieszkiwało 10.000 Żydów, a tuż po, wróciło do niej ok. 150 osób.
Dr Kamila Klauzińska przekazała nam wiele interesujących informacji dot. symboliki nagrobnej, pochówku, tego, że w kulturze żydowskiej nie ma grobów zbiorowych i każda zmarła osoba ma swój grób, który nigdy nie może być otwarty.
Usłyszeliśmy także o tym, że wśród Żydów tylko mali chłopcy idą do szkoły, studiują księgi, są wychowywani w duchu bycia mężami księgi, małe dziewczynki natomiast są przygotowywane do pracy w domu.
Zaobserwowaliśmy również, że zduńskowolski cmentarz podzielony jest na dwa sektory – męski i żeński, dlatego, że zgodnie z judaizmem kobieta nie może być pochowana obok męża.
25.09 widzimy się ponownie z uczestnikami naszych projektów, spotkanie o sztuce 4 kultur z okresu międzywojennego poprowadzi Pan Maciej Cholewiński z Muzeum Sztuki w Łodzi.
_____________
Organizator projektu: Fundacja Monumentum Iodaicum Lodzense
Partnerzy: Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
4 Kultury SliterEtno Rewitalizacje Sliter
Przejdź do treści