Etno Warsztaty dobiegły końca!

16 października (poniedziałek) podsumowaliśmy projekt „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie” , na który pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska. Edycja 2023.

Projekt rozpoczęliśmy realizować już wiosną tego roku, a na pierwsze spotkania z folklorem zaprosiliśmy w lipcu.

W ramach Etno Warsztatów odbyły się dwa cykle warsztatów stacjonarnych dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach inspirowanych kulturą ludową: zielarskich, rękodzielniczych, muzycznych, wokalnych, tanecznych, literackich, ruchowych. Stworzyły niepowtarzalną, folkową biżuterię (breloczki i bransoletki), przypinki z ludowymi wzorami, koszulki i kubki z motywami z regionu łowicko – sieradzkiego, naczynia z gliny. Ponadto dzieci poznały zioła, z których nasze babcie przygotowywały lekarstwa, a także zdobyły wiedzę na temat wiejskich obyczajów i mody. Spotkały się z członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”

Kolejną atrakcją była nauka śpiewu ludowych piosenek oraz kroków tańców z regionu sieradzkiego. Nie zabrakło również dawnych zabaw i chwil spędzonych przy kolorowankach i folkowych grach planszowych.

Częścią projektu były również warsztaty terenowe. Odwiedziliśmy Szkolne Muzeum Regionalne w Wojsławicach przy ZSRCKU oraz Izbę Regionalną w Zadzimiu, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Sieradzki Park Etnograficzny.
Projekt zakładał wydarzenia, w których mogły wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli. W sierpniu odbyły się rodzinne warsztaty „Polskie instrumenty muzyczne” z multiinstrumentalistą etnicznym Tomaszem Drozdkiem.
Ostatnim projektowym wydarzeniem były warsztaty terenowe w muzeum i skansenie w Łowiczu oraz w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach.

Projekt z ramienia MDK koordynowała Wioletta Jagiełło.

Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas, za aktywność, za pomysły i wiele życzliwości.

fot. (KM)

 

Przejdź do treści