„Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie” – podsumowanie warsztatów

Od 3 do 6 lipca bezpłatne zajęcia dla dzieci prowadziliśmy w filii Miejskiego Domu Kultury na osiedlu Karsznice, a od 10 do 13 lipca spotykaliśmy się w MDK Ratusz.

W piątek, 7 lipca warsztatami terenowymi zakończyliśmy pierwszy tydzień „Etno warsztatów. Łowickich, sieradzkich, naszych zduńskowolskich”, dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023″.

Poznawaliśmy ,,folklor w regionie”. Zwiedziliśmy Szkolne Muzeum Regionalne przy Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach. Serdeczne podziękowania dla Pani Izabeli Wrąbel-Perdek za możliwość zwiedzania tego pięknego miejsca. Muzeum mieści się w dawnym pałacu Siemiątkowskich i posiada bogate zbiory kultury i sztuki ludowej regionu sieradzkiego.

Dzięki uprzejmości członków Stowarzyszenia Przyjaciół Zadzimia odwiedziliśmy Izbę Regionalną w Zadzimiu. Dzieci zobaczyły obrazy, rzeźby, haftowane obrusy, wiklinowe wyroby oraz dekoracje florystyczne. Wszystkie przedmioty własnoręcznie wykonane przez mieszkańców Zadzimia. Panie ze Stowarzyszenia ugościły nas pysznym poczęstunkiem za co bardzo dziękujemy 🙂

Ostatnim punktem ,,folkloru w regionie” były warsztaty zielarskie z Moniką Woźniak „Ziołolecznictwo ludowe, czyli w czym mogą pomóc zioła”.

W drugim tygodniu naszych wakacji, 14 lipca, dowiedzieliśmy się ile osób mieszkało w wiejskiej chacie, dlaczego buty zakładano tylko do kościoła, co na głowę zakładała panna młoda oraz w jaki sposób plisowano dawniej spódnice. O tym wszystkim w bardzo ciekawy sposób opowiadała Nena Stańczuk, etnolożka z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Podczas warsztatów terenowych obejrzeliśmy także stroje ludowe wsi łódzkiej oraz naczynia i narzędzia, jakich używano ponad sto lat temu. Dzieci usłyszały, co można było kupić na ówczesnym straganie. Wzięliśmy również udział w warsztatach ,,Moda ludowa”. Dowiedzieliśmy się niemal wszystkiego o strojach ludowych oraz zostaliśmy projektantami mody, inspirującymi się wzorami ludowymi i stworzyliśmy własne modowe projekty.

Projekt „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie” skierowaliśmy do dzieci w wieku 7 – 12 lat.

Były gry i zabawy polskiej wsi, warsztaty interdyscyplinarne i zielarskie. Warsztaty artystyczne z zakresu śpiewu, muzyki i tańca poprowadzili nasi instruktorzy: Agata Nowak, Zbigniew Godlewski i Witold Furmańczyk. Dzieci poznały kroki zwyczajowo używane w tańcach regionu sieradzkiego, czyli sieradzkie owijoki i polki. Nauczyły się śpiewać wybrane pieśni ludowe: ,,Czerwone jabłuszko”, Czerwone jagody”, ,,Miała baba koguta”.
Obejrzały ludowe rękodzieło, tradycyjne stroje i przedmioty używane dawniej na wsi. Tworzyły także własne przypinkowe ozdoby. Ozdabiały wzorami ludowymi bawełniane torby i kubki. Odgrywały scenki związane z tradycyjnymi świętami i ilustrowały wybrane obyczaje. Zapoznały się także z książką Witolda Przewoźnego „Etno – gadki”.

Uczestnicy projektu usłyszeli, jakie są polskie zwyczaje ludowe i jak wyglądają tradycyjne wzory ludowe z regionu łowickiego i sieradzkiego, a także czym charakteryzuje się wzornictwo tych regionów. Swoją pasją i miłością do tradycji ludowej podzielili się z nimi Zuzanna Flakowska i Marcel Wlazło z Zespołu Pieśni i Tańca ,,Zduńskowolanie”.

Podczas warsztatów zielarskich z Moniką Woźniak dzieci przygotowywały syrop na kaszel i maść na katar. Dowiedziały się też w jaki sposób wypełnić ziołową apteczkę i otrzymały proste przepisy na preparaty z ziół zebranych z łąki m. in. na syrop z kwiatów mniszka.

Poznały naczynia używane dawniej na wsi. Każdy ulepił swoje własne naczynie z gliny. Pomógł im w tym rzeźbiarz, Zbigniew Gąsiorowski z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli.

Na uczestników czekało bardzo wiele atrakcji związanych z folklorem. Zaprosiliśmy dzieci do wspólnych zabaw i aktywności.

W przygotowaniu warsztatów pomogli nam także: Firma Happy Kids z Sieradza i Centrum Edukacyjne Atom.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Etno Warsztaty ,Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury Etno Polska. Edycja 2023.

fot. (JP, PW, MJ, WJ)

Przejdź do treści