16.10. I Podsumowanie projektu ,,Etno Warsztaty”

16 października podsumujemy projekt „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie” , na który pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska. Edycja 2023

Projekt rozpoczęliśmy realizować wiosną tego roku.
– W ramach Etno Warsztatów „Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie” odbyły się dwa cykle warsztatów stacjonarnych dla dzieci w wieku 7 – 12 lat. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach inspirowanych kulturą ludową: zielarskich, rękodzielniczych, muzycznych, wokalnych, tanecznych, literackich, ruchowych. Stworzyły niepowtarzalną, folkową biżuterię (breloczki i bransoletki), przypinki z ludowymi wzorami, koszulki i kubki z motywami z regionu łowicko – sieradzkiego, naczynia z gliny. Ponadto dzieci poznały zioła, z których nasze babcie przygotowywały lekarstwa, a także zdobyły wiedzę na temat wiejskich obyczajów i mody. Spotkały się z członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”– wspomina Wioletta Jagiełło, koordynatorka projektu z ramienia MDK.

Kolejną atrakcją była nauka śpiewu ludowych piosenek oraz kroków tańców z regionu sieradzkiego. Nie zabrakło również dawnych zabaw i chwil spędzonych przy kolorowankach i folkowych grach planszowych.

– Częścią projektu były również warsztaty terenowe. Dzieci miały okazję zobaczyć bogatą kolekcję etnograficzną z regionu sieradzkiego, zgromadzoną przez Szkolne Muzeum Regionalne w Wojsławicach przy ZSRCKU oraz Izbę Regionalną w Zadzimiu, przy której odbyły się również warsztaty zielarskie (07.07.). Poza tym zwiedziły ekspozycje etnograficzną i archeologiczną w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi (14.07.), gdzie kustosz muzealny poprowadził również warsztaty z mody ludowej. 2 sierpnia dzieci zwiedziły Sieradzki Park Etnograficzny, w którym wzięły udział w warsztatach z wycinanki sieradzkiej – dodaje koordynatorka.

Ponadto projekt zakładał wydarzenia, w których mogły wziąć udział zarówno dzieci, jak i dorośli. 11 sierpnia odbyły się Rodzinne Warsztaty „Polskie instrumenty muzyczne”, poprowadzone przez multiinstrumentalistę etnicznego Tomasza Drozdka. Uczestnicy mogli zobaczyć instrumenty ludowe, dotknąć ich, zagrać na nich, zaśpiewać, wykonać własne piszczałki wielkopostne.

Ostatnim projektowym wydarzeniem były warsztaty terenowe do muzeum i skansenu w Łowiczu oraz do Łowickiego Parku Etnograficznego w Maurzycach, gdzie oprócz zwiedzania, uczestnicy wzięli udział w warsztatach pająkarskich poprowadzonych przez twórczynię ludową Dorotę Skolimowską.

Na podsumowanie zapraszamy 16 października. Na ten dzień zaplanowaliśmy:
– Godz. 15.15 – bezpłatne warsztaty plastyczne „Zabawki z papieru” dla dzieci w wieku 7 – 12 lat, warsztaty poprowadzi Maria Donat ze Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Dzieci i Młodzieży (partner projektu), sala plastyczna MDK Ratusz.
Zapisy na warsztaty przyjmowane są w Dziale Animacji i Promocji MDK lub pod nr tel. 605 725 300.
– Godz. 16.30 w holu kinowym MDK będzie można obejrzeć prace rękodzielnicze stworzone przez uczestników projektu.
– Godz. 17.00 w sali widowiskowej podsumujemy projekt. Obejrzymy zdjęcia i filmik z projektowych wydarzeń. Gościem spotkania będzie Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”, działający przy Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli (partner wydarzenia). Zespół wykona suitę tańców sieradzkich. Choreografia – Marlena Prusisz, akompaniament – Przemysław Ruta.

Na zakończenie wieczoru obejrzymy premierowy film „Chłopi”, stworzony przez twórców „Twojego Vincenta” w technice animacji malarskiej.

Bezpłatne wejściówki:
– dla uczestników projektu do odbioru w kasie kina w dniach 05.10. – 12.10.
– dla pozostałych osób do odbioru w kasie kina od 13.10. (liczba miejsc ograniczona).

Etno Podsumowanie Facebook

Przejdź do treści