19 sierpnia udaliśmy się z mieszkańcami Zduńskiej Woli i okolic na warsztaty terenowe, których celem było poznanie folkloru łowickiego. Najpierw udaliśmy się do Muzeum w Łowiczu, gdzie historię bogatych zbiorów etnograficznych, przybliżył nam przewodnik Mariusz Gajek. Mieliśmy również możliwość zobaczenia starych chat w przy muzealnym mini skansenie. Następnie pojechaliśmy do Parku Etnograficznego w Maurzycach, który gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Oprócz ponad 40 obiektów, poznaliśmy, charakterystyczne dla różnych okresów, łowickie zdobnictwo, dekoracje wnętrz, m.in. łowickie wycinanki i pająki, a także narzędzia i wyposażenie izb.
Niezwykłą atrakcją było spotkanie z twórczynią ludową, Dorotą Skolimowską, która uczyła nas trudnej sztuki tworzenia elementów pająka krystalicznego ze słomy i z bibuły. Dawniej takie ozdoby miały za zadanie chronić mieszkańców domu i zapewnić im pomyślność.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Etno warsztaty. Łowickie, sieradzkie, nasze zduńskowolskie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023″.
fot. (WJ)