ETNO PIKNIK ,,Odcienie tradycji”

Kiedy:
30 czerwiec 2024@15:00 – 21:00
2024-06-30T15:00:00+02:00
2024-06-30T21:00:00+02:00
Gdzie:
PL. WOLNOŚCI 26
MDK RATUSZ

 

 

Piknik przy Ratuszu, wystawa, koncerty i powrót do dawnych lat. Poczujecie się trochę, jak na dawnej wsi. Będziecie mogli wziąć udział w grach i zabawach w stylu etno oraz stworzyć zaprojektowaną przez siebie makatkę ludową. Nie zabraknie warsztatów międzypokoleniowych: sensoceramicznych, wicia wianków, zielarskich opowieści i koncertów. Na scenie plenerowej wystąpią: Zduńskowolanie, Łysa Góra Akustycznie, Kożuch i Czeremszyna. Wszystko to, w odcieniach tradycji.

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie – Etno Piknik „Odcienie tradycji” – 30 czerwca, teren zielony wokół Miejskiego Domu Kultury Ratusz.

Imprezę rozpoczniemy o godzinie 15.00 w foyer mieszczącym się na I piętrze MDK Ratusz, gdzie zostanie otwarta wystawa rzeźby twórców ludowych z Sieradza- JÓZEFA BOGUSŁAWSKIEGO i PAWŁA OLEJNICZAKA.

Józef Bogusławski jest jednym z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy ludowych z terenu ziemi sieradzkiej. Artysta ma w swym dorobku zarówno małe formy rzeźbiarskie, płaskorzeźby, jak prace wielkoformatowe. Inspiracją dla artysty stała się sieradzka wieś, którą zapamiętał z dzieciństwa: ludzie, obrzędy, tradycje, życie codzienne. Ubiera swoje postacie w pasiaste stroje sieradzkie. Bogusławski chętnie sięga również po tematykę religijną. Do cech charakterystycznych twórczości artysty należy: frontalne ujęcie przedstawianych postaci, osadzenie głowy bezpośrednio na korpusie, używanie barw charakterystycznych dla ziemi sieradzkiej. Rzeźbi głównie w lipie, topoli, kasztanie, olszynie. Prace Józefa Bogusławskiego znajdują się w wielu polskich muzeach i prywatnych kolekcjach. Artysta chętnie bierze udział w edukacji dzieci i młodzieży, prowadząc warsztaty w szkołach, placówkach kulturalnych, podczas imprez plenerowych. Swoje prace prezentuje na wystawach, festiwalach i konkursach.
Nagrody i odznaczenia:
1987 – I nagroda w dziedzinie zabawkarstwa w konkursie pt. „Sztukja ludowa regionu sieradzkiego”, II nagroda w konkursie plastycznym pt. „Pejzaże miłości”, zorganizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Sieradzu, II nagroda w kategorii szopek w ogólnopolskim konkursie pt. „Boże Narodzenie w ludowej plastyce zdobniczo – obrzędowej”, zorganizowanej przez Centralny Związek Cepelia w Warszawie,
1989 – nagroda specjalna w dziedzinie zabawkarstwa w konkursie pt. „Sztuka ludowa województwa sieradzkiego”,
2004 – nagroda w dziedzinie rzeźby przyznana przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu,
2006 – I nagroda w kategorii rzeźby w konkursie pt. „Sztuka ludowa i rękodzieło regionu sieradzkiego”, zorganizowanym przez Muzeum Okręgowym w Sieradzu,
2007 – wyróżnienie w konkursie na ozdobę choinkową podczas Sieradzkiego Jarmarku Adwentowego,
2008 – III nagroda w konkursie pt. „Rzeźba ludowa i nieprofesjonalna w województwie łódzkim”, zorganizowanym przez Łódzki Dom Kultury,
2015 – I nagroda w konkursie „Sieradzka sztuka i rękodzieło ludowe”, zorganizowanym przez Fundację Wspierania Kultury Miasta Sieradza i Muzeum Okręgowe w Sieradzu,
2016 – I nagroda w konkursie „Chrzest Polski w sztuce ludowej”, zorganizowanym przez Fundację Wspierania Kultury Miasta Sieradza i Muzeum Okręgowe w Sieradzu.

Paweł Olejniczak jest wybitnym współczesnym rzeźbiarzem ludowym z terenu ziemi sieradzkiej.
Tworzy rzeźby sakralne oraz prace związane z życiem codziennym dawnej wsi. Rzeźbi głównie w drewnie lipowym. Czasami używa olszyny, topoli czy tui. Bierze udział w wystawach, przeglądach i konkursach, w których zdobywa również nagrody.

Na scenie plenerowej o godz. 16.00 – wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”, który zaprezentuje tańce i przyśpiewki m.in. z regionu sieradzkiego oraz poprowadzi zabawę z publicznością.
Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie” działa przy Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli. Powstał on w 1950 roku z inicjatywy Zygmunta Wróblewskiego, folklorysty i animatora ruchu artystycznego na Ziemi Sieradzkiej. Obecnie instruktorami zespołu są Marlena Prusisz i Przemysław Ruta.
Zduńskowolanie Wielokrotnie odnosił sukcesy, zdobywał nagrody i wyróżnienia na festiwalach i przeglądach w Polsce oraz poza granicami kraju, m.in.:
– II miejsce – Festiwal „Zatańcz z nami” Częstochowa – (2008),
– I miejsce – XXIV Festiwal Piosenki i Tańca „Aleksandrowska Wiosna 2017”
W 2005 roku zespół otrzymał medal i tytuł „Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola”,
w 2009 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Zduńskowolskiego”,
a w 2016 roku „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Łódzkiego”.
W październiku 2018 r. zespół uhonorowano „Nagrodą Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury.” Wystąpili również na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku (2008) i wzieli udział w XI Międzynarodowym Festiwalu w San Remo /Italia (2009).

Grupa brała udział w wyjazdach promujących działalność artystyczną:
– Macedonia (2016),
– Rodzinny Sportowy Dzień Dziecka /Atlas Arena w Łodzi (2017)
– Węgry (2018)

Działa również młodsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie”. To dzieci w wieku 5-8 lat, które także odnoszą sukcesy.
Brały udział m. in. w Turnieju Tańca Narodowego w Formie Towarzyskiej (Ozorków 2018) i w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” (Baranów Sandomierski 2017). Na tym ostatnim zajęły 3 miejsce.
Powiatowe Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli jest partnerem projektu Etno Piknik „Odcienie tradycji”.

Ok. godz. 16.45. zagra łódzki zespół Kożuch, który istnieje od 2011 roku. Kapela gra muzykę tradycyjną z okolic Łodzi, obfitującą w różnorodne muzycznie regiony: łęczycki, łowicki, opoczyński, rawski i sieradzki. Przewodnikami w muzycznej wędrówce są dla Kożucha łęczycki skrzypek Tadeusz Kubiak ze swoją kapelą oraz łowicki harmonista Sławomir Czekalski, grający w kapeli Dobrzeliniacy. Nauki płynące od wiejskich mistrzów Kapela łączy ze swoją wrażliwością, spontanicznością i energią. Inspirację czerpią również z archiwalnych nagrań muzyki tradycyjnej.
Koncertowali nie tylko w Polsce, ale również w Estonii, Czechach i Rosji.
Kapela od lat współpracuje z festiwalem „Wszystkie Mazurki Świata”. Występuje na wielu festiwalach, na których zdobywa również nagrody, m.in. zajęli drugie miejsce na wspomnianym festiwalu (2012), otrzymali Basztę w kategorii folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2012) oraz grand prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2016).
W 2016 roku została wydana ich debiutancka płyta „Idzie burza”.
Na Etno Pikniku razem z zespołem wystąpi syn słynnego skrzypka Tadeusza Kubiaka – ………………

Ok. godz. 18.00 wystąpi zespół Łysa Góra Akustycznie.
To projekt o akustycznym brzmieniu z wykorzystaniem takiego instrumentarium jak fidel płocka, saz, bęben sznurowy czy didgeridoo w połączeniu z białym śpiewem.
Łysa Góra to folkowa dusza mocno zakorzeniona w słowiańskiej ziemi, wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Czerpią zarówno z pieśni tradycyjnych, jak również tworzą własne teksty i melodie. Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na białym głosie i śpiewie, przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych i skrzypiec. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Mają na swoim koncie dziesiątki koncertów, festiwali, turniejów, a także występy na żywo w telewizji i w radiu. Zespół jest znany nie tylko w akustycznym wydaniu, ale również w wersji holk metal. Pochodzą z Piaseczna.

WYDAWNICTWA
2015 – To i Hola
2017 – Siadaj, Nie Gadaj
2019 – Oj Dolo

Ok. godz. 19.30 wystąpi zespół Czeremszyna
Członkowie zespołu mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”. To aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Od początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia, z pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.
Spójny artystycznie, a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów – te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku.
Przez ponad 30 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach.

WYDAWNICTWA
1996 – MC „Czom ty ne pryszow”,
1998 – MC i CD „Źródło”
2000 – MC i CD „…”
2003 – MC i CD „Hulaj póki czas”
2008 – CD „Uśmiechnij się”
2010 – CD Czeremszyna/Todar „co na sercu …”
2018 – CD „Tęsknoty”
2022 – CD/LP Czeremszyna/Cimbaliband „Świat=Muzyka”

Koncerty i wystawa to nie wszystko, co dla Was zaplanowaliśmy podczas Etno Pikniku. Wokół Ratusza znajdzie się również strefa relaksu, warsztaty dla dzieci, warsztaty wielopokoleniowe. Nie zabraknie również stoisk kół gospodyń wiejskich z regionalnymi smakołykami.

STREFA RELAKSU

Do sensoryczno – folkowej strefy relaksu zapraszamy dzieci i opiekunów w godzinach 16.00 – 19.00. Będziecie mogli się tu poczuć jak na dawnej wsi, wziąć udział w grach i zabawach w stylu Etno oraz stworzyć zaprojektowaną przez siebie makatkę ludową. Strefę poprowadzą animatorzy z Happy Kids. Poprowadzą również następujące warsztaty:
16.00-17.20 – słomiane koziołki i inne zabawki,
17.20-18.40 – chruściaki – patykowe zabawki,
18.40-20.00 – lalki motanki z tkanin i słomy.

Na dzieci w godzinach 17.00 – 19.00 będzie czekał rzeźbiarz – Józef Bogusławski, pod okiem którego najmłodsi wykonają rzeźby w mydle.

Ok. 16.45 (po koncercie zespołu Kożuch) rozpocznie się gra terenowa dla dzieci i młodzieży pt. „Dawne zwyczaje i obrzędy”. Dla uczestników przewidzieliśmy nagrody.

Przewidzieliśmy również warsztaty międzypokoleniowe. Może w nich wziąć udział każdy, kto chciałby zgłębić swoją wiedzę i stworzyć własne prace. Oto jakie warsztaty zaplanowaliśmy:

„Glinofrajda” – warsztaty sensoceramiczne z Agnieszką Grabowską, kobietą o wielu talentach, która tworzy zarówno ceramikę, jak i unikalną biżuterię, kompozycje florystyczne, projektuje torby i ubrania, a także rysuje. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć niesamowity świat ceramiki i rozwijać swoją kreatywność. Glinofrajda to także doskonały trening ręki, który pomoże rozwijać precyzję i zdolności manualne. Wykonane prace zostaną wypalone na tzw. biskwit.

16.00 – 17.30 – I grupa
18.00 – 19.30 – II grupa

„Jak to z tymi wiankami było” – warsztaty wicia wianków i zielarskie opowieści z
Podczas warsztatów Pani od ziół Monika Woźniak opowiem o:
– rytuałach i tradycjach związanych z wyplataniem wianków (m.in. o obrzędach związanych z Nocą Świętojańską),
– o ziołach, których używano do wykonywania wianków – ich znaczeniu i zastosowaniu.
Warsztaty przepełnione będą zapachem ziół i kwiatów polnych. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać swój własny wianek.

16.00 – 17.30 – I grupa
17.30 – 19.00 – II grupa

Na Etno Pikniku znajdzie się również stoisko rękodzielnicze twórczyń ludowych Teresy Janakowskiej i Ireny Sapiejki, na którym znajdą się prace wykonane w technice haftu ręcznego ziemi sieradzkiej oraz prace szydełkowe. Panie swoje dzieła często pokazują na kiermaszach, jarmarkach i targach.
W godzinach 16.00 – 19.00 panie zaproszą do swojego stoiska na warsztaty rękodzielnicze.
Naukę haftu ręcznego poprowadzi pani Teresa, która jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie haftu. Od młodych lat szlifowała swoje umiejętności w dziedzinie haftu pod okiem babci, mamy i cioci. Haftuje na płótnie i lnie. Wykorzystuje techniki haftu białego i kolorowego. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień.
Sztukę koronki szydełkowej przybliży pani Irena. W jej rodzinie również umiejętności rękodzielnicze byłty przekazywane z pokolenia na pokolenie. W jej pracach dominuje technika siatkowa i filet. Prowadzi warsztaty i pokazy dla różnych grup zainteresowanych. Kontynuując tradycje sieradzkie, tworzy m.in. serwetki, obrusy, kołnierzyki, zazdrostki i wiele innych ozdób. Należy do Stowarzyszenia Kreatywny Sieradz i do Koła Szydełkowego Kwadraty. Otrzymała m.in. I nagrodę w kategorii koronki szydełkowej w konkursie „Sieradzka Sztuka i Rękodzieło Ludowe 2015”.

Na Etno Pikniku „Odcienie tradycji” znajdą się również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z naszego regionu, na których znajdzie się zarówno rękodzieło, jak i regionalne przysmaki.

WSTĘP WOLNY!

Zadanie ,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024″.

 

Inne artykuły

Przejdź do treści